header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 69 فرزان- شهریور 1391 arrow تولیدات و خدمات دانش بنیان: تدوین لایحه‌ حمایت از زنجیره‌ ارزش افزوده محصولات دانش‌بنیان
تولیدات و خدمات دانش بنیان: تدوین لایحه‌ حمایت از زنجیره‌ ارزش افزوده محصولات دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اعلام تدوین لایحه‌ حمایت از زنجیره‌ ارزش افزوده كالاها و خدمات دانش بنیان برای صادرات، خواستار حمایت بیشتر شورای عالی اشتغال از شركت‌های دانش بنیان شد.
دكتر نسرین سلطان خواه در مراسم افتتاح سومین جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل در مصلای بزرگ امام خمینی (ره)، با تاكید بر این كه باید برای حمایت از شركت‌های دانش بنیان حساب ویژه‌ای باز شود، گفت: حمایتهای مالی و پولی، تسهیل كسب وكار، فراهم كردن بازارهای داخلی و منطقه‌‌ای و تسهیلات غیر پولی مانند بیمه و گمرك از جمله حمایتهایی است كه باید از شركتهای دانش بنیان صورت گیرد.
وی با بیان این كه در حمایت‌های مالی و پولی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 87 لایحه‌ی حمایت از شركت‌های دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات و نوآوری‌ها را تقدیم مجلس كرد، تصریح كرد: پس از تصویب این لایحه بر اساس ماده‌ی 5 قانون اساسنامه‌ی صندوق ملی و نوآوری و شكوفایی، تدوین و به تایید شورای نگهبان رسید.
وی افزود: در حال حاضر اولین جلسه هیات امنای صندوق ملی و شكوفایی با حضور رییس جمهور تشكیل شد و اعضای هیات عامل و مدیر عامل آن منصوب شدند كه امیدواریم با همكاری تمامی دستگاه‌ها این صندوق فعالیت خود را هر چه زودتر آغاز كند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاكید بر این كه باید آیین‌نامه اجرایی صندوق ملی نوآوری و شكوفایی هر چه زودتر ابلاغ شود، افزود: با ابلاغ این آیین‌نامه تسهیلات مربوط به بیمه، مالیات و گمرك نیز برای شركتهای دانش بنیان اجرایی خواهد شد.
دکتر سلطان‌خواه همچنین از رحیمی معاون اول رییس جمهور تقاضا كرد كه از ظرفیت‌های دیگر كشور مانند صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از شركتهای دانش بنیان استفاده شود.
وی با اشاره به نقش معاون اول ریاست‌جمهوری به عنوان رییس كارگروه حمایت از تولید و محصولات ساخت داخل و كارگروه حمایت از صادرات در زمینه توسعه این بخش، از وی خواستار حمایت از شركتهای دانش بنیان برای حضور در بازارهای داخلی و منطقه‌ای و تسهیل كسب و كار شد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به این كه در كنار قانون حمایت از شركت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد تدوین لایحه‌ حمایت از زنجیره ارزش افزوده برای صادرات كالاها و خدمات دانش بنیان است، گفت: موضوع این لایحه تسهیل صادرات كالاها و خدمات دانش بنیان، جلوگیری از خروج مواد اولیه و خام از كشور ، تسهیل ورود مواد اولیه خارجی به كشور و جلوگیری از محصولات تولید شده‌ی خارجی به كشور است. در مقابل از صادرات محصولات داخلی نیز حمایت می‌كند.
وی اظهار امیدواری كرد كه این لایحه مورد توجه دولت قرار گرفته و پس از تصویب در هیات وزیران در مجلس شورای اسلامی نیز هر چه زودتر تصویب شود چرا كه راهگشای فعالیت هر چه بیشتر شركتهای دانش بنیان خواهد بود.
معاون علمی و فناوری در ابتدای سخنانش در افتتاحیه جشنواره نیز با بیان این كه با برگزاری نمایشگاه‌های دستاوردهای علم و فناوری ایران مانند جشنواره علم تا عمل واژگانی مانند تكمیل چرخه نوآوری و تجاری سازی برای ما نامانوس نیستند تصریح كرد: جشنواره و نمایشگاه ملی علم تا عمل نماد روند تكمیلی در پیشرفت علم و فناوری در كشور است كه در دهه چهارم انقلاب اسلامی در آستانه بلوغ حیات خود قرار گرفته است. از این رو اهداف توسعه علم و فناوری تكامل یافته و متمركز برای به نتیجه رساندن دستاوردها و تجاری سازی جهت افزایش كیفیت زندگی مردم و تولید ثروت از دانش هستند.
وی افزود: در این نمایشگاه طرح‌های حاضر یا درحد نیمه صنعتی و یا به صورت نمونه‌سازی ارائه شده‌اند كه تمامی آنها نیازمند حمایت برای تجاری شدن و فتح بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی هستند.
دکتر سلطان‌خواه خاطرنشان كرد: در این راستا معاونت علمی و فناوری رییس جمهور مفتخر است كه طی این سالها پرچم تجاری سازی را برافراشته است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این كه حمایت از شركتهای دانش بنیان از چند مبدأ حائز اهمیت است، گفت: از یك سو شركت‌های دانش بنیان یك مدل جدید در همكاری بین دانش و صنعت هستند چرا كه با حضور آنها فعالیت توامان دانش و تولید صورت می‌گیرد و از سوی دیگر با راه‌اندازی شركتهای دانش بنیان مدل جدیدی از اشتغال ایجاد شده است.
به گفته وی، همچنین شركت‌های دانش بنیان فرصتی بهتر برای تجمیع و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی محسوب می‌شوند.
دکتر سلطان‌خواه تاكید كرد: بنابراین باز كردن باب جدیدی در تسهیلات و روندهای حمایتی از شركتهای دانش بنیان در شورای عالی اشتغال فضای جدیدی را برای اشتغال در كشور فراهم می‌كند چرا كه این شركتها نیازمند كارخانه‌ها و سوله‌های بزرگ نبوده و سرمایه اصلی آنها فكر و دانش است. این در حالی است كه متاسفانه هنوز در سیستم بانكی كشور این موضوع به خوبی درك نشده و در ارائه تسهیلات به شركتهای دانش بنیان، بانك‌ها تقاضای وثیقه‌های سنگین می‌كنند كه شركتهای دانش بنیان قادر به ارائه آنها نیستند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور در پایان با بیان این كه 9 هزار شركت دانش بنیان در كشور فعالیت می‌كنند، وجود موسسات مالی واعتباری، ارائه تسهیلات در بیمه، گمرك، مناقصات و تسهیل كسب و كار را از جمله الزامات ایجاد شركتهای دانش بنیان عنوان كرد.

صفحات اجتماعی