header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 39,38 - بهمن و اسفند 1389 arrow تولید علم: بنا بر گزارش نیوساینتیست رشد علم ایران 11 برابر دنیاست.
تولید علم: بنا بر گزارش نیوساینتیست رشد علم ایران 11 برابر دنیاست.

نتایج تحقیقات یک موسسه تحلیلی- اطلاعاتی در مونترال کانادا که در مجله علمی معتبر نیوساینتیست منتشر شده است نشان می دهد که خروجی علم در ایران 11 برابر سریعتر نسبت به متوسط جهانی بوده است.

شرکت کانادایی Science-Metrix گزارشی با عنوان "جابجاییهای ژئوپولتیکی در ایجاد دانش از 1980 تاکنون" را منتشر کرد.

این گزارش با ارزیابی تعداد انتشار مقالات علمی در پایگاه داده های Web of Science انجام شده است. بر این اساس، رشد علم در خاورمیانه 4 برابر سریعتر از متوسط جهانی است.

در این گزارش آمده است: "آسیا بسیار سریعتر از آن چیزی که پیش از این تصور می شد برای جبران عقب ماندگیهای خود تلاش می کند و خاورمیانه منطقه ای است که بیشترین توجه را جلب کرده است."

خروجی علمی جهانی به طور مداوم از 450 هزار مقاله در سال 1980 به یک میلیون و 500 در سال 2009 رسیده است و در این بخش سال گذشته آسیا از آمریکای شمالی پیش افتاد.

اریک ارشامبال مولف این گزارش تاکید کرد که تعداد انتشار مقالات علمی ایران بر روی شیمی غیرآلی و شیمی هسته ای، فیزیک هسته ای و فیزیک ذرات و مهندسی هسته ای متمرکز شده اند. انتشار مقالات در مهندسی هسته ای 250 برابر سریعتر نسبت به متوسط جهانی است. هر چند که تحقیقات در بخش کشاورزی و پزشکی نیز افزایش داشته اند.

براساس گزارش نیوساینتیست، پیش بینی های Science-Metrix همچنین در مورد سال 2010 نشان می دهد که چین همانند آمریکا مقالات متعددی را در بخش علوم طبیعی و مهندسی را منتشر خواهد کرد و اگر این روند ادامه پیدا کند تا سال 2015 تعداد مقالات علمی چین در این رشته ها برابر با تعداد مقالات آمریکا خواهد شد. هرچند آمریکا می تواند تا سال 2030 در بخش علوم اجتماعی و انسانی بیشترین تعداد مقاله را منتشر کند.

خروجی علم در روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991 به شدت سقوط کرد و تنها این کشور موفق شد در سال 2006 شروع به بازیابی توان علمی خود کند.

خبرنامه

دیگر شماره ها

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
صفحات اجتماعی