header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 32 فرزان - مرداد 1388 arrow نگارش علمی: چگونه مقاله خود را برای ارسال به مجله مورد نظر آماده کنیم؟ (قسمت اول)
نگارش علمی: چگونه مقاله خود را برای ارسال به مجله مورد نظر آماده کنیم؟ (قسمت اول)
مقدمه
در دو شماره قبل خبرنامه الكترونيك فرزان با شرايط انتخاب مجله آشنا شديد. اكنون زمان آن فرا رسيده است كه مقاله‌تان را به مجله مورد نظر بفرستيد. در اين شماره با چگونگي آماده سازي مقاله پيش از ارسال، تهيه نامه همراه، روند داوري، اصلاح، پذيرش، رد و نهايتاً چاپ مقاله آشنا خواهيد شد


راهنماي نويسندگان
پس از انتخاب قطعي مجله مورد نظر، قسمت راهنماي نويسندگان آن را با دقت بخوانيد. در واقع مقاله شما بايد در چارچوب مورد نظر آن مجله تنظيم شده باشد، در غير اين صورت مقاله‌تان از جانب سردبير برگشت داده خواهد شد يا در صورت پذيرش اوليه، مراحل بررسي طولاني‌تري را پشت سر خواهد گذاشت. هر چه بيشتر به اين قسمت اهميت دهيد، سردبير نسبت به مقاله شما ديد مثبت تري پيدا مي‌كند.

دستورالعمل كلي مجلات براي تنظيم مقالات تقريباً مشابه هم و مبتني بر همان مطالبي است كه در فصول اوليه كتاب شرح داده شد. صفحه عنوان، چكيده، واژگان كليدي، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتايج، بحث، نتيجه‌گيري و مراجع، بخشهايي هستند كه حتماً بايد وجود داشته باشند، اما اينكه آنها به دنبال هم آورده شوند يا هر يك در صفحات جداگانه اي قرار گيرند، فاصله بين خطوط چقدر باشد، از چه فونتي استفاده شود، حجم هر قسمت حداكثر چقدر باشد، مراجع با چه سبكي نوشته شوند و مطالبي از اين دست، به چارچوب مورد نظر مجله بستگي دارد. اكثر مجلات ترجيح مي‌دهند شكل‌ها و جدول‌ها در صفحاتي جداگانه درج شوند، نه لابه‌لاي متن؛ بنابراين برای هر شکل يا جدول، صفحه ای مستقل اختصاص دهيد.

نكته مهم آن است که هنگام اِعمال تغييرات مورد نظر مجله، مراقب باشيد كه مطلبي اشتباهاً پاك نشود.

روش ايده‌آل آن است كه همزمان با تأليف مقاله، يعني از همان زمان كه بررسي متون را انجام مي‌دهيد، مجله مورد نظرتان را انتخاب و با مطالعه راهنماي نويسندگان، شيوه نوشتن را به سبك مورد نظر آن مجله در آوريد.


صفحه عنوان
از آنجا که مجلات مختلف دستورالعملهای گوناگونی برای تنظيم اين قسمت در نظر می گيرند، در اينجا نيز بايد به راهنمای نويسندگان مجله مراجعه کنيد. به طور کلی صفحه عنوان، دربردارنده عنوان مقاله در بالا و اسامی نويسندگان در پايين می باشد. نام و نام خانوادگی کامل نويسندگان، بالاترين درجه علمی، سِمت (ها)، موقعيت آکادميک، آدرس و نام گروه يا مؤسسه ای که پژوهش در آنجا انجام شده است بايد ذکر گردد. قسمت پايين صفحه به مشخصات نويسنده مسئول مکاتبات، شامل نام و نام خانوادگی، درجه علمی، آدرس دقيق پستی، تلفن، فاکس (با ذكر كد بين المللي كشور) و پست الكترونيك آكادميك تعلق دارد.


آماده سازي قبل از ارسال
پس از انجام تغييرات، چندين نوبت ديگر مقاله را بخوانيد و در صورت امكان، از همكاران با تجربه و مورد اعتمادتان بخواهيد آن را مطالعه و نقايص احتمالي را براي شما مشخص كنند. تصميم‌گيرنده نهايي شما هستيد. بهتر است مقاله را به يك نفر كه به زبان انگليسي مسلط‌تر از شماست نيز بدهيد. ساده نويسي، رواني مطلب و قابل فهم بودن آن اهميت زيادي در جلب نظر مثبت سردبير دارد. حتماً با فعال كردن گزينه كنترل املا و گرامر كلمات نرم‌افزار Word، غلطهاي املايي و گرامري متن را برطرف نماييد. نهايتاً خودتان، املاي تك تك كلمات را چك كنيد، زيرا اين نرم افزار قادر به شناسايي املاي لغات و اصطلاحات تخصصي نمي باشد.


تهيه نامه همراه
نامه كوتاهي كه در آن با مخاطب قرار دادن سردبير، درخواست خود را براي بررسي وچاپ مقاله ارسالي مطرح مي‌كنيد، نامه همراه نام دارد. در واقع اولين چيزي كه سردبير پيش از رؤيت مقاله با آن مواجه خواهد شد، همين نامه است كه اگر در بردارنده نكات لازم باشد، ديدگاه مثبتي نسبت به مقاله ارسالي در وي ايجاد خواهد كرد.

برخي مجلات در قسمت راهنماي نويسندگان، نكاتي را ذكر مي‌كنند كه رعايت آنها در نامه همراه الزاميست. برخي مجلات نيز فرم خاصي براي نامه همراه طراحي كرده‌اند كه پس از ذخيره سازي آن از روي سايت مجله، صرفاً جاهاي خالي آن را پر مي‌كنيد و مي‌فرستيد. اگر چنين چيزي وجود نداشت، به روشي استاندارد نامه را تنظيم كنيد. (راهنماي تنظيم استاندارد نامه را در متن كتاب مباني نگارش علمي – فصل 16 خواهيد يافت)


ارسال مقاله به مجله
اكنون آماده ارسال مقاله هستيد. در حال حاضر اكثر مجلات، دريافت مقاله به طريق الكترونيك را ترجيح مي‌دهند، زيرا اين روش امن‌تر و سريع‌تر است. فايل مقاله را به فرمت Word يا PDF تهيه و از جديدترين ويرايش آنها استفاده كنيد. سپس فايل PDF را مجدداً با دقت بخوانيد تا مطمئن شويد تمام حروف، اعداد و نمادها به درستي منعكس شده‌اند. از نمادهاي غير استاندارد استفاده نكنيد.

در سايت اينترنتي برخي مجلات معتبر، گزينه‌اي وجود دارد كه با كليك كردن بر روي آن،  وارد مراحل ارسال آنلاين مقاله مي‌شويد. به اين ترتيب كه صفحات متعددي باز مي‌شود و از شما مي‌خواهد عنوان، اسامي نويسندگان، آدرس، تلفن، فاكس، پست الكترونيك و متن اصلي مقاله را وارد كنيد. در هر قسمت بايد آنچه را كه از شما خواسته شده است از روي متن مقاله كپي كنيد و در كادر مربوطه قرار دهيد.

مجلاتي كه هنوز به سيستم ارسال آنلاين مقاله تجهيز نشده اند، از شما مي‌خواهند مقاله‌تان را بر اساس دستورالعملي كه در قسمت راهنماي نويسندگان ارائه شده است، تنظيم و در کنار نامه همراه، به پست الكترونيك سردبير ارسال نمائيد. در اين صورت متن پست الكترونيك را نامه همراه تشكيل مي دهد كه مقاله به آن منضم شده است.

روش ديگر، ارسال از طريق پست مي‌باشد. بدين منظور بايد علاوه بر نامه همراه، سه تا پنج نسخه از مقاله را پرينت بگيريد و همراه با ديسكت يا سي دي حاوي متن مقاله، شكل ها و جدول ها به آدرس پستي مجله ارسال كنيد. از پست سفارشي استفاده كنيد و رسيد آن را تا حصول اطمينان از رسيدن بسته نزد خود نگاه داريد.

پس از ارسال مقاله بايد منتظر دريافت نامه اعلام وصول از جانب سردبير باشيد كه به پست الكترونيك يا آدرس پستي شما ارسال مي شود و مشخص مي‌كند مقاله به دست آنها رسيده و در حال بررسي است. ممكن است به شما يك كد چند رقمي نيز ارائه شود تا پي گيري‌هاي بعدي از طريق آن انجام شود.


در شماره آتي خبرنامه به فرايندهاي پس از ارسال مقاله به مجله خواهيم پرداخت. با ما همراه باشيد...

براي آشنايي بيشتر با نحوه ارسال مقاله به مجلات به فصل 16 از كتاب مباني نگارش علمي - تاليف دكتر احسان حامدي سرشت گروه نگارش علمي (SWT)- موسسه فرزان مراجعه نماييد.

خبرنامه

دیگر شماره ها

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
صفحات اجتماعی