Skip to content

فناوری اطلاعات: شبکه ملی اطلاعات وارد مرحله اجرایی شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات از ورود به مرحله اجرایی طرح شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت که بزودی برنامه پیشرفت منطقه ای این طرح را اعلام و نقاط آماده ارایه خدمات مشخص می شود.
مهندس نصرالله جهانگرد در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی مخابرات و درجمع خبرنگاران اظهار داشت: طراحی کلان شبکه ملی اطلاعات براساس ضوابط ابلاغ شده از سوی شورای عالی فضای مجازی انجام شده و هم اکنون طی جلساتی در شورای معین مرکز ملی فضای مجازی بررسی شده است.

وی با بیان اینکه برنامه شبکه ملی اطلاعات در کمیسیون های صنایع و فرهنگ مجلس شورای اسلامی ارایه شده است گفت: آمادگی داریم این مدل کلان ملی را در شورای عالی فضای مجازی عرضه کنیم.

به گفته وی جلساتی نیز با نخبگان فناوری داشتیم و قسمت های فنی نیز به تدریج در این شبکه کامل تر خواهد شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد:از نظر اجرایی نیز مشارکت ملی و تقسیم کار درحوزه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات میان شرکت ارتباطات زیرساخت،شرکت مخابرات و شرکت های اینترنتی با سازمان فناوری اطلاعات انجام شده و جدول های تقسیم کار نیز در کمیته های هماهنگی ترسیم شده است.

مهندس جهانگرد از سرمایه گذاری دولت در طرح شبکه ملی اطلاعات خبرداد و گفت: شرکت های مخابرات و شرکت های اینترنتی در این طرح سرمایه گذاری انجام می دهند و هماهننگی فنی و راهبردی با وزارت ارتباطات است از این رو مشکلی از نظر منابع مالی وجود ندارد و تنها تامین بودجه از سوی دولت مربوط به بخش زیرساخت هاست که شبکه دسترسی ایجاد شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه خدمات دهی شبکه ملی اطلاعات طبق برنامه پنجم توسعه به اجرا درخواهد آمد خاطرنشان کرد:هدف اینست که تا پایان برنامه این شبکه درکل کشور از نظر اجرا کامل شود اما درصورت آماده شدن زیرساخت های هر منطقه خدمات مورد نیاز از جمله امکانات پرظرفیت و پرسرعت ارایه دهیم.

***حمایت از مراکز داده بزرگ در داخل کشور

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حمایت از مراکز داده بزرگ در کشور خبر داد و افزود: همراه با شبکه ملی در قسمت کاربردی نیز برنامه کامل و جامعی برای تولید محتوای ملی و بومی و ترغیب به آمدن مراکز داده بزرگ به داخل کشور داریم.

وی افزود:سیاست های حمایتی و تشویقی دولت بر آن است که مصرف اینترنت داخل کشور به بیرون از کشور هدایت نشود و مراکز داده بومی مورد حمایت قرار گیرند؛از این رو از تولیدکنندگان نرم افزار و گردآوردندگان داده های بومی حمایت می کنیم.

***برنامه وزارت ارتباطات برای مهاجرت به نسخه ۶ آدرس های اینترنتی

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه کمبود آدرس های اینترنتی نسخه ۴ که باعث بروز برخی اختلالات در شبکه دسترسی اینترنت شده است گفت که این مشکل جهانی وعمومی بوده و به دلیل ارتقای تکنولوژی پدید آمده است.

وی افزود:سازمان فناوری اطلاعات بیش از یک سال است که کمیته تخصصی برای مهاجرت به نسل جدید آدرس های اینترنتی تشکیل داده و گزارشات منظمی را به وزیر ارتباطات ارایه می دهد.

وی با بیان اینکه در این کمیته تخصصی دستگاههای مختلفی مشارکت دارند و برای آن برنامه ریزی درحال انجام است گفت:در این راستا اقداماتی برای چگونگی مهاجرت از نظام آدرس دهی نسل چهارم آی پی به نسل ششم در حال انجام است.

مهندس جهانگرد با بیان اینکه این پروژه هزینه های زیادی در حوزه نرم افزار، سخت افزار و مسایل امنیتی دارد گفت: کمبود آی پی آدرس های اینترنتی یکی از شکاف های تکنولوژی برای ما است که باید هر چه سریعتر و با تدبیر و مدیریت به اجرا درآید که هم اکنون این کار در حال مطالعه است.

وی خاطرنشان کرد: ما در کارگروه جهانی مهاجرت به نسخه ۶ آدرس های اینترنتی عضو هستیم و با هماهنگی سازمان های بین المللی در حال انجام این تغییرات در نظام آدرس دهی خواهیم بود.

خبرهای تصویری