Skip to content

بودجه پژوهش: افزایش ۴۰ درصدی بودجه دانشگاه ها در سال ۱۳۸۹

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بودجه عمرانی و جاری دانشگاه ها از ۳۰ تا ۶۰ درصد رشد برخوردار بوده که در مجموع میانگین ۴۰ درصد رشد بودجه ای در سال ۸۹ داشته است.

دکتر علی اکبر متکان در حاشیه دیدار با معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر در ساری افزود: وزارت علوم در حوزه افزایش بودجه ای در سال ۸۸ از رشد خوبی برخوردار بوده است.

وی خاطر نشان کرد: با همت دولت و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به میزان ۱۴۳ میلیارد تومان در قالب تسهیلاتی و اعتبارات مستقیم به دانشگاه های کشور اختصاص یافته که زمینه جلوگیری کسری بودجه در دانشگاه ها را فراهم کرده است.

معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دولت نیز با پرداخت ۱۰۰ درصد بودجه هزینه ای دانشگاه ها در اواخر سال ۸۸ موافقت کرده است تصریح کرد: این اقدام سبب شد تا حوزه های پژوهشی و دانشگاه ها اقدامات توسعه ای خود را دوچندان نمایند.

دکتر متکان با بیان اینکه خوشبختانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور با این اقدام دولت در اواخر سال ۸۸ با کسری بودجه مواجه نشدند، یادآور شد: برای سال ۸۹ نیز خوشبختانه بودجه هزینه ای دانشگاه ها با رشد خوبی مواجه شده و از تخصیص حداقل ۲۰ درصدی برای دانشگاه های بزرگ تا ۶۰ درصدی برای دانشگاه های در حال توسعه رشد داشته است.

به گفته وی، این رشد بودجه ای در بخش اعتبارات هزینه ای دانشگاه ها از هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان سال ۸۸ به بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

معاون وزیر علوم نیز وضعیت رشد اعتبارات عمرانی این وزارتخانه را در سال جاری مفید دانست و افزود: رشد اعتبارات تجهیزاتی و تعمیراتی دانشگاه ها در سال ۸۹ چندان روند افزایشی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم برنامه ای برای توسعه ساخت و ساز دانشگاه ها در کشور به صورت محسوس نخواهد داشت اظهار داشت: اکنون فضای خالی برای جذب دانشجو در دانشگاه های کشور زیاد داریم بنابراین مشکل فضای آموزشی برای جذب دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی در دانشگاه ها وجود ندارد.

دکتر متکان با بیان اینکه هم اکنون برخی دانشگاهای غیرانتفاعی، غیردولتی و آزاد در کشور تنها از ۳۰ درصد ظرفیت خود برای جذب دانشجو استفاده می کنند، افزود: در رشته های کارشناسی ارشد نیز با توسعه فیزیکی دانشگاه ها و سیاست گذاری های انجام شده مشکل چندانی در جذب دانشجو احساس نمی شود.

معاون وزیر علوم با اعلام این مهم که ظرفیت جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی سه برابر افزایش یافته است درعین حال تصریح کرد: وزارت علوم قصد دارد با سوق دادن دانشگاه های مادر به سمت جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی و دانشگاه های شهرستانی وغیرانتفاعی به صورت دوره های کارشناسی این نقیصه و کمبود  در حوزه فضای آموزشی تحصیلات تکمیلی را رفع نمایند.

دکتر متکان با اشار به شعار محوری سال ۸۹ مبنی بر تلاش مضاعف و کار مضاعف خاطر نشان کرد: وزارت علوم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری با همکاری همه دانشگاه های کشور به سمت شکوفایی علم و فناوری هدایت خواهد شد.

وی در مورد برنامه های این وزارتخانه برای توسعه دانشگاه های مازندران اظهار داشت: هم اکنون دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور به اندازه کافی داریم بنابراین این وزارتخانه قصد دارد در مازندران و اقصی نقاط کشور در حوزه تقویت تجهیزاتی و تولید علم دانشگاه ها برنامه ریزی جدی تری داشته باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران نیز از آمادگی استان برای همکاری با وزارت علوم جهت اجرایی شدن سیاست های این وزارتخانه در استان شد.

هادی ابراهیمی با اشاره به وجود عالمان و مشاهیر فراوان در استان افزود: دانشگاهیان مازندران باید مشاهیر و نخبگان مازندران را به نحو شایسته تری برای جهانیان معرفی نمایند.

خبرهای تصویری