header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 10 فرزان - مهر 1386 arrow روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی: اعلام رشد 60 درصدی تولیدات علمی در اين دانشگاه ها
روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی: اعلام رشد 60 درصدی تولیدات علمی در اين دانشگاه ها
در دو گزارش جداگانه توسط روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران و خبرگزاری مهر میزان رشد تولیدات علمی در دو دانشگاه علوم پزشكي تهران و علوم پزشكي شهيد بهشتي 60 درصد اعلام شد.

در مراسمي كه به مناسبت  آغاز سال تحصيلي 86-87  در محل تالار علامه اميني كتابخانه مركزي دانشگاه تهران در تاريخ 16/6/86 با حضور رئيس جمهور، معاون اول و معاون علمي رئيس جمهور، وزراي بهداشت و علوم، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، تني چند از اعضاي شوراي انقلاب فرهنگي استادان و مسئولين دو دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران برگزار شد، دكتر لاريجاني اظهار داشت: همانگونه كه مي‌دانيم به گفته رهبر انقلاب دانشگاه تهران نماد آموزش عالي كشور است. از تاريخ تاسيس اين دانشگاه 70 سال مي‌گذرد و هر روز آموزش جديدي در اين دانشگاه شروع مي‌شود كه باعث پيشرفت و  ارتقای علمي كشور است.
وي افزود: در شرايط فعلي بيش از 200 مركز آموزش عالي در كشور وجود دارد كه 45 درصد آن در حوزه پزشكي فعال‌اند. 200 مركز تحقيقات در وزارت علوم مشغول كارند كه 40 مورد آن در حوزه وزارت بهداشت مشغولند.
وي درخصوص توليدات علم در كشور اشاره كرد: توليدات علمي در دانشگاه علوم پزشكي تهران در سال گذشته از رشد 60 درصدي برخوردار بوده است. 16 مجله در دانشگاه به چاپ مي‌رسد كه بيش از 200 هزار بار توسط كاربران خارجي و داخلي دانلود شده است. در تربيت استاد و دانشجو دانشگاه ما به خوبي ظاهر شده و بسياري از استادان دانشگاه‌هاي ديگر از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند.
رييس دانشگاه مشكلات درماني را در كشور مهم برشمرد و گفت: مشكلات كشور در حوزه درمان اندك نيست ولي بيشتر آنها به دست تواناي دانشگاهيان حل مي‌شود.
در عالم پزشكي به علت كاربردي بودن اين رشته مشكلات جامعه توسط تحقيقات پزشكي قابل حل بوده است و امروز تمام متدهاي درماني در كشور ما وجود دارد.
وي درخصوص ظرفيت رشته هاي تخصصي و فوق تخصصي در دانشگاه علوم پزشكي تهران  گفت: 50 درصد PhD هاي كشور در اين دانشگاه تربيت مي شود و اخيرا اين ظرفيت افزايش پيدا نموده است. وي در مورد عملكرد اين دانشگاه در 2 سال گذشته افزود: ما دانشكده علوم نوين را در دانشگاه علوم پزشكي تهران تاسيس  و همچنين داروهاي جديدي وارد صنعت دارويي كشور كرده‌ايم كه از جملهء آن داروي اريتروپوئيتن و داروي خوراكي تالاسمي است.
با توجه به ميراث گذشته خود با دريافت  مجوز از وزارت علوم نسبت به تاسيس دانشكده طب سنتي و پذيرش دانشجوي طب سنتي اقدام كرده‌ايم، 7000 كتاب چاپ نشده پزشكي در سايت دانشگاه در حوزه طب سنتي داريم و همچنين درمانگاه‌هاي طب سنتي را در بيمارستان امام خميني(ره) تهران راه‌اندازي خواهيم كرد.
وي در پايان افزود: حدود 4 ميليون نفر از جمعيت تهران تحت پوشش درماني مستقيم اين دانشگاه هستند. امر سلامت يك امر جدي است كه دانشگاه ما به اين مهم تاكيد فراوان دارد. بسياري از خدمات پزشكي كه در گذشته در خارج از كشور انجام مي‌شد امروزه در ايران و خصوصاً در اين دانشگاه انجام مي شود..
ايشان در پايان ابراز اميدواري كرد كه با كمك مقام معظم رهبري و مسئولين ذيربط حركت بزرگتري در زمينه علوم و فن آوري انجام شود.

همچنين در اظهار نظر مشابهي و همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میزان رشد تولید علمی نیمه اول سال 86 را 60 درصد برشمرد و گفت: این میزان موفقیت نشان از عزم جدی محققان این دانشگاه در تولید علم دارد. در همین زمینه برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همه زمینه ها تا دو ماه آینده، آماده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا زالی در نشست خبری در تشریح برنامه های جدید این دانشگاه، یاد آور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم اکنون دارای 8 دانشکده است که به زودی 3 دانشکده جدید طب سنتی در عصر اسلامی، فناوری های نوین و آموزش علوم پزشکی به جمع دانشکده های این دانشگاه اضافه می شود.
وی با اشاره به راه اندازی رشته های جدید در این دانشگاه خاطرنشان کرد: رشته های طب سنتی و اخلاق و حقوق پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و رشته داروسازی سنتی در مقطع دکتری تخصصی (PhD) از جمله رشته های دانشکده طب سنتی خواهد بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: دانشکده فناوری های نوین نیز که از مصوبات شورای گسترش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است به زودی با پذیرش دانشجو در رشته های نانوفیزیک پزشکی، پزشکی مولکولی و بیولوژی سلولی در مقطع دکتری تخصصی (PhD) راه اندازی خواهد شد. البته برای راه اندازی این رشته ها به صورت مشترک با مراکز تحقیقات فیزیک نظری و سلولی و مولکولی تأسیس شده است.
وی همچنین از راه اندازی مقطع دکتری تخصصی (PhD) رشته اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت، آمار زیستی در دانشکده پیراپزشکی و رشته های پرتئومیکس و ژنومیکس در سال جاری تحصیلی خبر داد.
به گزارش مهر، زالی به رشته های در دست برنامه ریزی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: فلوشیپ رشته طب سالمندان و درمان و هدایت بیماران صعب العلاج نیز به زودی در دانشگاه ایجاد می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: رشته های پزشکی ترافیک، بیومکانیک ترافیک و ارتقاء ایمنی از رشته هایی است که برای راه اندازی در این دانشکده برنامه ریزی شده است و در کنار آن مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی نیز راه اندازی خواهد شد.
زالی با اشاره به ایجاد رشته آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و به صورت مجازی برای نخستین بار در کشور، یاد آور شد: تاکنون 150 نفر از اعضای هیئت علمی برای شرکت در این دوره ثبت نام کرده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: برنامه اصلاحات رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان برنامه نمونه در منطقه مدیترانه شرقی محسوب می شود و خوشبختانه مرکز توسعه و مطالعات دانشگاه به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت نیز بر وجه بین المللی آن افزوده است.
وی یاد آور شد: با توجه به ممنوعیت ورود دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به 7 دانشگاه تیپ یک از جمله شهید بهشتی، تفاهم نامه ای با دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو و سه به امضاء رسیده که از طریق این دانشگاه ها در واحد بین المللی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های معتبر خارجی پذیرفته شوند که دانشگاه های بوشهر و هرمزگان از جمله این دانشگاه های تیپ دو هستند.


صفحات اجتماعی