header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 10 فرزان - مهر 1386 arrow دیدار استادان دانشگاه ها با مقام معظم رهبری
دیدار استادان دانشگاه ها با مقام معظم رهبری
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلاميدر دیدار با صدها نفر از استادان دانشگاهها و مراكز آموزش عالي پيشرفت، عزت و هويت ملي – اسلامي كشور را به تلاش جدي در زمينه علم و پژوهش منوط دانستند.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر ديروز در ديدار صدها نفر از استادان دانشگاهها، پيشرفت، عزت و هويت ملي – اسلامي كشور را به تلاش جدي در زمينه علم و پژوهش منوط دانستند و تأكيد كردند: بايد با ارائه مستمر فكر دينيِ نو، عميق، مستدل، تحسين برانگيز و قانع كننده، ارتقاي فكر ديني در دانشگاهها را با جديت دنبال كرد.
ايشان جلسه ساليانه با استادان دانشگاهها را نمود احترام نظام به اصحاب علم و تحقيق برشمردند و افزودند: طرح ديدگاههاي استادان و پژوهشگران در اين گونه جلسات، مجموعه تصميم گيران نظام را به اتخاذ تصميمات و تدابير مناسب براي پيشرفتهاي علمي و دانشگاهي هدايت مي كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري تاريخ و تمدن پرافتخار كشور خاطرنشان كردند: اگر با همان آهنگِ ايران پس از اسلام، به رشد علمي ادامه مي داديم ملت ايران امروز در قله علمي جهان جاي داشت. اما به دلايل گوناگون، كشور از لحاظ علمي عقب مانده نگه داشته شد كه اين خسارت عظيم امروز بايد به بركت استقرار نظام كارآمد در كشور، بيداري ملت و صحنه گرداني نخبگان در صحنه هاي مختلف، جبران شود.
رهبر انقلاب اسلامي، سند چشم انداز 20 ساله را، دستورالعملي براي پيشرفت واقعي ايران دانستند و تأكيد كردند: مسئولان براي تحقق همه اهداف پيش بيني شده در سند چشم انداز از جمله تبديل ايران به مرجع الهام بخش علمي در منطقه و جهان راهكارهاي اجرايي مشخص كنند.
ايشان با اشاره به حساسيت صحيح استادان دانشگاهها درباره تهيه نقشه جامع علمي كشور افزودند: اين كار نبايد با تأخير انجام شود و شورايعالي انقلاب فرهنگي بايد با استفاده از فرزانگان و نخبگان، يك نقشه علميِ «جامع، عميق و كامل» تهيه كند تا براساس آن براي دانشگاهها برنامه ريزي شود.
رهبر انقلاب اسلامي به سفارشهاي مكرر خود به مسئولان ذيربط درباره اهميت دادن به مسئله تحقيق و پژوهش اشاره كردند و افزودند: دانشگاهها نيز اعتبارات مربوط را به درستي جذب و مصرف كنند.
ايشان تحقيق و پژوهش را منبع «تغذيه و رشد» بخشهاي آموزشي و علمي كشور دانستند و تأكيد كردند: اگر پژوهش را جدي نگيريم همچنان با مشكل وابستگي به منابع علمي خارجي و «عدم استقلال علمي و دانشگاهي» كشور روبه رو خواهيم بود.
حضرت آيت الله خامنه اي در همين زمينه افزودند: البته ما با همه مراكز علمي جهان تعامل و تبادل خواهيم داشت و همچنان كه قبلاً گفته شده است از علم آموزي ابايي نداريم اما نمي خواهيم هميشه شاگرد و دنباله رو بمانيم بلكه مي خواهيم به جايي برسيم كه در مبادلات علمي نيز تأثيرگذار باشيم.
رهبر انقلاب اسلامي با توجه به حضور مسئولان نهاد نمايندگي ولي فقيه در جلسه، به طرح مبحث مهم ضرورت ارتقاي فكر ديني در دانشگاهها پرداختند و خاطرنشان كردند: مسئولان دانشگاهها نيز در زمينه ديني كردن محيط دانشگاهها وظايفي دارند اما اصلي ترين وظايف برعهده روحانيان فعال در نهاد نمايندگي است و آنها بايد با ارائه مستمر فكر «نو، عميق، مستدل، تحسين برانگيز و قانع كننده ديني»، ارتقاي فكر ديني در دانشگاهها را با كمال جديت دنبال كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي، فرد فرد دانشجويان را مخاطبان نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاهها دانستند و افزودند: مي توان با منطق قوي، اعتماد به نفس و اعتماد به منطق قوي اسلامي، دلها را جذب كرد همانگونه كه اخيراً در دانشگاه كلمبيا اين مسئله، به خوبي اتفاق افتاد.
ايشان به تمهيداتي كه امريكايي ها در دانشگاه كلمبيا تدارك ديده بودند اشاره كردند و افزودند: فعال شدن همه امكانات رسانه اي و رفتار تأسف برانگيز و غيردانشگاهي رئيس دانشگاه كلمبيا، با هدف عصباني يا منفعل كردن رئيس جمهور صورت گرفته بود تا آن را به عنوان يك سند، مبناي جنجالهاي تبليغاتي قرار دهند اما به خواست پروردگار، و به علت استفاده صحيح از منطق دين و اعتماد به اين منطق قوي، نتيجه دقيقاً برعكس شد و حاضران اين منطق را تأييد و تصديق هم كردند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تشريح نگاه عميق اسلام به علم در جلسه دانشگاه كلمبيا افزودند: مطالبي كه در آن جلسه مطرح شد، در ذهن دانشجويان آن جلسه و در محيطهاي دانشگاهي، همچنان مطرح خواهد بود و سئوالات مختلفي را در افكار آنان به دنبال خواهد آورد.
حضرت آيت الله خامنه اي، منطق و نظر اسلام در مسائل مختلف را، جذب كننده دلها و اذهان دانستند و تأكيد كردند: امروز در دنياي غرب، خلايي اساسي به وجود آمده است كه پاسخهاي ليبرال دمكراسي قادر نيست آن خلاء را پر كند در حاليكه اسلام در دنياي فكر و انديشه، حقاً و انصافاً منطق قوي، حرفهاي «نو، جذاب و پرطراوتي» دارد.
ايشان ارائه منطق قوي اسلام به زبان دانشجويي را وظيفه اصلي نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه برشمردند و افزودند: بايد مراقب بود كه خلاء فكري براي روشنفكر و دانشجو به وجود نيايد.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيدبر لزوم عمق بخشيدن به تبليغات و شيوه هاي ارائه مسائل ديني در دانشگاهها افزودند: نگاه نو و مبتكرانه به مسائل ديني و فكر اسلامي، منطبق با معيارهاي روشنفكري است كه در اين نگاه با تكيه بر اصول و مباني اسلام، ابعاد جديدي كه با گذشت زمان ظهور پيدا كرده است، درك و بيان مي شود و اين مسئله در ارتقاي فكر ديني در دانشگاهها تأثير فراوان خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين، استادان دانشگاهها را به «شاگردپروري» توصيه كردند و افزودند: ارزش و اعتبار استاد، همانگونه كه در حوزه هاي علميه نيز رايج است، به شاگردان برجسته اي است كه با اهتمام و تلاش آن استاد، تربيت مي شوند و لازم است استادان و نخبگان دانشگاهها، به اين مهم، توجه بيشتري كنند.
ايشان، حضور منظم استادان در دانشگاهها را، باعث ارتباط عميق و گسترده تر دانشجو و استاد خواندند و خاطرنشان كردند: اين حضور به پرورش شاگردان نخبه نيز كمك خواهد كرد.
در اين ديدار كه 2 ساعت طول كشيد دكتر باقر لاريجاني رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران حمايت استادان دانشگاهها را از سخنراني و مباحث منطقي رئيس جمهور در دانشگاه كلمبيا اعلام كرد و با اشاره به تلاش هاي شورايعالي انقلاب فرهنگي براي تهيه نقشه جامع علمي كشور گفت: كميته هاي شورايعالي انقلاب فرهنگي با جديت مشغول كار برروي نقشه جامع علمي كشور هستند.
در ابتداي اين ديدار همچنين آقايان دكتر عبدالرضا پازوكي استاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران در رشته جراحي عمومي
دكتر علي اعظم خسروي استاديار دانشگاه شاهد در رشته فيزيك
دكتر رضا روستا آزاد دانشيار دانشگاه صنعتي شريف در رشته بيوتكنولوژي و شيمي
دكتر غلامحسين حيدري عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي
دكتر شمس الدين حجازي استاديار دانشگاه علوم پزشكي قم در رشته مغز و اعصاب
دكتر علي اصغر افتخاري استاديار دانشگاههاي امام صادق (ع) و علامه طباطبايي
دكتر بهزاد عين اللهي استاد دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله در رشته نفرولوژي
و خانم ها دكتر نخعي استاديار دانشگاه علوم پزشكي ايران و فوق تخصص گوارش كودكان
دكتر سلطانخواه دانشيار دانشگاه الزهرا دررشته رياضي
و دكتر وحيد دستجردي استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران
به بيان ديدگاههاي خود درخصوص مسائل مختلف دانشگاهي، پژوهشي و علمي پرداختند. محورهاي مطالبي كه استادان دانشگاهها بيان كردند به اين شرح است:
• توجه به علوم و فناوريهاي نوين به ويژه در رشته هاي نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي
• برنامه ريزي و تلاش بيشتر براي تحقق ايده راهبردي وحدت حوزه و دانشگاه
• ارتقاي جايگاه علوم انساني و به روز كردن، اسلامي كردن و بومي كردن علوم انساني
• توجه و سرعت بيشتر در تهيه نقشه جامع علمي كشور و استفاده از همه ظرفيتها براي تحقق اين مهم
• انتقاد از كاهش بودجه پژوهش و تأكيد بر لزوم سرمايه گذاري بيشتر در طرحهاي پژوهشي
• ترويج تفكر و بينش بسيجي در مراكز علمي به عنوان زمينه ساز شتاب بيشتر روند رونق علمي كشور
• شتاب بيشتر دستگاهها و مراكز مختلف براي حركت متناسب با اهداف سند چشم انداز بيست ساله
• ضرورت توجه بيشتر به مقوله عدالت در توزيع امكانات و اعتبارات مربوط به سلامت و بهداشت و درمان در سراسر كشور
• توجه بيشتر به مفاخر و منابع تمدن ايراني – اسلامي در دانشگاهها و برنامه ريزيهاي آموزشي در اين زمينه
• هدايت پايان نامه هاي دانشجويي بر مبناي نيازهاي حقيقي جامعه
• توجه كامل به علم، عقل و عزم به عنوان سه ركن رشد و پيشرفت كشور
• و تدوين نظام جامع امور فرهنگي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي.
در پايان اين ديدار نمازجماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامي افطار كردند.

صفحات اجتماعی