header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 20 فرزان - مرداد 1387 arrow اخبار دانشگاهی: معرفی 500 دانشگاه برتر دنیا دررتبه بندی شانگهای
اخبار دانشگاهی: معرفی 500 دانشگاه برتر دنیا دررتبه بندی شانگهای
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: 500 دانشگاه برتر دنیا در سال 2008 بر اساس رتبه بندی شانگهای معرفی شدند که بر این اساس دانشگاه هاروارد برترین دانشگاه دنیا است. از ایران هیچ دانشگاهی در میان 500 دانشگاه اول دنیا قرار نگرفته است.

دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرگزاري مهر از رتبه بندی دانشگاههای جهان در سال 2008 خبر داد و گفت: این رتبه بندی که توسط دانشگاه ژیائوتنگ شانگهای انجام می شود، رسما در ماه اوت (مرداد) هر سال منتشر می شود.

وی اظهار داشت: هر نوع رتبه بندی بحث برانگیز و مورد اختلاف است و هیچ یک از نظامهای رتبه بندی به طور مطلق واقع بینانه نیستند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: رتبه بندی دانشگاهها در بسیاری از کشورها معمول شده است چه موافق و مخالف باشیم، این سیستمها به واقعیت تبدیل شده اند و بر اساس اهدافی که دارند دانشگاهها و موسسات را رتبه بندی می کنند.

وی افزود: بدین ترتیب مسئله اساسی این است که چگونه می توان از نظامهای رتبه بندی برای برخورداری از امتیازات آنها برای آموزش عالی کشور استفاده کرد.
به گفته مهراد در این رتبه بندی، رتبه ملی هر دانشگاه نیز گزارش می شود.

دانشگاه توکیو نوزدهمین دانشگاه دنیا
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با اشاره به 100 دانشگاه برتر رتبه بندی شانگهای به مهر گفت: از منطقه آسیا و اقیانوسیه در این رتبه بندی، دانشگاههای توکیو و کیوتو از کشور ژاپن به ترتیب رتبه های 19 و 23 را به خود اختصاص داده اند.

سه دانشگاه استرالیا در میان 100 دانشگاه برتر دنیا
وی جایگاه دانشگاه ملی استرالیا، ملبورن و سیدنی را به ترتیب 59،73 و 97 اعلام کرد و افزود: از مجموع دانشگاههای رژیم اشغالگر قدس در بین 100 دانشگاه نخست، تنها نام دانشگاه هبرو به چشم می خورد که رتبه 65 را از آن خود کرده است.

دو دانشگاه هند در میان 500 دانشگاه برتر دنیا
دكتر مهراد درباره رتبه بندی دانشگاههای کشور هندوستان گفت: از کشور هندوستان به ترتیب انستیتو علوم هند و انستیتو تکنولوژی هند در مرتبه های 413 و 414 قرار دارند.

وی اظهار داشت: جایگاه این دو موسسه در سال 2007 به ترتیب 432 و 433 بود که هر کدام در سال 2008 جایگاه خود را ارتقاء داده اند.

دانشگاه استانبول ترکیه تنها دانشگاه جهان اسلام در میان 500 دانشگاه اول دنیا
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در مقایسه دانشگاههای جهان ا?لام با سایر دانشگاههای جهان که در این رتبه بندی دارای رتبه و جایگاه هستند به مهر گفت: از مجموع دانشگاههای کشور اسلامی تنها نام دانشگاه استانبول در این رتبه بندی مشاهده می شود که در سطح ملی حایز رتبه اول و در بین دانشگاههای جهان در دامنه 402 - 503 و در بین 100 دانشگاه برتر آسیا و اقیانوسیه در دامنه 69 تا 100 قرار دارد.

وی افزود: 18 دانشگاه برتر جهان در سال 2007 جایگاه خود را در سال 2008 نیز حفظ کرده اند در سال گذشته دانشگاه جانزهابکینز دارای رتبه 19 بود که در سال جاری به مرتبه 20 نزول کرده است.

معرفی 10 دانشگاه اول دنیا
مهراد در مورد برترین دانشگاههای دنیا در سال 2008 به مهر گفت: رتبه اول تا دهم دانشگاههای جهان به ترتیب به دانشگاههای هاروارد، استنفورد، برکلی، کمبریج، ام آی تی، انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه کلمبیا، پرینستون، شیکاگو و آکسفورد تعلق دارد.
 
دانشگاهی از ایران در میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار ندارد
 
رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندیهای جهان در زمینه دانشگاهها است که هر ساله در این ماه اعلام می شود. این رتبه بندی 500 دانشگاه برتر دنیا را مشخص کرده و هیچ یک از دانشگاههای ایران در بین این 500 دانشگاه قرار نگرفته اند. البته قرار نگرفتن ایران در بین دانشگاههای برتر به گفته مسئولین آموزش عالی به دلایلی همچون عدم ارائه اطلاع رسانی مناسب در خصوص تولیدات علمی دانشگاههای داخل به مراجع علمی بین المللی، ناهمخوانی شاخصهای در نظر گرفته شده برای این رتبه بندی و ... است.

صفحات اجتماعی