Skip to content

نیروی انسانی پژوهشگر: ابلاغ اصلاحیه دستورالعمل پذیرش و اعتباربخشی دوره دکتری تخصصی همراه با پژوهش

اصلاحیه دستورالعمل پذیرش و اعتباربخشی موسسات و دانشجویان داوطلب دوره دکتری تخصصی همراه با پژوهش از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مرضیه وحیددستجردی دستورالعمل پذیرش و اعتباربخشی موسسات و دانشجویان داوطلب دوره دکتری تخصصی همراه با پژوهش را پس از بازنگری و اصلاح دستورالعمل قبلی به دانشگاههای علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی مرتبط به عنوان مجری طرح ابلاغ کرد.

دوره دکتری تخصصی همراه با پژوهش (Ph.D by Reaserch) برای اولین بار در علوم پزشکی راه اندازی شده است. این دوره به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص آشنا به روشهای پیشرفته تحقیق و مبانی پژوهش در زمینه های خاص طراحی شده است.

شرایط عمومی پذیرش دانشجو در این دوره شامل داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی، عدم وجود منع قانونی ادامه تحصیل از لحاظ خدمت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد، داشتن دانشنامه دکتری حرفه ای، کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاههای داخل و خارج کشور که حسب مورد به تایید وزارتین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم تحقیقات و فناوری رسیده باشد است.

موفقیت در مصاحبه ورودی و عدم اشتغال به تحصیل همزمان ارائه مدرک زبان موافق با مصوبات شورای عالی برنامه ریزی در هنگام ثبت نام از دیگر شرایط ثبت نام است.

مراکز تحقیقاتی مصوب برگزار کننده دوره دکتری تخصصی همراه با پژوهش به ۲۰ مرکز افزایش یافته اند و ۹۲ دانشجو ظرفیت این دوره ها تعیین شده است. در حال حاضر مراکز تحقیقاتی قلب و عروق، نانو فناوری، علوم دارویی، غدد و متابولیسم، گوارش و کبد، آسم و آلرژی، چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، سل و بیماریهای ریوی، علوم اعصاب، غدد درون ریز و متابولیسم، چشم پزشکی، کلیه و مجاری ادراری از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم کاربردی دارویی، ریز فناوری دارویی، بیوتکنولوژی، سل و بیماریهای ریوی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، شیمی دارویی و گیاهی، گوارش و کبد از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی از انستیتو پاستور مسئولیت این دوره ها را بر عهده دارند.

بر اساس اعلام دانشگاههای علوم پزشکی، شرایط اختصاصی پذیرش دانشجو نیز برای این دسته از دانشجویان درنظر گرفته شده است که شامل دارا بودن حداقل دو مقاله تحقیقی منتشر شده در مجلات  ایندکس شده در نمایه های PUBMED و ISI به عنوان نویسنده مسئول و یا نویسنده اول و ارائه مدارک آن هنگام ثبت نام است.

حداکثر فاصله زمانی بین فارغ التحصیلی و ورود به دوره سه سال است و ورود نخبگان و استعداد های برتر به دوره های تخصصی، به شرط کسب حداقل ۸۰ درصد امتیاز از مقاله و نوآوری در طول تحصیل، کسب ۴۰ امتیاز از فصل آموزش و کسب ۵ امتیاز از فصل فرهنگی- اجرایی آیین نامه استعدادهای درخشان است.

اعضای هیئت علمی که مایل به تحصیل در این دوره هستند نیز باید حداقل ۸ امتیاز از ماده ۲ آیین نامه ارتقا را در مدت دو سال گذشته احراز کنند و حداقل ۸۰ درصد امتیاز از مقاله تحقیقی نوع یک کسب کنند، احراز حداقل ۳۵ امتیاز از ماده ۱ آیین نامه ارتقا در مدت چهار سال گذشته و احراز حداقل ۸ امتیاز از ماده ۳ آیین نامه ارتقا در مدت سه سال گذشته از دیگر شرایط شرکت در این دوره است.

داوطلبین آزاد نیز می توانند در این دوره شرکت کنند که بر اساس شرایط اعلام شده این افراد باید حداقل ۵ امتیاز از ماده ۲ آیین نامه ارتقا که ۸۰ درصد آن از مقالات تحقیقی و نوآوری بوده و حداقل ۲۰ امتیاز از ماده ۳ مطابق آیین نامه ارتقا را احراز کنند. احراز حداقل ۱۲ امتیاز از ماده ۲ آیین نامه ارتقاء که حداقل ۸۰ درصد آن از مقالات تحقیقی و نوآوری باشد نیز از شرایط این گروه است.

بورسیه وزارت بهداشت و بورسیه سایر موسسات نیز از دیگر بخشهای این دستورالعمل است. بر این اساس بورسیه وزارت بهداشت به افرادی گفته می شود که از سوی شورای بورس وزارت بهداشت معرفی شده باشند و ظرفیت آن حداکثر ۳۰ درصد ظرفیت اعلام شده از سوی شورای گسترش است.

همچنین بورسیه سایر موسسات شامل افرادی است که دانشگاه ها و مراکز مجری می توانند علاوه بر ظرفیت اعلام شده، حداکثر معادل ۵۰ درصد آن به صورت اضافه، اقدام به عقد قرارداد آموزشی این دوره کند که البته باید شرایط مورد نظر افراد متقاضی را دارا باشد و کلیه هزینه ها از موسسه سفارش دهنده اخذ شود.

خبرهای تصویری

جدیدترین خبرها