header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 71 و 72 فرزان- آبان و آذر 1391 arrow شرکتهای دانش بنیان: اجرای قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان تا پایان سال
شرکتهای دانش بنیان: اجرای قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان تا پایان سال

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رتبه ایران در حوزه‌های مختلف علمی گفت: به منظور حمایت از تحقیقات کشور آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان تصویب و تا پایان سال 91 اجرایی می‌شود.
دکتر محمد مهدی نژاد در نشست خبری امروز یکشنبه با اشاره به رتبه‌های علمی ایران در منطقه و جهان افزود: براساس پایگاه استنادی اسکوپوس ایران در سال 2012 با ثبت 30 هزار و 714 مقاله رتبه 16 دنیا و اول منطقه را به دست آورد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به رتبه ایران از نظر پایگاه استنادی ISI اظهار داشت: براساس آمار پایگاه استنادی ISI ایران در سال 2012 با ثبت 21 هزار و 506 مقاله رتبه دوم منطقه و 19 جهانی را به دست ‌آورد.
وی همچنین رتبه ایران در حوزه نانوفناوری را در سال جاری میلادی رتبه 12 جهانی دانست و ادامه داد: همچنین ایران در حوزه فناوری اطلاعات رتبه 13جهانی، در حوزه سلول‌های بنیادی رتبه 18، در حوزه میکروالکترونیک رتبه 20 و در حوزه زیست فناوری رتبه 32 جهانی را به دست آ‌ورده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از افزایش 8 درصدی سهم اعتبارات پژوهشی از GDP طی 7 سال اخیر خبر داد و یادآور شد: این میزان از حدود 5 دهم درصد به 8 دهم درصد افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود که سهم پژوهش از GDP در سال 90 به 1.2 درصد رسیده باشد.
به گفته دکتر مهدی نژاد برخی پیش‌بینی کرده‌اند که ایران با بستر‌هایی که ایجاد کرده است تا سال 2018 می تواند در حوزه تولیدات علمی به مقام چهارم دنیا برسد.


آمار قطب‌ها و انجمن‌های علمی در کشور
دکتر مهدی نژاد با بیان شاخص‌های توسعه علمی کشور اشاره کرد و یادآور شد: در سال 84 تعداد انجمن‌های علمی کشور 159 انجمن بوده و این آمار در سال 91 به 280 انجمن بالغ شده است.
وی تعداد قطب‌های علمی کشور را در سال 84، 84 قطب ذکر کرد و ادامه داد: این تعداد در سال جاری به 642 قطب رسیده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تعداد نشریات علمی پژوهشی در سال 84 را 171 نشریه ذکر کرد و یادآور شد: این آمار در سال جاری به 682 نشریه بالغ شده است.
وی با بیان اینکه تعداد پارک‌های عمل و فناوری از 14 پارک در سال 84 به 31 پارک در سال جاری رسیده است، خاطر نشان کرد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد از 676 شرکت در سال 84 به 19 هزار شرکت در سال جاری رسیده است.


شرط اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان
دکتر  مهدی نژاد همچنین با اشاره به تصویب قانون شرکت‌های دانش بنیان یادآور شد: اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تدوین شده است که با تخصیص اعتبارات لازم زمینه اجرایی شدن این قانون در 3 ماه آینده فراهم می‌شود و می‌توان گفت که سال آینده زمان شکوفایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان است.


ایجاد کنسرسیوم مشترک وزارت علوم با وزارت نفت
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به همکاری‌های این وزارتخانه با سایر دستگاه‌ها یادآور شد:‌ در سال جاری کنسرسیوم مشترکی میان وزارت علوم، وزارت نفت و 6 دانشگاه بزرگ کشور ایجاد شده است که در این کنسرسیوم در زمینه ازدیاد برداشت همکاری‌های مشترکی دارند. این وزارتخانه همچنین با وزارت صنایع تفاهم‌نامه‌ای در خصوص 18 پروژه با مبلغ 120 میلیارد تومان به امضا رسانده است.
وی با اشاره به عدم اجرای مفاد این تفاهم‌نامه گفت: به دلیل مشکلات مالی اجرای این 18 پروژه دچار وقفه شده است.

صفحات اجتماعی