header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 29 فرزان - ارديبهشت 1388 arrow مجلات پژوهشی: انعقاد تفاهم نامه میان ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) و SCOPUS
مجلات پژوهشی: انعقاد تفاهم نامه میان ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) و SCOPUS
دبیر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: با استفاده از پایگاه استنادی SCOPUS تمام دنیا می توانند به تولیدات علمی جهان اسلام که در ISC نمایه می شود دسترسی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دكتر جعفر مهراد در مراسم انعقاد تفاهم نامه میان ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) و SCOPUS (یکی از دو پایگاه استنادی علوم دنیا) در وزارت علوم گفت: با امضای تفاهم نامه میان SCOPUS و ISC موتور جستجوی SCOPUS امکانی را فراهم می کند که مقالات استناد شده ایران از طریق ISC در SCOPUS و مقالات مندرج در SCOPUS در ISC قابل دسترسی شوند.

دبیر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه شکاف عمیقی میان تحولات علمی جهان اسلام و دنیای خارج از آن وجود دارد گفت: ما می خواستیم با انعقاد تفاهم نامه میان دو پایگاه استنادی این شکاف را پر کنیم.

وی اظهار داشت: 10 هزار تولید علمی به زبان فارسی در ISC نمایه شده است. بیش از دو هزار مجله علمی نیز از دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشورهای اسلامی در این پایگاه استنادی نمایه شده اند و 13 نشریه علمی به زبان انگلیسی نیز مورد تایید قرار گرفته اند.

دكتر مهراد درباره آمار تولیدات علمی ایران از آغاز سال 2009 تاکنون را 6 هزار و 222 تولید علمی اعلام کرد و گفت: پیش بینی می کنیم تا پایان سال 2009 این آمار به 18 تا 20 هزار مستند علمی برسد.

وی همچنین گفت: آمار تولیدات علمی ایران در SCOPUS در سال 2008 بیش از این آمار در پایگاه استنادی ISI بود.

رئیس مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری با اشاره به سابقه فعالیت SCOPUS گفت: این پایگاه استنادی وابسته به کمپانی بزرگ الزویر است که بیش از 420 سال سابقه فعالیت دارد و دانشمندان بسیاری مانند دکارت و گالیله انتشارات خود را به الزویر سپرده بودند. SCOPUS که یکی از پایگاههای الزویر است در سال 2004 راه اندازی شد و 17 هزار مجله را در سطح جهان پوشش می دهد. مهم این است که 70 درصد محتوای SCOPUS غیرآمریکایی است و نشان می دهد که این پایگاه به کشورهایی جز آمریکا نیز اهمیت زیادی می دهد.

تفاهم نامه همکاری میان ISC و SCOPUS وسط دکتر جعفر مهراد دبیر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و نیلز ویرتمن رئیس پایگاه استنادی SCOPUS در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.

صفحات اجتماعی