header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 50 فرزان - بهمن 1389 arrow طرحهای کلان پژوهشی: 15 طرح كلان فناوري ملي در حال اجراست.
طرحهای کلان پژوهشی: 15 طرح كلان فناوري ملي در حال اجراست.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور گفت: 15 طرح اساسي و كلان فناوري ملي با سرمايه‌اي بالغ بر 120 ميليارد به تصويب رسيده و در حال اجراست.

به گزارش خبرگزاري فارس، دکتر نسرين سلطانخواه معاون علمي و فناوري رئيس جمهور طي سخناني در نشست مسئولان ستادهاي فناوري راهبردي با رئيس جمهور گفت: معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري مأموريت ايجاد هماهنگي و تقويت نظام علمي فناوري و نوآوري كشور و تكميل و تكامل چرخه نوآوري ملي در قالب برنامه‌هاي متعدد در سه حوزه علم، فناوري و نوآوري پيگيري كرده است. 

وي افزود: اين معاونت در انجام مأموريت‌هاي خود به عنوان يك مرجع فوق ستادي عمل كرده و به هماهنگي، هم‌افزايي، تقويت ساختارها، برنامه‌ها، فعاليت‌ها و منابع وسيع كشور در حوزه علم، فناوري و نوآوري كه در سطح وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي پراكنده است، پرداخته و به طور كلي از ورود به سطوح ديگر عملياتي پرهيز كرده است. 

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور تصريح كرد: معاونت علمي از ايجاد نهادها و مؤسسات وابسته به خود خودداري كرده و اجراي هيچ طرح پژوهشي و فناوري را رأسا تقبل نكرده است؛ بودجه‌اي كه در اختيار معاونت قرار دارد حدود پنج درصد بودجه پژوهش و فناوري كشور است كه در قالب برنامه‌هاي مصوب دولت و مجلس به صورت هدفمند در اختيار دستگاه‌هاي ذي‌ربط قرار مي‌گيرد. 

دکتر سلطانخواه ادامه داد: مديريت تخصيص يك درصد درآمد عملياتي دستگاه‌هاي دولتي به امر پژوهش در سال‌هاي 87 و 88 يكي ديگر از فعاليت‌هاي اين معاونت در بخش پژوهش بود كه در اين زمينه هماهنگي و ساماندهي طرح‌هاي پژوهش كاربردي در شركت‌هاي دولتي صورت گرفت. 


حمايت 80 ميليارد توماني معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور از شركت‌هاي دانش بنيان 

وي خاطرنشان كرد: طرح‌هاي كلان فناوري ملي به عنوان ستون فقرات فعاليت‌هاي همه جانبه علم و فناوري در كشور است كه مي‌تواند ايجاد كننده و جذب كننده بسياري از طرح‌هاي كوچك‌تر در اطراف خود بوده و به عنوان يك جريان بالادستي تحقيقاتي و فناوري در كشور عمل كند. تاكنون 15 طرح اساسي و كلان فناوري ملي با سرمايه‌اي بالغ بر 120 ميليارد به تصويب رسيده و در حال اجراست. 

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور اضافه كرد: در بخش تجاري سازي و ثروت‌زايي، معاونت علمي و فناوري به حمايت عملي از بيش از هزار و هفتصد شركت دانش بنيان در قالب شركت‌هاي مستقر در پارك‌هاي علم و فناوري و شركت‌هاي دانش بنيان زيرنظر ستادهاي فناوري‌هاي راهبردي اقدام كرده و تاكنون بيش از 80 ميليارد تومان در قالب تسهيلات از اين شركت‌ها حمايت كرده است. 

سلطانخواه در ادامه اظهار داشت: سال گذشته اين معاونت كمترين تخصيص يعني 77درصد را داشت، اين در حالي است كه مراكز پژوهشي تخصيص 100درصدي داشته‌اند؛ لذا تقاضامندم كه بودجه‌هاي آتي معاونت همانند ساير دستگاه‌هاي پژوهش تخصيص يك تا 100درصد داشته باشد. 

وي ادامه داد: اينكه بودجه معاونت خيلي به چشم مي‌آيد و مورد توجه ديگران بوده و بعضا در معرض آسيب و تهديد قرار مي‌گيرد، همان اثرگذاري اين بودجه و آشكار و ملموس بودن تأثيرات آن بوده است. 


فعاليت‌ شركت‌هاي دانش بنيان فراتر از دانش و فناوري بوده است.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در ادامه يكي از تلاش‌هاي معاونت علمي و فناوري را براي فرهنگ سازي جهت اقبال به كسب و كار دانش بنيان از طريق مرسوم نمودن اصطلاحاتي چون حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان، تعاوني‌هاي دانش بنيان، تجاري سازي فناوري‌ها، تكميل چرخه نوآوري، تكميل حلقه‌هاي نظام نوآوري و نظاير  آن دانست. 

دکتر سلطانخواه در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: فعاليت‌ شركت‌هاي دانش بنيان فراتر از دانش و فناوري بوده و در مرحله تجاري سازي قرار دارد. هماهنگي بيشتر بين دستگاهي بايد مورد توجه قرار گیرد اما متأسفانه اين مسئله در مجلس مورد توجه قرار نگرفت لذا بايد در تدوين آئين‌نامه‌ها به اين مهم هم توجه شود. 

وي تصريح كرد:براي اينكه شركت‌هاي مقروض و بدهكار يا ورشكسته در كشور نداشته باشيم بايد در كنار فراهم آوردن امكانات لازم، بسترهاي اجرايي آن نيز فراهم شود؛ البته بايد زيربناي فرهنگي لازم براي پيشرفت فناوري موجود با تمام برنامه‌ريزي‌ها و سرمايه گذاري‌ها نيز مهيا شود. 

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با بيان اينكه لغت فارسي «بازار» به اين دليل در دنيا معروف است كه بازارهاي اصيل ايراني تركيبي از پژوهش، توليد و تجارت بوده‌اند، اظهار داشت: نبايد به دنبال موفقيت سطحي و زودگذر بود، فرهنگ آسان خوري و پشت ميزنشيني بايد جاي خود را به فرهنگ كار مبتني بر فكر، توليد و خلاقيت بدهد چرا كه حضور در فناوري‌هاي سطح بالا و تجاري‌سازي آنها همواره سه ويژگي زمان، هزينه و ريسك را دربردارد. 


فناوري خود قدرت است.

دکتر سلطانخواه اضافه كرد: علم ممكن است با واسطه به قدرت تبديل شود ولي فناوري خود قدرت است. پس اين دو با هم يكي نيستند و رابطه اين دو خطي نيست، يعني اينكه هميشه توسعه علمي لزوما منجر به توسعه فناوري نيست و بين اين دو حلقه‌هاي كوتاهي وجود دارد كه بايد به آن توجه شود. 

"توسعه فناوري بيش از آنكه به توسعه علم محتاج باشد نيازمند شرايط اقتصادي و اجتماعي خاص است كه براساس آن بايد سرمايه‌گذاري را در فناوري به كار بست ". 

وي افزود: سياست‌هاي اقتصادي صرفا به سياست‌هاي پولي و مالي و يا سياست‌هاي تجاري نبايد منحصر بماند بلكه بايد در قالب اين سياست‌ها به مقوله فناوري و توليد نيز توجه شود. 

صفحات اجتماعی