صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 22 فرزان - مهر 1387 arrow نگارش علمی: چگونه يك بخش مراجع خوب براي مقاله خود بنويسيم؟ (قسمت آخر)
نگارش علمی: چگونه يك بخش مراجع خوب براي مقاله خود بنويسيم؟ (قسمت آخر)
مشخصات و مخفف اسامي‌ژورنالها

در مرجع‌نگاري از اسامي ‌اختصاري مجلات استفاده مي‌شود؛ لذا دسترسي به مخفف نام مجلات جهت تنظيم مراجع ضروري است. بدين منظور مي‌توان در بخش journal در pubmed عنوان كامل يا قسمتي از عنوان مجله مورد نظر را وارد كرد. در اينصورت مشخصات مجله مورد نظر و نام اختصاري آن فهرست مي‌گردد.

در عين حال به عنوان يكي ديگر از سرويسهاي NLM، امكان دسترسي به مشخصات مجلات و از جمله نام اختصاري ژورنال و آخرين وضعيت مجله در مدلاين از طريق آدرس اينترنتي ذيل امكانپذير است:

ftp://nlmpubs.nlm.nih.gov/online/journals/lsiweb.pdf


لوكاتورپلاس

لوكاتورپلاس از سرويس‌هاي رايگان NLM مي‌باشدكه با استفاده از اين سرويس امكان دسترسي به مشخصات مراجع مورد استفاده اعم از كتاب، مقاله و مراجع ديداري - شنيداري فراهم مي‌شود. براي دسترسي به آن مي‌توانيد از آدرس اينترنتي ذيل استفاده كنيد:

http://locatorplus.gov


Citation matcher for single articles

سرويس  Citation matcher for single articlesاز ديگر خدمات رايگان NLM مي‌باشد كه هدف از آن تسهيل در جستجو و يافتن مشخصات كتابشناختي يك مقاله در محيط pubmed است. اگر شما تنها بخشي از مشخصات يك مقاله را در اختيار داريد يا نسبت به مشخصات آن اطمينان نداريد مي‌توانيد از اين سيستم جهت بررسي درستي مشخصات مقاله مورد نظر يا دستيابي به مشخصات كامل آن استفاده‌‌كنيد.

اين سيستم عمدتاً جهت يافتن تنها يك مقاله بكار گرفته مي‌شود. جهت دسترسي به اين سيستم مي‌توان از آدرس اينترنتي ذيل استفاده نمود:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query/static/citmatch.html


Batch citation matcher

اين سرويس نيز از خدمات رايگان NLM مي‌باشد و از لحاظ ماهيت به مورد قبل (citation matcher for single articles) شباهت دارد. هدف از آن جستجوي كلي مراجع مورد نظر تا سقف 100 مرجع جهت اطمينان از درستي مشخصات آنها است.

وارد نمودن مشخصات مرجع از ساختار خاصي تبعيت مي‌نمايد. نتيجه عملكرد اين سيستم در ارتباط با درستي مشخصات مراجع مورد نظر بصورت يك نامه الكترونيك (e-mail) براي كاربر ارسال مي‌گردد. اين سرويس، خدمتي ارزشمند بويژه براي سردبيران و داوران مجلات مي‌باشد چرا كه به آنها فرصت مي‌دهد تا بطور دقيق مراجع مورد استفاده را در مقالات ارسالي براي مجله بررسي و ويراستاري نمايند.

همچنين با استفاده از اين روش شما مي‌توانيد پيش از ارسال مقاله خود براي مجله، از دقت و درستي مرجع‌نگاري در مقاله خود اطمينان حاصل كنيد و اشكالات احتمالي را در قسمت مراجع رفع كنيد.


راهنماي مولفين مجلات

چگونگي مرجع‌نگاري در مجلات مختلف داراي تفاوتهاي جزيي است؛ لذا دانستن الگوي مرجع‌نگاري مجله هدف ضروري مي‌باشد و مهمترين نقش را در تنظيم مراجع داراست. از طريق آدرس اينترنتي ذيل بصورت ساده و مستقيم مي‌توانيد به راهنماي مولفين بيش از 3500 مجله پزشكي دسترسي پيدا كنيد:

http://www.mco.edu/lib/instr/libinsta.html

از طريق اين وب سايت امكان دسترسي مستقيم به راهنماي مؤلفين 3500 مجله زيست – پزشكي وجود دارد. فراموش نكنيد در صورت دسترسي به يك نسخه چاپي از مجله، راحت‌ترين كار مراجعه به راهنماي نويسدگان مجله مي‌باشد. اين قسمت عمدتاً در ابتدا يا انتهاي مجله درج مي‌گردد.


نرم‌افزارهاي مرجع‌نگاري

توصيه ما اين است كه براي مرجع‌نگاري از نرم‌افزارهاي ويژه‌اي همچون Endnote و Reference Manager كه براي اين منظور طراحي شده‌اند، استفاده نماييد. اين نرم‌افزارها امكان مرجع‌نگاري را براساس روشهاي مورد استفاده در صدها مجله بين‌المللي بدون درگيري در جزييات به شما مي‌دهد. از طرف ديگر با استفاده از اين نرم‌افزارها تنظيم متن مقاله و درج مراجع در متن به سادگي امكانپذير است.

نرم‌افزار Endnote از Unicode استفاده مي‌كند لذا شما امكان تنظيم مقاله را به زبان فارسي خواهيد داشت. همانگونه كه در ابتداي فصل ذكر شد گاهي مجلات، مزايايي را براي مقالاتي كه با نرم‌افزارهاي مرجع‌نگاري تهيه شده‌اند، قايل مي‌گردند. در فصل آينده با اين نرم‌افزارها بويژه نرم‌افزار Endnote آشنا خواهيد شد.


اشتباهات شايع در مرجع نگاري

- در مرجع‌نگاري، اسامي‌مجلات را بطور اختصاري بنويسيد. از بكار بردن عنوان كامل مجله اجتناب كنيد. براي بدست آوردن عنوان اختصاري مجله مي‌توانيد از سايت Pubmed با آدرس اينترنتي: www.pubmed.com استفاده كنيد. در صورتيكه مجله در Pubmed اندكس نشده باشد مي‌توانيد به خود مجله يا وب سايت آن مراجعه كنيد.

- در تنظيم اسامي‌نويسندگان مراجع دقت كنيد. يكي از مهمترين عوامل در ارتقاي جايگاه پژوهشگر ميزان ارجاع به مقاله اوست. نگارش نادرست اسامي‌باعث مي‌شود ميزان ارجاعات به پژوهشگر كمتر از حد واقعي جلوه كند. شايد آن پژوهشگر شما باشيد!

- هرگز نوشته و ايده‌هاي ديگران را به نام خود تمام نكنيد. در صورت ضرورت از نقل قول در گيومه و ذكر دقيق مرجع استفاده كنيد؛ در غير اينصورت به سرقت علمي‌ متهم خواهيد شد.

- در استفاده از مراجع دچار افراط و تفريط نشويد.

- بعضاً نويسندگان از مقالات مروري استفاده مي‌كنند اما مطلب را به عنوان يك مقاله پژوهشي ارايه مي‌نمايند. مرورگران مقالات در اين مورد حساس هستند.

- بسياري از نويسندگان صرفاً با مطالعه چكيده مقاله از آن به عنوان مرجع استفاده مي‌كنند. جهت استفاده از يك مقاله به عنوان مرجع بايد متن كامل (Fulltext) آن را ديده باشيد.