Skip to content

فناوری های نوین: نانو دارو ساخت محققان ایرانی به زودی وارد مرحله تولید می شود.

نانو دارو کورکومین که دانش فنی آن توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد کسب شده است به زودی وارد مرحله تولید می شود.

رییس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و محقق این طرح اظهار کرد: پس از طی مراحل تحقیقاتی آزمایشگاهی، بالینی و کسب موافقتهای اصولی در وزارت بهداشت با دریافت پروانه ساخت در آینده نزدیک، این دارو وارد مرحله تولید می شود.

دکتر محمود رضا جعفری افزود : کورکومین جز فعال گیاه پایا (زردچوبه) است و مهمترین ویژگی بیولوژیکی کورکوکین خاصیت ضد التهابی، ضد توموری و آنتی اکسیدانی است.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر عصاره زردچوبه در فرم های خوراکی و به شکل قرص موجود است گفت:برای تاثیر این عصاره بر روی بدن به شکل خوراکی باید دوزهای بالایی تجویز شود که به خوبی هم جذب بدن نمی شود در حالی که در فرم نانو این عصاره دوز کمتر و جذب بیشتری خواهد داشت.

دکتر جعفری اضافه کرد: در بسیاری از مطالعات کشت سلولی پرکلینیکال و حیوانی اثرات بالقوه کورکومین به عنوان یک آنتی اکسیدان،ضد تکثیر سلولهای سرطانی و مهاجم، از بین برنده مقاومت سلولهای سرطانی به داروهای شیمی درمانی دریافت شده است.

وی اظهار کرد: این دارو در درمان زخم، دیابت، آلزایمر، پارکینسون، بیماریهای قلبی و عروقی، میکروبی، ریوی، آرتریت نیز می تواند استفاده شود.

دکتر جعفری افزود : همچنین کورکومین می تواند مانع از تشکیل لخته خون شود، پایین آورنده کلسترول است و موجب بهبود عملکرد کبد و دستگاه گوارش می شود.

رییس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: دانش فنی این دارو توسط محققان این دانشگاه کسب و با حمایت ستاد نانو فناوری ریاست جمهوری نمونه صنعتی آن در (شرکت دانش بنیان «اکسیرنانوسینا») با نام تجاری سینا کورکومین تولید شده است.

لازم به ذکر است این دانشمند توانمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد دو سال پیش نیز نانو داروی ضد سرطان سینا دوکسوزوم وارد بازار دارویی کشور شد.

این دارو یک ترکیب ضدسرطان بوده که جهت درمان سرطان تخمدان، سینه، مولتیپل میلوما (سرطان خون) وکاپوسی سارکومای (نوعی سرطان بافت نرم) برای نخستین بار در خاورمیانه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شده و در حال حاضر در مراکز درمان سرطان کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

خبرهای تصویری