header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 5 فرزان - ارديبهشت 1386 arrow فن آوریهای نوین: دستاوردهاي نوين کشور در زمینه نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي تشريح شد
فن آوریهای نوین: دستاوردهاي نوين کشور در زمینه نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي تشريح شد

دکتر رسول ديناروند، نماينده تام‌الاختيار وزير بهداشت در امور فناوري ‌هاي نوين در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس گفت: ادغام آموزش و تحقيقات پزشكي و خدمات بهداشتي ـ درماني در وزارت بهداشت موقعيت و جايگاه ممتازي براي كشور ما به وجود آ‌ورده كه باعث شده در عرصه نانوتكنولوژی و بيوتكنولوژي پا به پاي پيشرفته‌ترين كشورهاي جهان حركت كنيم و مطمئناً نتيجه تحقيقات عظيمي كه در اين عرصه‌ ها در كشور در حال انجام است طي سال‌هاي آينده جهانيان را شگفت‌ زده مي  ‌كند.
وي ادامه داد: در زمينه بيوتكنولوژي يا زيست فناوري اكنون سند توسعه زيست فناوري وزارت بهداشت به تصويب نهايي رسيده است و زير ساخت‌ هاي اين فناوري نوين كه در اختيار كشورهاي محدودي در جهان قرار دارد در همه دانشگاه‌ هاي علوم پزشكي كشور فراهم شده يا در حال فراهم شدن است.
دکتر ديناروند گفت: در عرصه بيوتكنولوژي اكنون كشور ما جزو سه كشور توليد كننده محصولات اين تكنولوژي در دنياست و محصولات واكسن هپاتيت B، اريتروپوئتين، آلفا اينترفرون و استرپتوكيناز، gcsf و اينترفرون بتا اكنون در كشور ما توليد مي  ‌شود و به زودي شمار محصولات بيوتكنولوژي در حوزه سلامت به ده‌ ها مورد مي ‌رسد و از همين امسال توليد اين محصولات حداقل 100 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي نسبت به سه سال قبل به همراه خواهد داشت ضمن اينكه ايران را به عنوان يك كشور سرآمد در عرصه بيوتكنولوژي دنيا معرفي مي ‌كند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت اضافه كرد: اينترفرون گاما نيز از مجموعه داروهاي بيوتكنولوژي به زودي در كشور توليد مي ‌شود و به خصوص داروي گران قيمت اينترفرون پگيليتد نيز در كشور توسط دو محقق به طور جداگانه در مرحله توليد است‌ كه امسال هر دو محصول آن به بازار مي‌ آيد و فقط توليد اين دارو سالانه 100 ميليون دلار به نفع كشور است در حالي كه تاكنون به علت گران قيمت بودن اين دارو امكان واردات آن به ميزان مورد نياز بيماران هپاتيت C وجود نداشت و اين بيماران به اين داروي گران قيمت دسترسي نداشتند و بدون درمان مي ‌ماندند.
دکتر ديناروند گفت: در حوزه نانوتكنولوژي كه تكنولوژي بسيار سطح بالايي در دنياست و توليد همه فراورده‌هاي آن در مقياس يك ميليونيم متر است نيز ايران همسطح كشورهاي پيشرفته جهان در حال حركت است، تحقيقات در اين فناوري در هيچ جاي جهان هنوز به توليد محصول نهايي نرسيده است اما در ايران 100 پروژه تحقيقاتي نانو تكنولوژي در حال انجام است و ده‌ها محقق و دانشجوي phd روي اين پروژه‌ها كار مي ‌كنند.
رئيس ستاد فناوري‌هاي نوين وزارت بهداشت اضافه كرد: با اتمام اين پروژه ‌ها به زودي شاهد ورود داروهاي نانوتكنولوژي در عرصه ‌هاي مختلف به خصوص در زمينه داروهاي ضد سرطان و نيز بافت مصنوعي (‌پوست و ارگان‌هاي مصنوعي در مقياس نانو) در كشور خواهيم بود و اين پيشرفت بزرگي است كه در جهان كم نظير خواهد بود.
وي گفت: در عرصه نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي پزشكي بدون شك ايران در قله ‌هاي علم حركت مي‌كند و حتماً مي ‌توانيم به اهداف چشم‌انداز 20 ساله كشور طي 10 سال برسيم.
وي افزود: پيشرفتهاي كشور در زمينه فناوري ‌هاي نوين محدود به اين بخشها نمي‌شود، توليد داروي imod براي بيماران ايدز، توليد كيتهاي تشخيص HIV و HCV در كشور، توليد هور‌مون رشد انساني، فاكتورهاي خوني، تكثير سلول‌هاي بنيادي بند ناف به منظور درمان سرطان يا صدمات بافت قلب و عصب و سلولهاي استخواني، ترميم ضايعات نخاعي، شبيه‌سازي، توليد سلولهاي بنيادي جنين، توليد واكسن اعتياد و تلاش براي توليد واكسن آنفلوآنزا در داخل كشور از جمله دستاوردهاي بزرگ كشور ما در عرصه فناوريهاي نوين است.
وی گفت: توليد واكسن آ‌نفلوانزا در كشور نيز اكنون توسط چند محقق ايراني با استفاده از تكنولوژي نانو در حال انجام است و قطعاً اين دستاورد عظيم نيز منجر به نجات جان انسان‌هاي زيادي خواهد بود زيرا اين واكسن جديد قدرت ايمني بالاتري نسب‌ به واكسن موجود خواهد داشت.
وي افزود: پروژه واكسن اعتياد نيز كه در ايران در حال پيگيري است در جهان منحصر به فرد است، زيرا تاكنون همه انواع واكسن در جهان عليه يك عامل بيماري‌زا مثل ويروس يا باكتري طراحي مي شد اما اين واكسن جديد عليه يك ماده شيمايي اعتياد آور عمل مي‌كند و در صورت موفقيت نهايي، يك دستاورد بزرگ علمي محسوب مي ‌شود.
نادر مقصودي، دبير ستاد فناوريهاي نوين وزارت بهداشت نيز در اين ‌باره گفت: توليد مواد آنتي باكتريال با استفاده از ذرات بسيار ريز نانو باعث مي‌شود ماده مؤثره دارويي مستقيماً به محل مورد نظز آسيب ديده، در بيمار منتقل شود و ديگر نيازي به مصرف زياد دارو و فعل و انفعال‌هاي شميايي در بدن نيست و اين يك جهش بزرگ علمي در عرصه پزشكي خواهد بود كه كشور ما جزو پيشتازان آن در دنياست.
وي گفت: اين فعاليتهاي عظيم علمي در ايران البته با چالشهايي هم رو‌به‌روست و با توجه به سرمايه‌گذاريهاي عظيمي كه در اين بخشها در كشور شده است بايد بتوانيم براي حفظ حقوق مالكيت معنوي خود نسبت به اين دستاوردها نظام فوي ثبت داشته باشيم كه ‌بايد چيزي در حد PATENT اروپا يا آمريكا باشد تا زحمات فراواني كه در اين عرصه‌ها كشيده شده است به نام ديگران ثبت نشود.
وي افزود: براي توسعه هر چه بهتر و سريع‌تر اين فعاليت‌ها سه شبكه، بیوتكنولوژي، نانو تكنولوژي و سلولهاي بنيادي در ستاد فناوريهاي نوين وزارت بهداشت تشكيل شده كه وظيفه پشتيباني از پروژه‌ هاي تحقيقاتي در اين زمينه‌ ها را دارد.

صفحات اجتماعی