header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 3 فرزان - اسفند 1385 arrow اخبار دانشگاهی: معرفی برترین دانشگاه های دنیا؛ هاروارد در صدر دانشگاه های جهان
اخبار دانشگاهی: معرفی برترین دانشگاه های دنیا؛ هاروارد در صدر دانشگاه های جهان
براساس جدیدترین آمار جهانی که در اکتبر سال گذشته منتشر شد، دانشگاه هاروارد همچنان در صدر قرار دارد و دو دانشگاه انگلیسی کمبریج و آکسفورد پس از دانشگاه هاروارد در جایگاه دوم و سوم بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند. دیگر دانشگاه های لیست 10 دانشگاه برتر به آمریکا اختصاص داشت. این در حالی است که موقوفات دانشگاه هاروارد با رقمی معادل 26 میلیارد دلار، از رقم کل وجوه متعلق به دانشگاه های انگلیس فراتر رفته و در راس جدول قرار دارد، با این حال تفاوت اهدایی های این دانشگاه در مقایسه با دانشگاه کمبریج از 13 درصد در سال 2005 به 3 درصد در سال 2006 کاهش یافته است. 
انگلیس در سال گذشته 3 دانشگاه خود را در جایگاه 10 دانشگاه برتر جهان جای داد. بر این اساس کالج "امپریال لندن" از جایگاه سیزدهم به نهم و دانشگاه های "کالج لندن" و کالج "کینگ لندن" به ترتیب به جایگاه های بیست و پنجم و چهل و ششم ارتقاء یافتند. 
این رتبه بندی برپایه بررسی نشریه THES از میان 3 هزار و 703 محفل آکادمیک در سراسر جهان برای انتخاب 30 دانشگاه برتر در زمینه های پژوهشی مبتنی بود. در این ارزیابی، اطلاعات گردآوری شده از 736 کارفرمای تحصیل کرده در سراسر جهان، همچنین تعداد اساتید و دانشجویان در دانشگاه ها، میزان موفقیت دانشگاه ها در جذب دانشجویان خارجی و شهرت جهانی دانشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است.
دانشگاه های 30 کشور مختلف در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان حضور داشتند که از آن میان دانشگاه های چین در سال گذشته شاهد رشد قابل توجهی در این زمینه بودند. از کشورمان ایران هیچ دانشگاهی در این لیست دیده نمی شود.
صفحات اجتماعی