header image
Home arrow صفحه اصلي arrow آرشيو مصاحبه هاي خبرنامه الكترونيك فرزان arrow گفتگوی خبرنامه شماره 35: دکتر پرویز نوروزی از پژوهشگران برتر کشور براساس آخرین رتبه بندی ISI
گفتگوی خبرنامه شماره 35: دکتر پرویز نوروزی از پژوهشگران برتر کشور براساس آخرین رتبه بندی ISI
دكتر پرويز نوروزي، استاد دانشكده شيمي پرديس علوم دانشگاه تهران، از پژوهشگران برتر کشورمان که در مصاحبه این شماره خبرنامه الکترونیک فرزان به پای صحبتهایشان نشستیم. وی در آخرین رتبه بندی ارائه شده از سوی ISI در لیست 1% دانشمندان برگزیده جهان و جایگاه سوم جهانی در زمینه حسگرها قرار گرفته و نیز موفق به کسب عنوان دانشمند بین المللی در مهندسي شیمی شده است.

دکتر نوروزی با شاخص H-index  به میزان 23 رتبه چهارم را بین دانشمندان ایرانی از آن خود کرده است. عناوین دیگری چون استاد ممتازی دانشگاه تهران جزو افتخارات این دانشمند ارزنده کشورمان است.

ترجیع بند صحبتهای استاد، کار گروهی (team work ) و تکیه بر توانمندیهای داخلی برای پیشبرد پژوهشهای داخلی بود. در این مصاحبه از ارتباط دانش و صنعت، تحقيقات كاربردي و چرخة ايده تا محصول و تولید ثروت از دانش پرسیدیم.

در ادامه توجه شما را به مشروح این مصاحبه جلب می کنیم.
 
لطفا مختصري در مورد بيوگرافي و سوابق علمي و پژوهشي خودتان بفرماييد؟

Dr Parviz Norouziبسم ‌ا... الرحمن الرحيم، از سال 1362 تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته شیمی آغاز کردم. از سال  1366 تا 1368 دوره فوق لیسانس را در رشته شيمي تجزيه در دانشگاه تربيت مدرس گذراندم و در سال 1368 امتحان بورس اعزام به خارج را دادم و سال 1370 وارد مقطع دكترا در كانادا شدم.

چون در مقطع فوق ليسانس، الكتروشيمي كار مي‌كردم، در دكترا نيز همان را ادامه دادم ولي كارم به instruments تغيير كرد و براي همين مجبور به تغيير شهر شدم و به شهر ساسكاچوان رفتم و در آنجا ديپلم الكترونيك، سخت‌افزار و نرم‌افزار و برنامه‌نويسي گرفتم و كلاً تزم شد ساخت دستگاه‌هاي الكتروشيمي و به طور اختصاصي‌تر ساخت آشكارسازهايي براي سيستم‌هاي الكتروفورز و به نوعي بين رشته‌اي كار كردم. بعد از بازگشت به ايران، سال 1379 وارد دانشگاه تهران شدم. يكي، دو سال هم طول كشيد تا اولين دستگاه را با قطعات ايراني ساختم، كم كم با محيط آشنا شدم و همكارم هم شد آقاي دكتر گنجعلي. من دستگاه‌ساز بودم و دكتر گنجعلي هم آزمايشگر حرفه‌اي، به اين صورت ما شديم مكمل هم و اولين تيم خود را تشكيل داديم. اين قضيه مصادف شد با اينكه قرار شد آزمايشگاهي به ما بدهند و ما اين آزمايشگاه را به طور مشترك با دكتر گنجعلي گرفتيم و با پول وامي كه از وزارت صنايع گرفتيم، توانستيم اينجا را تحت عنوان مركز عالي الكتروشيمي تأسيس كنيم. در اين مدت مدرن‌ترين دستگاه‌هاي الكتروشيمي را در ايران ساختم و اولين آزمايشگاه شد كه تمام دستگاه‌ها، ساخت خود مركز بود. ما حتي سعي كرديم ميزها را خودمان طراحي كنيم و بسازيم.

اين كار ما باعث شد، وزارت نفت و وزير سابق آقاي دكتر زنگنه كه خبر به ايشان رسيده بود به همراه هيئتي از مركز ما بازديدي داشته باشند و در آنجا نزديك به 4 ميليارد تومان به ما كمك كردند تا يك آزمايشگاه مشابه اين آزمايشگاه در صنعت نفت بسازيم و نيروهايشان را آموزش دهيم. اين مركز اولين مركز الكتروشيمي خاورميانه مي‌شود و به زودي ساخت آن كامل مي‌شود. اين مركز اكنون در سه زمينه فعال است، 1/ الكتروشيمي در زمينه خوردگي و مهندسي نفت 2/ داروسازي 3/ كاربردهاي پزشكي الكتروشيمي كه اكنون به صورت همكاري را مركز غدد دانشگاه علوم پزشكي تهران است. در اين مدت كه با دكتر گنجعلي همكار هستم توانستيم اين مركز را گسترش دهيم و بيشترين Publication را داشته باشيم به طوري كه 28-29% ارجاعات كل دانشگاه را به خودمان اختصاص داديم. در مهندسي هم 60% از ارجاعات براي ما بوده است. در 70 سال قدمتي كه دانشگاه تهران داشته، در رشته مهندسي و شيمي، تنها دو دانشمند بين‌المللي بوده كه بنده و دكتر گنجعلي بوديم. بنده در زمينه‌هاي مختلفي كار كردم و تخصصم در ساخت دستگاه است. در حال حاضر چيزي حدود 20 دستگاه الكتروشيمي ساختيم كه دانشجويان دكترا و فوق‌ليسانس ما با آن‌ها كار مي‌كنند.

در بخش الكترودسازي هم فعال بوده‌ايم و در كل سعي كرده‌ايم در زمينه تحقيقات تمام دستگاه‌ها داخلي باشد، علتش اين است كه ما نيرو پرورش مي‌دهيم. اگر به دانشجو بگوييم كه ما با دستگاه‌هاي وارداتي و خارجي دانشمند بين‌المللي شديم خوب اين برداشت را مي‌كنند كه اين