صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 21 فرزان - شهريور 1387 arrow تولید علم: رتبه بندی کشورهای دنیا در علوم پزشکی و بالینی
تولید علم: رتبه بندی کشورهای دنیا در علوم پزشکی و بالینی
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری وضعیت کشورهای دنیا در تولید علم پزشکی بالینی را اعلام کرد که بر این اساس کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، ‍ژاپن،‌ آلمان،‌انگلیس،‌ فرانسه و چین گوی سبقت را ربوده اند.

رتبه بندی کشورهای دنیا در رشته پزشکی بالینی

دکتر جعفر مهراد درباره میزان تولیدات علمی کشورهای دنیا در رشته پزشکی بالینی طی سالهای اخیر افزود: بررسی رشد علمی 20 کشور برتر تولید کننده علم در حوزه پزشکی بالینی نشان می دهد که ایالات متحده از 1998 تا 30 آوریل سال 2008 با تولید 679 هزار و 178 مقاله و استناد 10 میلیون و 598 هزار و 7 مورد به این مقالات در جایگاه نخست قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: پس از ایالات متحده به ترتیب نام کشورهای توسعه یافته ای همچون انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، هلند، استرالیا، سوئد، سوئیس، اسپانیا، بلژیک، دانمارک، اسکاتلند، اتریش، و نروژ مشاهده می شود. رژیم اشغالگر قدس نیز در این رشته در مرتبه 18 و جمهوری خلق چین در جایگاه 19 قرار دارند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به خبرگزاري مهر گفت: جمع مقالات چین در حوزه پزشکی بالینی در دوره زمانی مزبور 36 هزار و 737 مورد است که در مجموع 259 هزار و 523 استناد به این مقالات صورت گرفته و نسبت استنادها به هر مقاله 9/14 است.