header image
Home arrow اخبار سلامت arrow خبرنامه شماره 93 و 94 فرزان- شهریور و مهر 1393 arrow پژوهانه: گرنت های پژوهشی براساس توانایی به بخش خصوصی اختصاص می یابد.
پژوهانه: گرنت های پژوهشی براساس توانایی به بخش خصوصی اختصاص می یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح ˈمیفادˈ از سال آینده در کشور خبر داد و گفت:براساس این طرح موسسات تحقیقاتی پزشکی بخش خصوصی براساس نوع فعالیت و میزان موفقیت شان گرنت (پژوهانه) و وام دریافت می کنند.
دکتر رضا ملک زاده در نشست خبری «تاسیس واحدهای پژوهشی در مراکز پزشکی غیردولتی» که در سازمان نظام پزشکی کشور برگزار شد، اظهار داشت: آیین نامه های این طرح هم اکنون در شورای گسترش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصویب شده است.

وی افزود: هم اکنون مهمترین تحقیقات دنیا در بیمارستان های خصوصی انجام می شود اما پتانسیل بخش خصوصی در کشور مغفول مانده است.

وی خطاب به فعالان بخش خصوصی در بخش بهداشت و درمان گفت: اگر بخواهیم در دنیا خوب دیده شویم باید در فهرست تولیدکنندگان علم قرار بگیریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بودجه تحقیقاتی بخش پزشکی در آمریکا 130 میلیارد دلار است از این میزان 30 میلیارد دلار از سوی دولت و 100 میلیارد دلار از سوی بخش خصوصی تامین می شود؛ این در حالی است که بودجه پژوهش پزشکی ایران فقط 300 میلیون دلار است که بخش اعظم آن از سوی بخش دولتی پرداخت می شود.

وی تاکید کرد:زمانی می توان در بخش تحقیقات و پژوهش موفق بود که فعالیت های علمی از بخش دولتی خارج شده و به دست بخش خصوصی بیفتد.** مقدمات راه اندازی مراکز تحقیقاتی در کلینیک های خصوصی آماده می شود

دکتر ملک زاده از آماده سازی مقدمات برای راه اندازی پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی در کلینیک ها و بیمارستان های بخش خصوصی خبر داد.

وی مهمترین عامل در موفقیت پژوهش در بخش خصوصی را علاقه مندی افراد عنوان کرد و گفت: بسیاری از متخصصان و پزشکان باید به سمت پژوهش روی آورند تا بتوانند آثاری ماندگار از خود به جا بگذارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه 70 نفر اول کنکور سراسری وارد دانشکده های پزشکی تهران می شوند گفت: متاسفانه نظام آموزشی به گونه ای است که این افراد بعد از فارغ التحصیلی امکان رشد و پیشرفت ندارند و به خارج از کشور می روند یا در بخش خصوصی جذب می شوند چرا که امکان جذب همه نخبگان برای بخش دولتی فراهم نیست.

دکتر ملک زاده افزود:متاسفانه زیرساخت های لازم برای تولید علم و بروز خلاقیت در بخش خصوصی برای نخبگان فراهم نیست.

وی گفت: باید سرمایه گذاری ارزی نیز در بخش خصوصی برای توسعه علمی بویژه در زمینه تحقیقات بالینی انجام دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در سال 40 میلیارد تومان می پردازیم تا فقط هیات علمی دانشگاه ها بتوانند به تمام منابع علمی دسترسی داشته باشند؛ در حالی که بخش اعظمی از این بودجه استفاده نمی شود.

وی ادامه داد:قرار است تا با ارائه نام کاربری به اعضای فعال در بیمارستان ها یا مراکز درمانی امکان استفاده از منابع علمی را برای این قشر فراهم کنیم.

دکتر ملک زاده که خود یکی از اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی است درباره این صندوق گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی با بودجه بالغ بر هزار میلیارد تومان قرار است تا طرح های قابل تجاری سازی را به مرحله صنعتی برساند؛ این صندوق نیز یکی از منابع قابل توجه برای بخش خصوصی محسوب می شود.

وی یکی از منابع تامین اعتبار برای بخش خصوصی را اختصاص بخشی از بودجه های جاری به پژوهش عنوان کرد و گفت: هم اکنون وزارت بهداشت، بیمارستان ها و دانشگاه های دولتی را موظف کرده که یک تا 3 درصد بودجه جاری خود را به پژوهش اختصاص دهد و از این راه هزار میلیارد تومان بودجه تحقیقاتی ایجاد شده است در حالی که کل بودجه اختصاص یافته به بخش تحقیقات دانشگاهی در دانشگاه های پزشکی تنها 300 میلیارد تومان است.

صفحات اجتماعی