Skip to content

تولید علم: تولیدات علمی ایران درسال ۲۰۱۳ به بیش از ۲۵ هزار مدرک رسید.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: میزان تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۳ در پایگاه استنادی ISI با احتساب مجموع مقالات کنفرانس ها و مقالات مجلات به ۲۵ هزار و ۹۵۹ مدرک رسیده است و این رقم برابر با ۱.۴۶۱ درصد از کل تولیدات علمی جهان به حساب می آید.

دکتر جعفر مهراد با اشاره به پیشرفت های علمی و فناوری در کشور و مروری بر توسعه علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی علمی در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: رصد توسعه علمی با استفاده از شاخص ها و معیارهای مختلف صورت می گیرد.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: یکی از ماموریت های اصلی این سازمان کنترل مشخصات و اطلاعات مقاله هایی است که در کشور و خارج از کشور به چاپ می رسد و حضور ایران در عرصه های بین المللی به منظور چاپ مقاله های علمی با توزیع جغرافیایی متناسب درخور توجه است.

وی گفت: اطلاعات مستخرجه از ISI نشان می دهد که ۱۰ کشور اول که اعضای هیأت علمی و پژوهشگران ایرانی در نشر آثار علمی با آنها همکاری دارند شامل کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، مالزی، ژاپن و هندوستان است.

دکتر مهرداد خاطرنشان کرد: نگاهی به آمار تولید علم ایران به تاریخ ماه اوت ۲۰۱۳ میلادی نشان می دهد که از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور به همت اعضای هیأت علمی و پژوهشگران در پایگاه استنادی ISI که یکی از موسسات بین المللی علم سنجی است، ۱۴۷۷۰ مقاله به ثبت رسیده و ایران با تولید ۱۴۷۷۰ مقاله ۱.۴۵ درصد از کل تولید علمی دنیا را در بازه زمانی مورد اشاره به خود اختصاص داده بود.

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در خصوص روند میزان تولیدات علمی ایران گفت: پیگیری آمار تولید علم ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی درست بعد از دو ماه نشان می دهد که میزان تولیدات علمی ایران در فاصله دو ماه به ۲۱۱۳۸ مقاله رسیده است.

دکتر مهراد در زمینه ثبت اختراعات و اکتشافات اظهار داشت: برای ثبت اختراعات و اکتشافات در ایران سازمان های مختلفی ورود پیدا کرده و آمارهای مختلفی ارائه می دهند. ثبت اختراعات و اکتشافات در خارج از کشور از نظر کیفیت و محتوا و دقت در ارائه آمار قابل اتکا بوده و بر این اساس در سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۸ اختراع در دفتر ثبت اختراعات آمریکا و یک اختراع در دفتر ثبت اختراعات اروپا به نام ایران به ثبت رسیده است.

خبرهای تصویری