header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 33 فرزان - شهریور 1388 arrow همکاریهای پژوهشی: ابراز امیدواری رئیس جمهور به گسترش ارتباطات دانشگاه‌هاي ایران و امریکا
همکاریهای پژوهشی: ابراز امیدواری رئیس جمهور به گسترش ارتباطات دانشگاه‌هاي ایران و امریکا
به گزارش فارس ، دکتر محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور كشورمان با حضور در جمع صميمي دانشجويان آمريكايي به سوالات آنها پاسخ داد و در ضيافت شام آنها شركت كرد.

دکتر احمدي نژاد اظهار داشت: اگر درباره فلسفه وجودي انسان تفاهم داشته باشيم و به نتيجه واحد برسيم، جايي براي اختلاف نمي ماند.

وي ريشه مشکلات جهان را پاسخ ندادن به اين سوال و يا پاسخ نامناسب دادن به آن دانست.

رئيس جمهور در پاسخ سوالي مبني برنحوه شمارش آرا و اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري دهم افزود: اين انتخابات نيز همچون سي انتخابات گذشته در نظام جمهوري اسلامي ايران در چارچوب قانوني آن برگزار شد.

دکتر احمدي نژاد در پاسخ به پرسش فردي که مدعي بود، خواهرش در حوادث پس از انتخابات دستگير شده واجازه خروج از ايران به او داده نمي شود، خاطرنشان كرد: در ايران دستگاه قضايي مستقل است و فردي که از او ياد مي کنيد براساس مستندات قانوني تخلف کرده است.

وي تصريح كرد كه با وجود اين از قوه قضاييه خواسته ايم براي آزادي وي در چارچوب قوانين از هيچ کوششي فروگذار نکند و وي اکنون در سفارت فرانسه در تهران است؛ در ايران کسي نمي تواند در امور قضايي دخالت کند.

دانشجويي با اشاره به صحبت اوباما براي استفاده از ظرفيت همسايگان عراق و افغانستان براي تامين امنيت در اين کشورها اظهار داشت: ناامني در اين دو کشور بيش از همه به ايران آسيب مي رساند اما روش نيروهاي ناتو در افغانستان نادرست است زيرا از زمان حضور اين نيروها در هفت سال گذشته، توليد مواد مخدر از دو هزار تن به ده هزار تن رسيده است و ما تاوان سنگيني در اين باره داده ايم که کشته شدن 3300 نفر از نيروهاي ما در اين راه از آن جمله است که بيانگر افزايش ناامني در اين کشور و مرزهاي ماست.

وي با اشاره به شکست انگليس و شوروي سابق در اقدام نظامي در افغانستان گفت: تجربه نشان داده است حضور نيروهاي بيگانه نمي تواند مشکلات افغانستان را حل کند.

دکتر احمدي نژاد با اشاره به آمارهاي اعلام شده در اين زمينه بيان داشت: درهفت سال اخير 250 ميليارد دلار در افغانستان هزينه شده اما هيچ يک از اهداف اعلام شده در تامين امنيت و توسعه، تحقق نيافته است در حالي که با 50 ميليارد دلار مي توان تمام زيرساخت هاي افغانستان را نوسازي کرد.

رئيس جمهور در پاسخ به پرسش پزشکي مبني بر اينکه مهم‌ترين چيزي که امريکا بايد در باره ايران بداند و مهم‌ترين موضوعي که ايران بايد درباره امريکا بداند از نظر شما چيست؟ اظهار داشت: آنچه دولت امريکا و ديگر دولت ها بايد درباره ايران بدانند احترام به حقوق ملت ايران است که ميراث فرهنگي کهن و غني و جايگاه مهمي در منطقه و جهان دارد.

وي تاكيد كرد كه آنچه ملت ما نيز بايد بداند توجه به علوم و فناوري هاي نوين درسايه تعامل است و ما به همين منظور از دولت امريکا خواسته بوديم با برقراري خط پروازي ميان ايران و امريکا موافقت کند اما تاکنون به آن پاسخ مثبت نداده است.

رئيس جمهور اسلامي ايران در پاسخ به سوالي مبني بر وحدتداخل كشور، ابراز داشت: همه انسان ها از عدالت، پاکي و صداقت استقبال مي کنند؛‌ در ايران وحدت اعتقادي بسيار قوي است و اين به معني وحدت سلايق نيست.

در ادامه اين ديداريکي از استادان خطاب به رئيس جمهورافزود: براي اين ديدار بيش از ششصد دانشجو و استاد تقاضاي حضور کرده بودند که به علت جلوگيري از اختصاص سالن بزرگ تر تنها بخشي از آنها توانستند در اين نشست حضور يابند.

وي ايران را کشوري بزرگ و بانفوذ در جهان دانست که نمي توان با زور با آن مقابله کرد و افزود: چرا ايران از اين ظرفيت استفاده نمي کند و زمينه تعامل امريکايي هايي که دوستدار ايران هستند فراهم نمي شود؟

دکتر محمود احمدي نژاد در جواب به پرسش اين استاد دانشگاه امريکا، اضافه كرد: ما معتقديم همه انسان ها براي شکوفايي و رشد به يکديگر نياز دارند و ما دو سال پيش در ارتباط ايجاد شده با دانشگاه کلمبيا شماري از آنان را به ايران دعوت کرديم و آمدند و اکنون نيز ايران آماده افزايش تعامل با انديشمندان و مردم امريکاست.

رئيس جمهور در پاسخ به پرسش ديگري درباره نحوه رفتار با اقليت‌هاي ديني در ايران، گفت: ‌در ايران اقليت هاي ديني از جمله مسيحيان، يهوديان، زرتشتيان و آشوريان آزادانه به فعاليت هاي ديني خود مي پردازند به طوري که هم اکنون در ايران حدود ششصد کليسا وجود دارد که دوازده کليسا به عنوان اثر فرهنگي در جهان ثبت شده است و ده ها کنيسه و محل عبادتي ساير اديان الهي و زرتشتي داريم.

وي سپس به پنج نماينده اقليت هاي ديني در مجلس شوراي اسلامي که در اين نشست حضور داشتند اشاره و از آنها خواست خود در اين باره توضيح دهند.

گيورگ وارطان نماينده مسيحيان ارمني در مجلس نيز در اين ديدار گفت: حضور ما در مجلس شوراي اسلامي و در اين نشست مبين آن است که اقليت هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي در عرصه هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي ايران حضور دارند.

سيامک مره صدق نماينده کليميان در مجلسهم در اين زمينه،خاطرنشان كرد: ايران همواره سرزمين اقوام مختلف بوده است که به خوبي در کنار يکديگر زندگي و براي ساختن کشور با يکديگر همکاري کرده اند.

وي افزود: هر گاه کشور سعادتمند بود ما هم سعادتمند بوديم و هر گاه تهديد شد ما هم خود را جزو تهديدشدگان مي دانستيم همچون جنگ تحميلي که استکبار بر ما تحميل کرد.

اسفنديار اختياري نماينده زرتشتيان و رئيس کميسيون فناوري مجلس شوراي اسلامي نيز افزود: اين بهترين گواه براي فراهم بودن شرايط تحصيلي و پيشرفت اقليت هاي ديني در ايران است.

وي ادامه داد: ما يک امر مشترک مهم داريم و آن ايران عزيز است که به آن افتخار مي کنيم و هرگاه تهديد شود همچون دوران دفاع مقدس با تمام توان آماده دفاع از آن هستيم.

رئيس جمهور در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه راه حل رژيم صهيونيستي و فلسطين چيست، بيان داشت: هر جا درگيري و اختلاف است راه حل آن بازگشت به عدالت است و عدالت در مورد فلسطين برگزاري رفراندوم آزاد ملت فلسطين براي انتخاب سرنوشت خودشان است، منطقي که در همه جا پذيرفته است.

وي با اشاره به حوادث 60 سال گذشته تصريح کرد: هر راهي غير از اين به شکست منجر خواهد شد.

دکتر احمدي نژاد در پاسخ به پرسش پروفسور بنجامين باربو مبني بر اينکه چرا و با چه استدلال شما اينقدر بر مواضع خودتان درباره نفي هولوکاست پافشاري مي کنيد، گفت: اگر هولوکاست واقعه تاريخي است چرا اجازه تحقيق و مطالعه درباره آن داده نمي شود و چرا بسياري به علت تحقيق در اين باره در زندان هاي اروپا و امريکا به سر مي برند؟

وي با انتقاد از آنچه برخورد غيرعلمي و غيرمنطقي با اين موضوع خواند، يادآورشد: منطق رياضي که قوي ترين منطق و استدلال ها را دارد تحقيق درباره آن نفي نمي شود اما درباره هولوکاست چرا؛ اين به چه معناست؟

دکتر احمدي نژاد تصريح كرد: در جنگ جهاني دوم حدود شصت ميليون نفر از اديان مختلف کشته شدند که از نظر ما اين کشتارها مذموم است و نسل کشي کاري است بسيار زشت، اما اين، تحقيق را نفي نمي کند.

وي ادامه داد: فرض کنيم هولوکاست روي داده؛ در کجا و به دست چه دولت هايي روي داده است و چرا به جاي سوال و احقاق حقوق آنها تاوان آن را از ملت فلسطين مي گيرند؟ ميليون ها نفر از آنان را آواره و اسير کرده و به قتل رسانده اند؛ چرا بايد براي جبران اتفاقي که در اروپا افتاده است ملت فلسطين قرباني شود؟

رئيس جمهور ايران اسلامي افزود: چه چيزي در هولوکاست نهفته است که حتي دانشجويي که در اين باره قصد تحقيق دارد به زندان افکنده مي شود؟

دکتر احمدي نژاد در عين حال گفت: تا زماني که ريشه اين مشکل شصت ساله پيدا نشود نمي توان انتظار حل آن را داشت و به همين علت معتقديم مشکل فلسطين به دست مردم فلسطين حل مي شود.

وي افزود: وقتي موضوع تحقيق درباره هولوکاست را مطرح کرديم ما را آدم کش معرفي کردند در صورتي که ما مي خواهيم ظلم و جنايت نباشد.

رئيس جمهور همه انسان ها و ملت ها را محترم دانست و افزود: مشکلات جهان جز با همدلي و مشارکت قابل حل نيست بنابراين بايد به راهکارهايي برسيم که همه دولت ها و ملت ها در آن مشارکت سازنده داشته باشند.

وي در اين ديدار صلح و عدالت را ضرورتي انكارناپذير در جهان امروز برشمرد و گفت: آنان كه صلح و عدالت را به خطر مي‌اندازند دوستدار بشريت نيستند.
صفحات اجتماعی