صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 21 فرزان - شهريور 1387 arrow خبر فرزان: كتاب مباني نگارش علمي در كمتر از يك سال به چاپ دوم رسيد
خبر فرزان: كتاب مباني نگارش علمي در كمتر از يك سال به چاپ دوم رسيد
در پي استقبال گسترده اساتيد، دانشجويان و محققين در سراسر كشور، همانگونه كه انتظار مي رفت كتاب مباني نگارش علمي كه مجموعه اي كم نظير در حيطه نگارش مقالات علمي به شمار مي رود، در فاصله كوتاهي تجديد چاپ گرديد
Principles of Scientific Writing
.

اين كتاب كه موضوع نگارش علمي را از ابعاد گوناگون مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار داده، با بهره گيری از جديدترين منابع و مراجع موجود و تلفيق آن با تجربيات نويسندگان در قالب 6 بخش تنظيم گرديده است:

در بخش اول، خوانندگان با اهميت  نگارش علمی و جايگاه والای كسب اين مهارت در گسترش علم و نيز موقعيت علمی ايران در جهان امروز آشنا می شوند.

در بخش دوم که شامل 10 فصل می باشد، خوانندگان نحوه نگارش اجزاي مختلف يک مقاله پژوهشی اصيل (original article) را فرا می گيرند. تمامی اجزاي يک مقاله پژوهشی، از عنوان تا مراجع در فصول جداگانه به تفصيل شرح داده شده است. ارائه مثال های متعدد در اين بخش راهگشای درک مفاهيم و کاربرد عملی مطالب آن خواهد بود.

با توجه به اينکه مقالات علمی در حيطه زيست پزشکی صرفاً به مقالات پژوهشی اصيل محدود نمی گردند، لذا در بخش سوم کتاب به بررسی ساير انواع مقالات (مرور سيستماتيک، گزارش مورد، نامه به  سردبير و ...) پرداخته ايم.

در بخش چهارم و به ويژه فصل 15 که از فصول منحصر به فرد کتاب حاضر محسوب می شود، به معرفی مجلات ايرانی و بين المللی، نحوه انتخاب مجله و ساير مسائل مربوط به اين حوزه پرداخته شده و تجربيات ارزشمند پژوهشگران مؤسسه فرزان در زمينه انتشار مقالات بين المللی طی سه سال اخير در معرض ديد خوانندگان قرار گرفته است.

جستجو و مديريت منابع اطلاعاتی عنوان بخش پنجم از کتاب نگارش علمی است که در آن به معرفی منابع اطلاعاتی (Medline) و جستجو در آنها اشاره شده و نرم افزارهای مديريتی در اين حيطه معرفی و توانمندی آنها مورد مقايسه قرار گرفته است.

بخش پايانی کتاب به سه موضوع مهم در نگارش علمی (مهارتهای نگارشی، آمار و اخلاق) اختصاص يافته است. به جرأت می توان گفت توجه ويژه به رعايت و بکارگيری نکاتی که در اين فصول مورد بحث قرار گرفته است، از کليد های موفقيت در چاپ مقاله در مجلات معتبر بين المللی محسوب می شود.

مطالب کتاب مباني نگارش علمي، با هدف آموزش و به گونه ای تظيم شده است که خواننده  را قادر می سازد پس از فراگيری محتوای هر فصل، عملاً دست به کار شده و به نگارش همان بخش از مقاله خود بپردازد.

در تهيه بخشهای مختلف اين اثر، بيش از 140 مرجع که عمدتاً از مقالات و انتشارات معتبر در زمينه نگارش علمی می باشند استفاده شده که فهرست آنها به تفکيک 21 فصل در انتهای کتاب ارائه شده است.

علاقمندان می توانند برای دريافت کتاب به آدرس مؤسسه: ميدان توحيد، ابتداي خيابان ستارخان، بن بست شهيد صيامي، پلاك 51، طبقه همكف، زنگ دوم مراجعه نمايند.
برای دريافت پستی کتاب می توانيد با ارسال فيش واريز شده شامل مبلغ کتاب بعلاوه هزينه ارسال به  بانک ملي حساب سيبا به شماره 0102289548006 بنام آقاي دكتر غلامرضا حبيبي اقدام فرماييد.

درخواست كتاب با تعداد بيش از 10 جلد متناسب با تعداد مشمول تخفيفهاي ويژه‌اي خواهد بود.