header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 10 فرزان - مهر 1386 arrow خبر فرزان: انتشار كتاب مباني نگارش علمي
خبر فرزان: انتشار كتاب مباني نگارش علمي
بسم الله الرحمن الرحيم
"ن والقلم و ما يسطرون"
 
Principles of Sc ientific Writing
روز  هجران و  شب  فُرقت  يار آخر  شد                  زدم اين فال و گذشت اختر و کار آخر شد
آن همه نـاز و تنعّم کـه خزان می فرمود                  عـاقبت   در   قـدم   باد   بهـار  اخـر  شد
حافظ

خداوند خالق يکتا را به عدد اسماء الحسنی شاکريم که ما را توفيق داد بدينوسيله، قطره دانشی را که از پيش عطا کرده بود، به دريای بيکران ذهن و انديشه خلائقش، محققان و دانش پژوهان ايران زمين،  ملحق سازيم.

سرانجام پس از ماه ها تلاش بی وقفه و پر شور، کتاب مبانی نگارش علمی (Principles of Scientific Writing) به همت پژوهشگران و کارشناسان مؤسسه توسعه دانش، پژوهش و فن آوری فرزان به زيور طبع آراسته گرديد. اين کتاب حقيقتاً مجموعه ای کم نظير و جامع است که موضوع نگارش علمی را از ابعاد گوناگون مورد بررسی و تحليل قرار داده است. نويسندگان کتاب با بهره گيری از جديدترين منابع و مراجع موجود در دنيا با محوريت نگارش علمی و پيوند دادن آن با تجربيات خود و بومی ساختن مطالب، به شرح و تفسير راهکارهای نگارش علمی پرداخته اند. مطالب کتاب، با هدف آموزش، به گونه ای تظيم شده است که خواننده  را قادر می سازد پس از فراگيری محتوای هر فصل، عملاً دست به کار شده و به نگارش همان بخش از مقاله خود بپردازد.

موضوعات مندرج در کتاب مبانی نگارش علمی در قالب 6 بخش تنظيم گرديده است:
در بخش اول، خوانندگان با اهميت  نگارش علمی و جايگاه والای اين مهارت در گسترش علم و نيز موقعيت علمی ايران در جهان امروز آشنا می شوند.
در بخش دوم که شامل 10 فصل می باشد، خوانندگان نحوه نگارش اجزاي مختلف يک مقاله پژوهشی اصيل (original article) را فرا می گيرند. تمامی اجزاي يک مقاله پژوهشی، از عنوان تا مراجع در فصول جداگانه به تفصيل شرح داده شده است. ارائه مثال های متعدد در اين بخش راهگشای درک مفاهيم و کاربرد عملی مطالب آن خواهد بود.
با توجه به اينکه مقالات علمی در حيطه زيست پزشکی صرفاً به مقالات پژوهشی اصيل محدود نمی گردند، لذا در بخش سوم کتاب به بررسی ساير انواع مقالات (مرور سيستماتيک، گزارش مورد، نامه به  سردبير و ...) پرداخته ايم.
در بخش چهارم و به ويژه فصل 15 که از فصول منحصر به فرد کتاب حاضر محسوب می شود، به معرفی مجلات ايرانی و بين المللی، نحوه انتخاب مجله و ساير مسائل مربوط به اين حوزه پرداخته شده و تجربيات ارزشمند پژوهشگران مؤسسه فرزان در زمينه انتشار مقالات بين المللی طی سه سال اخير در معرض ديد خوانندگان قرار گرفته است.
جستجو و مديريت منابع اطلاعاتی عنوان بخش پنجم از کتاب نگارش علمی است که در آن به معرفی منابع اطلاعاتی (Medline) و جستجو در آنها اشاره شده و نرم افزارهای مديريتی در اين حيطه معرفی و توانمندی آنها مورد مقايسه قرار گرفته است.
بخش پايانی کتاب به سه موضوع مهم در نگارش علمی (مهارتهای نگارشی، آمار و اخلاق) اختصاص يافته است. به جرأت می توان گفت توجه ويژه به رعايت و بکارگيری نکاتی که در اين فصول مورد بحث قرار گرفته است، از کليد های موفقيت در چاپ مقاله در مجلات معتبر بين المللی محسوب می شود.
بخش ضمائم کتاب که ما حصل يک تجزيه و تحليل آماری دقيق بر روی مقالات ايرانی نمايه شده در پايگاه اطلاعاتی  Pubmed می باشد، مي‌تواند محققين کشور را در مسير انتخاب صحيح مجله ياری رساند. چک ليست ارزشيابی مقاله پيش از ارسال که در ضميمه 2 ارائه شده است به عنوان يک سوپاپ اطمينان به نويسندگان کمک می کند تا در کوتاه ترين زمان، مقاله خود را با استانداردهای موجود تطبيق دهند و در صورت مشاهده هرگونه کاستی، به رفع آن اقدام نمايند.
در تهيه بخشهای مختلف اين اثر، بيش از 140 مرجع که عمدتاً از مقالات و انتشارات معتبر در زمينه نگارش علمی می باشند استفاده شده که فهرست آنها به تفکيک 21 فصل در انتهای کتاب ارائه شده است.
نهايتاً، بخش واژه ياب کتاب خواننده  را قادر می سازد تا به سرعت موضوع مورد نظر خود را در کل کتاب جستجو کند و آن را بيابد.
مديريت اين پروژه ارزشمند را آقاي دكتر احسان حامدي‌سرشت مدير و مدرس كارگاه‌هاي تدوين كتابهاي آموزشي (Text book) و برنده جايزه كتاب سال براي تأليف كتب پزشكي و همچنين مدرس مباحث نگارش علمي (Scientific Writing) در دوره هرم تربيت پژوهشگر در علوم پزشكي به عهده داشته‌اند.
اين مهم با همكاري خانم دكتر افسانه شيراني مؤلف دو كتاب در حوزه بيولوژي و پزشكي و نويسنده چند مقاله پژوهشي بين‌المللي و مدرس مباحث نگارش علمي در دوره هرم تربيت پژوهشگر و همچنين آقاي دكتر غلامرضا حبيبي طراح و مدرس كارگاه تدوين كتابهاي آموزشي و برنده 5 جايزه كتاب سال در زمينه تأليف كتابهاي پزشكي از جشنواره‌ها و نويسنده چند مقاله پژوهشي بين‌المللي و طراح و مدرس دوره هرم تربيت پژوهشگر در علوم پزشكي صورت پذيرفته است. هر سه تن، از مديران گروه نگارش علمي مؤسسه توسعه دانش، پژوهش و فن‌آوري فرزان (SWT) هستند كه از سال 1383 تا كنون به صدها تن از پژوهشگران در اقصا نقاط كشورمان مشاوره ارائه كرده است. پژوهشگر برجسته كشورمان آقاي دكتر شاهين آخوندزاده مدرس كارگاههاي نگارش علمي در داخل و خارج از كشور و نويسنده دهها مقاله پژوهشي در مجلات معتبر بين‌المللي بر روند تأليف كتاب نظارت داشته‌اند.
اميد است با استعانت از الطاف بی پايان رحمت الهی، کتاب مبانی نگارش علمی در راه اعتلای دانش و تمدن عظيم ايرانی- اسلامی که هر يک از ما با مسئوليتی سنگين پاسدار آن هستيم اثر گذار باشد و مورد استفاده علاقمندان و دانش پژوهان قرار گيرد؛ تا چه قبول افتد و چه در نظر آيد.
حمد وسپاس ايزد منان را كه به حول و قوه او توفيق خدمت به ميزان بضاعت در اين سير حاصل شد.
گروه نگارش علمی مؤسسه توسعه دانش، پژوهش و فن آوری فرزان

صفحات اجتماعی