Skip to content

استعدادهای درخشان: جزئیات کامل ادامه تحصیل نخبگان پزشکی بدون شرکت در کنکور رزیدنتی اعلام شد

آئین نامه اجرایی تسهیل ادامه تحصیل استعدادهای درخشان، نخبگان و استعدادهای برتر در دوره های تخصصی پزشکی از سوی رئیس شورای آموزش پزشکی و تخصصی ابلاغ شد.
به گزارش خبرنگار مهر، دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی این آئین نامه را در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری، آرمان های سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهداف برنامه های توسعه، در زمینه استفاده بهینه از ظرفیت های علمی نخبگان، استعدادهای درخشان و استعدادهای برتر تهیه و ارائه کرده است.
این آئین نامه به منظور گسترش مرزهای دانش با الهام از آموزه های متعالی اسلامی، دستیابی به افق های مورد نظر در چشم انداز ۲۰ ساله، توسعه علمی، تقویت انگیزه ها، ارتقاء مراتب معنوی، ایجاد رقابت سالم و شور و نشاط علمی، گسترش و تعمیق پژوهش و مشارکت اجتماعی در میان دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تنظیم شده است.

 

شرایط عمومی داوطلبین استفاده از تسهیلات آئین نامه
التزام به موازین و شئونات اسلامی و حرفه ای و اخلاق پزشکی، دانشجویان سال آخر رشته پزشکی عمومی و فارغ التحصیلان این رشته تا سن ۳۰ سالگی تمام، دارا بودن حداقل معدل کل ۱۶ و نداتشن حکم قطعی در زمینه تخلفات آموزشی، اخلاقی، انتظامی (سازمان نظام پزشکی) و قضایی (مراجع مربوطه) شرایط عمومی داوطلبین استفاده از تسهیلات آئین نامه است.

 

شرایط اختصاصی داوطلبین استفاده از تسهیلات آئین نامه
شرایط اختصاصی داوطلبین استفاده از تسهیلات آئین نامه در چهار بخش آموزش، پژوهش، فرهنگی و فوق برنامه و توانمندی های فردی و اجتماعی تدوین شده است.
به گزارش مهر، دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی عمومی که بر اساس مقررات، قوانین و آئین نامه های مصوب و معتبر جاری از مصادیق نخبگان، استعدادهای درخشان و استعدادهای برتر در حیطه های  آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فوق برنامه و توانمندی های فردی و اجتماعی به شرح زیر ارزیابی می شوند.
در بخش آموزش، دارندگان رتبه های برتر المپیادهای معتبر جهانی و کشوری، دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری، دارندگان رتبه های برتر آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی و دارندگان رتبه های برتر دوره پزشکی عمومی بر اساس معدل کل شامل این آئین نامه می شوند.
در بخش پژوهش، رتبه های برتر در جشنواره های معتبر داخلی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم پزشکی (خوارزمی و رازی و …)، چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی دارای رتبه علمی – پژوهشی در زمینه علوم پزشکی (مطابق آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاهها …)، شرکت در سمینارهای معتبر علمی – پزشکی داخل یا خارج از کشور با ارائه پوستر یا سخنرانی علمی، ابداع یا اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی که با تأیید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع رسیده باشد، مجری و همکار طرح های تحقیقات بنیادی، توسعه ای، کاربردی و سایر حیطه های معتبر پژوهشی در حیطه علوم پزشکی با تأیید دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه یا معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع مشمول آئین نامه خواهند بود.
در بخش فرهنگی و فوق برنامه برگزیدگان مسابقات بین المللی قرآن کریم، احکام و معارف اسلامی و برگزیدگان مسابقات یا المپیادهای فرهنگی، هنری، ادبی و ورزشی شامل این آئین نامه هستند.
در بخش توانمندی های فردی – اجتماعی، کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری، کسب مدرک معتبر زبان های خارجی، کسب مدرک IT (در سطح پیشرفته) با مهارت های قابل قبول و مورد نیاز، سوابق اجرایی و مدیریتی، حضور در اقدامات انسان دوستانه و داوطلبانه، مشارکت فعال در زمینه اقدامات ویژه در حیطه علوم پزشکی با محوریت سلامت نیز مشمول این آئین نامه خواهند بود.

 

نظام امتیاز بندی ترجیحی استفاده از تسهیلات آئین نامه
نظام امتیاز بندی ترجیحی استفاده از تسهیلات آئین نامه، در بخش های مختلف بر اساس جدول امتیازات محاسبه خواهد شد.
به گزارش مهر، یکی از اهدافی که پس از شناسایی نخبگان از اهمیت خاصی برخوردار است، توانمند سازی این افراد در راستای حل معضلات ملی به منظور تحقق اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی است. به همین منظور بسته های خاص آموزشی و پژوهشی با محوریت سلامت تدوین می شود که نخبگان و استعدادهای درخشان پس از آموزش موفق به کسب امتیازات لازم خواهند شد.
نحوه امتیازدهی و اعتبار بخشی و سرفصلهای بسته های آموزشی و پژوهشی بر اساس نیاز کشور با محوریت سلامت و با هماهنگی معاونت های مربوطه توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی تدوین و ابلاغ خواهد شد.
نظام امتیازبندی ترجیحی برگزیدگان المپیاد علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صورت تصویب و اجرا توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی کارشناسی و به این آئین نامه اضافه می شود.
نظام رتبه بندی پایان نامه در سطح کشور در صورت تدوین و اجرا، برگزیدگان آن توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی کارشناسی و به این آئین نامه اضافه می شود.
کلیه داوطلبینی که از مزایای ادامه تحصل بر اساس این آئین نامه برخوردار می شوند موظف به سپردن تعهد برای انجام خدمات قانونی پس از فراغت از تحصیل، مشابه پذیرفته شدگان سهمیه آزاد در مناطقی که وزارت بهداشت تعیین می کند، خواهند بود.

 

نحوه محاسبه امتیازات ترجیحی مکتسبه توسط مصادیق آئین نامه
آئین نامه نحوه محاسبه امتیازات ترجیحی مکتسبه توسط مصادیق آئین نامه استعدادهای درخشان، نخبگان و استعدادهای برتر برای ادامه تحصیل در رشته تخصصی پزشکی را نیز تشریح کرده است.
به گزارش مهر، داوطلبین در صورت کسب حداقل ۴۰ امتیاز از حوزه های چهارگانه (با رعایت حداقل امتیازات لازم مطابق جداول) مجاز به استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان هستند.
داوطلبین واجد شرایطی که حداقل ۴۰ امتیاز کسب کرده اند در صورت کسب حد نصاب ۸۵ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده آزاد در آزمون دستیاری می توانند طبق ظرفیت های اعلام شده هر سال از امتیازات ترجیحی بهره مند شوند.
هر دانشگاه داوطلب، سالانه تعدادی از ظرفیت خود را به صورت مازاد در رشته هایی که دارای مجوز تربیت دستیار است را به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی اعلام می کند. از مجموع این ظرفیت تا سقف ۶۰ درصد به استعدادهای درخشان مشمول آئین نامه همان دانشگاه و بقیه به داوطلبین سایر دانشگاه ها اختصاص می باد.

 

ظرفیت رشته تخصصی با نظر دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی قابل تغییر است.
داوطلبین تنها برای یک نوبت مجاز به استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان هستند.
داوطلبین استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان به شرط کسب حداقل امتیاز لازم می توانند بدون شرکت در آزمون ورودی در دوره های MPH (کامل یا پودمانی) ثبت نام و تحصیل کنند.
تعیین ظرفیت و برنامه ریزی از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و با هماهنگی معاونت های مربوطه انجام می شود.

 

شرایط ادامه تحصیل مستقیم
به گزارش مهر، رشته های مورد نیاز، ظرفیت و حد نصاب امتیازات ترجیحی لازم برای ورود به آن رشته ها با استفاده از شرایط ادامه تحصیل مستقیم، هر سال از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می شود و داوطلبین واجد شرایط برحسب امتیازات مکتسبه بدون نیاز به در آزمون دستیاری در رشته – محل های مورد نظر پذیرفته خواهند شد.
احراز کلیه شرایط عمومی و اختصاصی و تعهدات قانونی به شرح مندرجات در این آئین نامه و به ویژه ضوابط مذکور در بخش کسب حداقل امتیاز و علاوه بر موارد مذکور رشته های مورد نیاز برای عموم داوطلبین، رقابت بر اساس این ماده الزامی است.
پذیرش بر اساس این آئین نامه در هر سال بعد از بررسی مدارک داوطلبین در دانشگاه های محل تحصیل (توسط شورای منتخب دانشگاه متشکل از نمایندگان معاونت های آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی و رئیس دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه) و ارائه مستندات به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، برحسب امتیازات مکتسبه و به صورت متمرکز انجام خواهد شد.
جداول در آئین نامه که از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی ابلاغ شده، درج شده است.

 

گفتنی است این سیاست با اجرای درست می تواند عاملی مهم جهت ایجاد طراوت و شادابی علمی و پژوهشی دانشگاه های کشور و تقویت روحیه تحقیق و تتبع در دانشگاهیان و بویژه دانشجویان گردد. ضمنا زمینه مناسبتری جهت ادامه تحصیل استعدادهای درخشان و دانشجویان پژوهشگر فراهم می شود.

خبرهای تصویری