Skip to content

مراکز پژوهشی: حضور مقام معظم رهبری در پژوهشکده رویان: تجلیل از حرکت عظیم علمی در کشور

حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه ۲۵ تیرماه به مدت ۲ ساعت و نیم از ساختمان جدید التاسیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی بازدید بعمل آوردند. ایشان از پژوهشکده رویان و نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی دیدن کردند و از نزدیک با دستاوردهای دانشمندان و محققان رویان و جهاد دانشگاهی آشنا شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، ایشان در ابتدای این بازدید که بیش از دو ساعت و نیم طول کشید، با حضور در محل یادمان شهدای جهاد دانشگاهی، یاد  و خاطره این شهدا و همچنین مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، رئیس سابق پژوهشکده رویان را گرامی داشتند و خانواده آن محروم را مورد تفقد قرار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی در بازدید از پژوهشکده رویان، از قسمت‌های مختلف  معاونت پژوهشی رویان شامل آزمایشگاههای “سلول های بنیادی از جمله رده‌ها،  تمایز، ترانس ژن، تعیین نقشه پروتئین و زیست‌شناسی مولکولی، آزمایشگاه پیوند”  و بخش جنین شناسی تجربی دیدن و در هر یک از این قسمت‌ها، دانشمندان، متخصصان و محققان توضیحات لازم را بیان کردند.
تلاش برای تبدیل کردن سلول‌های معمولی به سلول‌های بنیادی، تمایز سلول‌های  بنیادی به سلول‌های “انسولین‌ساز، کبدی و سلول‌های عصبی” ، تمایز سلول‌های بنیادی مغز استخوان افراد بزرگسال به سلول‌های استخوانی و غضروفی با هدف نهایی درمان ضایعات استخوان و غضروف (از جمله بیماری آرتروز)، شبیه‌سازی با استفاده از سلول‌های غیر جنینی که در عمل با شبیه‌سازی گوسفند رویانا با موفقیت توام شده است، تلاش برای استفاده از شبیه‌سازی در درمان بیماریهایی که ناشی از عملکرد بد سلولی است و تولید شیر حاوی پروتئین‌های مورد نیاز انسانی مانند انسولین از جمله طرح‌هایی است که در بخش پژوهشی پژوهشکده رویان اجرا شده یا در دست اجراست.
در این بازدید درباره “بانک خون بند ناف” نیز که از بخش های مهم پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی است توضیحات لازم بیان شد.
خون بند ناف نوزاد یکی از سلول‌های بنیادی است و نگهداری آن می تواند به درمان بیماری‌های صعب‌العلاجی که ممکن است نوزاد یا خانواده‌اش یا افراد دیگری در جهان در آینده به آن مبتلا شوند و با سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل علاج است کمک کند.
بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی بخش دیگری از  دیدار امروز رهبر انقلاب اسلامی از پژوهشکده رویان بود. در این نمایشگاه طرح‌ها، عملکرد و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در گروه‌های تخصصی فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه، کشاورزی و علوم انسانی ارائه شده است.
طراحی و ساخت سیستم دستگاههای مهار کننده آلاینده‌های هوا در کارخانه‌های صنعتی، طراحی و ساخت سیستم برق و کنترل سکوهای حفاری، ساخت فرستنده‌های رادیو پرقدرت MW و FM که در برخی موارد ایران را به دومین کشور سازنده این نوع فرستنده ها تبدیل کرده است، پژوهش‌های فیزیک و فناوری خلاء، اصلاح ساختار تولید و عرضه محصولات کشاورزی و مهندسی محیط زیست، از جمله طرح‌ها و پژوهش‌های ارائه شده در این نمایشگاه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از بخش درمان پژوهشکده  رویان دیدن کردند.
عملکرد بخش درمان ناباروری رویان از لحاظ کمی و کیفی در حد معیارهای جهانی است و توان رقابت با بهترین مراکز درمانی جهان را دارد.
در این بازدید که با توضیحات مسؤولان بخش‌های مختلف همراه بود اعلام شد: تاکنون حدود هفتاد هزار زوج ایرانی در این مرکز تشکیل پرونده داده و تحت درمان قرار گرفته‌اند و صدها زوج نابارور خارجی نیز در این مؤسسه درمان شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع مسؤولان، دانشمندان و محققان پژوهشکده رویان و مراکز جهاد دانشگاهی سراسر کشور با اشاره به حرکت علمی مبارکی که در چند سال اخیر در کشور آغاز شده و در میان اهل علم گسترش یافته است،  خاطرنشان کردند: هدف از حضور در پژوهشکده رویان اقدامی نمادین به منظور تجلیل از حرکت علمی عظیم و گسترده جاری در کشور وقدردانی از همه محققان و دانشمندان، به ویژه محققان پژوهشکده رویان و جهاد دانشگاهی است.
ایشان پژوهشکده رویان را مرکزی موفق و نتیجه‌ای درخشان از ترکیب “علم، ایمان و تلاش” دانستند و با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی افزودند: این مرحوم، با ایمان، تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر و مدیریت موفق خود توانست مؤسسه‌ای علمی به وجود آورد که در بافت آن، “تحقیق علمی جدی همراه با ایمان و تقوا”  مورد توجه کامل قرار گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: پژوهشکده رویان زمینه‌ها و قابلیت‌های فراوانی برای پیشرفت بیشتر دارد و این مرکز در واقع سلول بنیادی حرکت علمی کشور است همان‌گونه که هر دانشمند و محقق معتقد به ترکیب «علم و ایمان» نیز چنین ظرفیتی را دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، جهاد دانشگاهی را مولود مبارک انقلاب اسلامی و جزو معدود رویش‌های اصلی انقلاب دانستند و با اشاره به ترکیب جهاد و دانشگاه در نام این مرکز تأکید کردند: جهاد دانشگاهی یعنی جهاد و مبارزه هدفمند، هوشمندانه، عاقلانه و دشمن‌شکن در مسیر آرمانها، آن هم در برترین و والاترین سطوح یعنی علم و دانشگاه.
ایشان خاطرنشان کردند: جهاد دانشگاهی از ابتدا براساس دین و تقوا شکل گرفت و باید هویت جهادی و ایمانی و انقلابی آن همچنان حفظ و تقویت شود.
رهبر انقلاب اسلامی علم و تحقیق را رمز واقعی و کلید قطعی پیشرفت و رسیدن کشور به نقطه مطلوب خواندند و افزودند: فراگیری علوم و دانسته‌های دیگر کشورها و ملت ها، مقدمه حرکت در عرصه بسیار وسیع علم و تحقیق است و به هیچ وجه نباید در این حد متوقف شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از نظام سلطه حاکم بر جهان افزودند: جایگاه و نقش کشورها و ملتها در نظام بین الملل باید براساس استعداد و ظرفیت علمی آنها باشد، اما در وضع کنونی، به علت تلاش برخی قدرتها برای انحصاری کردن علم ، و نیز زورگویی مستکبران، جهان به دو بخش «پیشرفته و عقب مانده» و «سلطه‌گر و سلطه‌پذیر» تقسیم شده است که این وضع باید تغییر یابد.
رهبر انقلاب اسلامی، مهم ترین عامل را در تغییر نظام سلطه حاکم بر جهان، حرکت و تلاش علمی ملتها دانستند و افزودند: در این مسیر، ملت ایران می تواند با توجه به تاریخ، فرهنگ و سابقه علمی خود و استعداد درخشانش، نقش ویژه ای ایفا کند.
ایشان کمک به مراکز و «طرح های علمی، تحقیقاتی و فناوری» را وظیفه دولت و دستگاههای مسؤول برشمردند و افزودند: باید میل و اشتیاق به تحقیق و پژوهش در محیطهای علمی، موج بزند که البته تحقق این مهم با توصیه و دستور ممکن نیست، بلکه تدبیر و کمک وزارتخانه‌های مربوط، بخشهای مسؤول در برنامه‌ریزی فرهنگی کشور و تلاش صاحبان فکر و اندیشه را می‌طلبد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر توأم بودن علم و دین افزودند: علم جدا از دین، همانگونه که در رفتار برخی کشورها آشکار است، در نهایت به ساخت جنگ افزارهایی مانند بمب اتم، و به وسیله‌ای برای زورگویی تبدیل می‌شود اما با علم توأم با دین و «تلاش علمی برای خدا و در راه خدا»، می‌توان به توفیقات پایداری دست یافت که دستاوردهای جهاد دانشگاهی نمونه‌ای از آن است.
ایشان در پایان بار دیگر از همه دانشمندان و محققانی که در هر نقطه از کشور برای پیشرفت و توسعه علمی، جهاد و تلاش می کنند، قدردانی کردند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب، دکتر گورابی رئیس پژوهشکده رویان و دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی ضمن بیان گزارش های کوتاهی، به رهبر انقلاب اسلامی خیرمقدم گفتند.

خبرهای تصویری

جدیدترین خبرها