Skip to content

شرکت های دانش بنیان: تولید بیش از دو هزار محصول فناورانه از گیاهان دارویی در کشور

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ارایه بیش از دوهزار و ۱۰۰ محصول فناورانه در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی نشان از حرکت شرکت ها به سمت صنعتی شدن محصولات است.
دکتر محمد حسن عصاره در نشست خبری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران افزود: تقویت شرکت های دانش بنیان از اقدامات حمایتی ستاد است، عرضه بیش از دو هزار و ۱۰۰ محصول فناورانه در این نمایشگاه نشان دهنده حرکت شرکت ها در فرآوری و تبدیل مواد خام و صنعتی شدن محصولات در این حوزه است .

وی بیان کرد: با سازمان های مربوطه از جمله سازمان جنگل ها و موسسه استاندارد برای جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی و حرکت به سمت صنعتی شدن در این حوزه اقدام شده است.

دکتر عصاره اظهارکرد: امسال ۳۵۰ شرکت دارای محصول ، برند و مجوز در دومین نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ایران حضور دارند که بیش از ۲۰۰ شرکت از حمایت مستقیم معاونت بهره مند شده اند.

*** یک هزار و ۷۲۸ گونه گیاهی ایران در معرض انقراض

دبیرستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی گفت : از ۸ هزار گونه گیاهی شناخته شده در ایران یک هزارو ۷۲۸ گونه در معرض انقراض هستند.

وی بیان کرد: اکنون اسامی این گیاهان برای حفاظت از سوی مردم در کتابی جمع آوری شده است .

دکتر عصاره اظهارکرد: با توجه به مستندات علمی دارای ۸ هزار گونه گیاهی در کشورهستیم که اکنون هفت هزار و ۵۰۰ گونه آن شناخته شده است، که از این تعداد دوهزارو۳۰۰ گونه از این گیاهان دارای خواص مختلفی همچون خواص دارویی، آرایشی، بهداشتی، مکمل های غذایی، چاشنی جات، طعم دهنده های طبیعی و غیره هستند که می توانند به صنعت تبدیل شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه افزودنی های شیمیایی در دنیا روز به روز بیشتر ممنوع می شوند و جای خود را به ترکیبات طبیعی می دهند، این یک فرصت استثنایی برای اشتغال درکشور است و ما باید در حوزه گیاهان دارویی هم در بعد نیروی انسانی و هم در بعد مراکز و شرکتهای دانش بنیان بیشترین بهره را داشته باشیم.

دکتر عصاره با اشاره به صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری در حوزه گیاهان دارویی افزود: این مبلغ مجموع کل صادرات از جمله زعفران، زرشک و سایر فرآورده های گیاهی را تشکیل می دهد.

وی گفت : تعریف ها از گیاهان دارویی جامع نیست در صورتی که تمام فرآورده هایی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی که تبدیل به محصول می شوند در زمره گیاهان دارویی قرار می گیرند در این راستا سهم زعفران ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است .

دکتر عصاره ادامه داد: در حوزه محصولات سنتی نیز شرکت های گلاب گیری ما ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلارصادرات داشته اند.

وی بیان کرد: درزمینه اسانس گل محمدی نیز ایران پیشرفت خوبی داشته است به طوری که اکنون ۵ درصد اسانس گل محمدی دنیا از ایران صادر می شود.

وی یادآور شد : اکنون شرکت های دانش بنیان توانسته اند درکشورهای پیشرفته از جمله اتحادیه اروپا و آمریکا بازارهایی را ایجاد کنند و خوشبختانه ۸۰ میلیون دلار از صادرات را صادرات محصولات دانش بنیان به خود اختصاص داده است.

*** طرح ایجاد داروخانه های گیاهی ارایه شده است

دکتر عصاره ازطرح ایجاد داروخانه های گیاهی توسط وزارت بهداشت برای ساماندهی وضعیت عطاری ها در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم این طرح مراحل نهایی خود را طی کند و فروش گیاهان دارویی به صورت نظارت شده انجام شود .

وی بیان کرد: با اجرای این طرح محصولات گیاهی متولی پیدا می کند و به صورت علمی عرضه می شود، با اجرای این طرح عطاری ها باید بر اساس سیاست دولت حرکت کنند و جایی برای عطاری های بدون مجوز و غیر علمی نخواهد بود .

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران از هفتم تا دهم مهر ماه سال جاری در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

خبرهای تصویری

جدیدترین خبرها