Skip to content

خدمتی نوین از فرزان: معرفی گروه علم سنجی فرزان (Farzan Scientometric Group)

“علم سنجی” به عنوان رشته ای علمی، در راستای فراهم سازی اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان و سیاست گذاران پژوهشی، طیف وسیعی از فعالیت‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. استفاده از نتایج حاصل از این نوع تحقیقات می‌تواند تأثیرات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، علمی و فرهنگی شگرفی را در پی داشته باشد چرا که راهنمایی جهت سیاستگذاران برای اولویت‌بندی حوزه‌های پژوهشی، تخصیص منابع و هدایت سیستم‌های پژوهشی به سمت پرداختن به موضوعاتی که بیشترین اولویت را برای کشور به دنبال دارند، می‌باشد. همچنین با استفاده از نتایج یافته‌های علم سنجی، می‌توان فعالیتها و تعاملات علمی کشورها و افراد و مراکز فعال ‌را در مقایسه با دیگر مراکز و کشورها شناسایی کرده و با شناسایی و سرمایه‌گذاری بر روی افراد و گروه های پیشرو در حوزه‌های مختلف علوم، برای توسعه علمی کشور برنامه‌ریزی نمود.

با توجه به اهمیت ویژه این نوع مطالعات، موسسه فرزان با تشکیل گروه علم سنجی فرزان (Farzan Scientometric Group)، اقدام به طراحی و اجرای این قبیل مطالعات کرده است.

گروه علم سنجی فرزان از اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ شروع به کار کرده است. این گروه طی ۶ ماه فعالیت خود ۶ عنوان مطالعه طراحی نموده که ۲ طرح خاتمه یافته و  ۴ طرح دیگر در دست اجرا است. از توفیقات این گروه می توان به کسب پذیرش از یک مجله معتبر بین المللی برای انتشار نتایج نخستین مطالعه گروه اشاره نمود.

خدمات گروه مطالعات علم سنجی فرزان به این شرح می باشد:

• انجام مطالعات مشترک در حوزه علم سنجی با انجمن‌های علمی و مراکز تحقیقاتی

• انجام مطالعات مشترک با اعضای هیات علمی

• ارایه مشاوره درخصوص نحوه انجام مطالعات علم‌سنجی

• انجام بررسی‌های مقایسه‌ای روند رشد حوزه‌های مختلف علمی در بازه‌های زمانی متفاوت و ارایه بازخورد به نهادهای اجرایی و سیاستگزار

• ارایه اطلاعاتی مفید و کارآمد به مسولین و سیاستگذاران جهت برنامه ریزیهای علمی و پژوهشی

گروه علم سنجی فرزان، آمادگی خود را جهت همکاری مشترک و ارائه مشاوره به مراکز پژوهشی و پژوهشگران علاقمند اعلام می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق شماره تلفنهای ۶۶۹۱۹۲۰۶ – ۰۲۱ و ۶۶۴۲۳۱۰۱ – ۰۲۱ یا پست الکترونیک FSG@farzaninstitute.com با این گروه در ارتباط باشید.

خبرهای تصویری