صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 84 فرزان- آذر 1392 arrow تولید ملی: تولید 157 محصولات فناوری نانو در کشور
تولید ملی: تولید 157 محصولات فناوری نانو در کشور

مدیر کارگروه ویژه توسعه منابع انسانی ستاد نانو ریاست جمهوری با بیان اینکه در سال گذشته 157 محصولات فناوری نانو در کشور تولید شده است، گفت: در حال حاضر 16 هزار محقق در حوزه فناوری نانو فعالیت می کنند.

دکتر سید مهدی رضایت در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی افزود : از این تعداد بیش از سه هزارنفر در مقطع دکترا وبیش از 12 هزار نفر مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

دکتر رضایت افزود: در رشته نانو 38 دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و 16 دانشگاه در مقطع دکترا دانشجو تربیت می کنند.

 وی ایران را از جمله کشورهایی دانست که مسابقات و المپیادهای متعدد دانش آموزی و دانشجویی برگزار می کند و تاکنون دراین زمینه 4 المپیاد دانش آموزی و 3 مسابقه ملی دانشجویی برگزار شده است.

دکتررضایت گفت : تا پایان نوامبر سال 2013 سه هزار و 792 مقاله ISI از سوی ایران در حوزه فناوری نانو ثبت شده که 4 درصد از کل مقالات ارائه شده درحوزه نانو در این مدت است.

مدیر کارگروه ویژه توسعه منابع انسانی ستاد نانو ریاست جمهوری با بیان اینکه 50 درصد از سهم تولید علم جهان اسلام متعلق به ایران است گفت: ایران با ارائه روزانه تا 10 مقاله آی اس آی در حوزه فناوری نانو در جایگاه هشتم جهان قرار دارد.

دکتر رضایت نقطه ضعف فعالیت فناوری نانو را در ثبت پتنت ها دانست و توضیح داد: ایران در رنکینگ جهانی نسبت تعداد پتنت ها به مقالات فناوری نانو در سال 2012 در بین کشورهایی که بیش از 500 مقاله در حوزه فناوری نانو داشتند رتبه 35 را کسب کرده است.

پتنت یک حق اختصاصی است که به یک اختراع (می تواند یک محصول یا یک فرایند باشد که راه جدیدی را برای انجام کاری فراهم می کند ) داده می شود.

مدیر کارگروه ویژه توسعه منابع انسانی ستاد نانو ریاست جمهوری تعداد محصولات فناوری نانو در سال 1392 را 157 محصول عنوان کرد که 37 عدد از آنها مربوط به تجهیزات مرتبط به نانو می باشد.

وی یکی از دستاوردهای فناوری نانو در حوزه پزشکی را داروی «سینادوکسوزوم» مخصوص بیماری های صعب العلاج و سرطانی دانست که در گذشته با قیمت یکهزار و 200 دلار وارد کشور می شد، اما با همت محققان داخلی و در شرکت اکسیر نانو سینا این دارو توسط متخصصان داخلی تولید شده و با قیمت 30 هزار تومان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

وی سیاست جدید را حمایت بیشتراز پایان نامه های دانشجویی مرتبط با فناوری نانو دانست و توضیح داد: برای پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد5 میلیون ریال و مقطع دکترا 10 میلیون ریال به عنوان حداقل تشویق پرداخت می شود.

وی در مورد مصوبه جدید دراین زمینه را گفت: در صورتی که پایان نامه بتواند امتیازات لازم علمی را کسب کند این مبلغ تا 120 میلیون ریال در هر دو مقطع افزایش خواهد یافت.