Skip to content

همکاریهای پژوهشی و فناوری: همکاری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور

مشاورعالی رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از همکاری این واحد دانشگاهی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه فناوری روش های نو در تولید انرژی های پاک خبر داد.

دکتر مجید عباسپور به اعطای کرسی انرژی های تجدیدپذیر یونسکو به این واحد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: گسترش فعالیت ها در زمینه هایی همچون پیل سوختی، انرژی ژئوترمال، صفحات فوتو ولتاییک در حوزه انرژی های تجدید پذیر با تلاش واحد علوم و تحقیقات با همکاری معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، در دستور کار این واحد دانشگاهی قرار دارد.

وی ادامه داد: اعطای جایزه بین المللی در رابطه با مسائل زیست محیطی به همت واحد علوم و تحقیقات با همکاری یونسکو و معاونت علمی و فناوری مرکز همکاری های فناوری ریاست جمهوری نیز در دستور کار این واحد قرار گرفته است.

رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات به ظرفیت ها و بسترهای موجود در کشور در حوزه انرژی باد، زمین گرمایی و دیگر انرژی های تجدید پذیر اشاره و خاطر نشان کرد: مطرح شدن ایران در سطح بین المللی و در میان کشورهای فعال در زمینه های مربوط به انرژی و محیط زیست یکی از اهداف مد نظر برای بهره برداری مطلوب از اعطای کرسی های انرژی تجدیدپذیر است.

دکتر عباسپور توجه به بحث دانشگاه سبزˈGreen Universityˈ در کشور را ضروری دانست و گفت: واحد علوم و تحقیقات با بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر برای تامین برق و آب گرم و بکارگیری روش های علمی برای کاهش مصرف انرژی، مدیریت مواد زائد، مدیریت در حوزه حفاظت از آب، هوا و خاک به دانشگاه سبز تبدیل خواهد شد و از این طریق می تواند به الگویی مناسب برای کلیه واحدهای دانشگاهی کشور در این زمینه تبدیل شود.

به گفته وی مباحث مربوط به سیستم های ترکیبی گرمایش و تولید برق CHP (Combined Heat and Power system) با توان افزایش راندمان سیستم های حرارتی از ۳۵درصد به ۸۰ درصد ، CCHP (Combined Cooling Heat and Power system) که قابلیت پیاده سازی در ساختمان ها را دارا است و روش های BMS مربوط به سیستم های هوشمند در بکارگیری بهینه انرژی در ساختمان ها نیز از جمله سیاست های مورد توجه در واحد علوم و تحقیقات است.

دکتر عباسپور در تشریح اقدامات انجام گرفته در راستای انرژی های تجدیدپذیر در واحد علوم و تحقیقات نیز گفت: برپایی نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۲کیلو وات در فضای مجاور ساختمان علوم پایه این واحد، تجهیز فضای باز به سیستم روشنایی خورشیدی و تجهیز ساختمانها به آبگرمکن خورشیدی و تأسیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی این واحد و اقدامات مشابه در شعب علوم و تحقیقات کشور از جمله فعالیتهای واحد علوم و تحقیقات در حوزه انرژی های تجدید پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات (CEERS)، به بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از بخش های علمی و تحقیقاتی این واحد اشاره کرد و اظهار داشت: در این بازدید و با توجه به ظرفیت آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات، مقرر شد مراکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری معاونت علوم و فناوری ریاست جمهوری در این واحد دانشگاهی راه اندازی شود.

دکتر عباسپور از انتخاب این واحد دانشگاهی به عنوان عاملیت صندوق پژوهش خبر داد و اظهار داشت: از این طریق، فعالیت شرکت های دانش بنیان و نیز برخورداری آنان از حمایت های صندوق پژوهش تسهیل می شود.

وی بر اهمیت حوزه آموزش، گسترش انرژی و همکاری با دانشگاه های مطرح بین المللی، برگزاری کارگاه های آموزشی بین المللی و اجرای طرح های پژوهشی از سوی واحد علوم و تحقیقات تأکید کرد و گفت: واحد علوم و تحقیقات در تفاهم نامه با یونسکو تاکید کرده است که در حوزه های گوناگون همچون توجه ویژه به استفاده و بهره برداری از انرژی خورشیدی و ژئوترمال، فرهنگ سازی در سطح دانشگاهی و الگوسازی برای دانشگاه های خاورمیانه با جایگزین کردن انرژی های پاک و تجدید پذیر، سیاست گذاری و فعالیت گسترده ای داشته باشد.

به اعتقاد عباسپور، این امر می تواند موجب گسترش همکاری واحد علوم و تحقیقات در بحث انرژی های نو و توجه به تغییرات اقلیمی ˈClimate changeˈ با مراکز داخلی و بین المللی شود.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات، عمده حمایت های سازمان یونسکو را معنوی دانست و گفت: همکاری با سازمان یونسکو و تسهیلاتی که این سازمان برای گسترش ارتباطات و مشارکت متخصصان بین المللی در کشور فراهم می کند، موجب تغییر نگاه جامعه جهانی به ایران می شود زیرا در حال حاضر جامعه بین الملل، ایران را یازدهمین تولید کننده کربن در جهان می داند و این امر موجب سقوط رتبه ایران در مسائل زیست محیطی شده است.

مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات از توافقات انجام شده با ستاد توسعه پایدار و محیط زیست شهرداری تهران، در مورد فرهنگ سازی و روش های مختلف پیاده سازی انرژی های تجدید پذیر در تهران ابراز خرسندی کرد و افزود: امید است توافقاتی مثمر ثمر برای گسترش طرح های مربوط به فرهنگ سازی در حوزه انرژی های تجدید پذیر با شهرداری های سراسر کشور صورت گیرد.

خبرهای تصویری

جدیدترین خبرها