Skip to content

مراکز پژوهشی: ایجاد مرکز تحقیقاتی مدل سازی و شبیه سازی مخازن در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

رییس دانشکده مهندسی نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد مرکز تحقیقاتی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز و مرکز مدل سازی و شبیه سازی مخازن را از برنامه های این واحد دانشگاهی عنوان کرد.

دکتر ابوالقاسم امام زاده همچنین از پذیرش دانشجو در مقطع دکتری مهندسی نفت در این واحد دانشگاهی خبر داد و گفت: دانشکده مهندسی نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات از سال آینده اقدام به راه اندازی چهار گرایش بین رشته ای اقتصاد نفت و گاز، مدیریت مخازن، حقوق نفت و گاز و تجهیزات صنعت نفت و گاز در مقطع کارشناسی ارشد می کند.

وی با بیان اینکه واحد علوم و تحقیقات پس از دانشگاه صنعت نفت دومین دانشگاهی است که اقدام به ایجاد این گرایش ها کرده است، افزود: گستردگی تجهیزات صنعت نفت و وابستگی به کشورهای خارجی و محدودیت ها در خرید تجهیزات، نیاز به داشتن متخصصین کارآزموده را در این زمینه مورد توجه قرار داده است.

دکتر امام زاده خاطرنشان کرد: مسائل حقوقی و حفظ منافع و حقوق ایران در انعقاد قرارداد های نفتی در سطح بین المللی، داشتن کارشناسانی که علاوه بر مسائل حقوق به مسائل نفتی اشراف کامل داشته باشند را ضروری کرده است.

وی با یادآوری اینکه صنعت نفت دارای ابعاد فنی و اقتصادی است و تکیه بر اقتصادی بودن نفت استخراج شده و بازاریابی فروش آن در سطح بین المللی اهمیت دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه مخازن نفتی در زیر زمین واقع شده اند، اینکه چه درصدی از آنها قابلیت استخراج دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بر همین اساس نیاز به راه اندازی گرایش های اقتصاد نفت و مدیرت مخازن نفت در واحد علوم و تحقیقات احساس شد.

وی ابعاد پژوهشی در صنعت نفت را بسیار گسترده دانست و با بیان اینکه ایران حدود ۶۰ میدان نفتی و گازی در خشکی و دریا دارد، تصریح کرد: از آنجایی که هر میدان نفتی دارای پیچیدگی های خاص خود است، نیازمند تیم هایی متخصص برای مطالعه آنها هستیم.

دکتر امام زاده افزود: براین اساس به منظور مطالعه تزریق آب و گاز متناوب در یکی از مخازن کشور پیشنهادهایی در دست آماده سازی است که در صورت تصویب درآمدی افزون بر ۸۰ میلیارد ریال برای واحد علوم و تحقیقات خواهد داشت و علاوه بر آن بسیاری از پایان نامه های ارشد و دکتری را می توان بر این اساس تعریف کرد.

رئیس دانشکده نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات از ایجاد دانش فنی و زمینه تولید مواد مربوط به سیالات حفاری و حلال های نفتی به عنوان برنامه های جدی دانشکده مهندسی نفت و گاز این واحد دانشگاهی یاد کرد.

وی درخصوص جمع آوری و دفع پسماندهای حاصل از حفاری نیز توضیح داد: جمع آوری و دفع پسماندهای حاصل از حفاری از معضلات صنعت نفت است که نیازمند تکنولوژی بالایی است، باتوجه به دانش فنی و امکانات دانشکده مهندسی نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات در این زمینه، این واحد دانشگاهی علاقمند است در این زمینه نیز در قالب ارائه خدمات حفاری فعالیت داشته باشد.

دکتر امام زاده از همکاری همه جانبه با پژوهشگاه های صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت خبر داد و اظهار داشت: در حال تهیه دو پیشنهاد ایجاد مرکز تحقیقاتی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز و مرکز مدل سازی و شبیه سازی مخازن هستیم.

وی ادامه داد: ایجاد مرکز تحقیقاتی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز به منظور افزایش برداشت از مخازن و مرکز تحقیقات مدل سازی و شبیه سازی مخازن به منظور آموزش دانشجویان دانشکده نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات با همکاری شرکت های نفتی و پژوهشگاه های صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت انجام خواهد شد.

خبرهای تصویری