Skip to content

پژوهشهای دارویی: نانو داروی سالک سال آینده وارد بازار می شود.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو امروز-چهارشنبه- گفت: که نانو داروی سالک بعد از آن که توانست مجوزهای لازم را اخذ کند در ابتدای سال آینده وارد بازار می شود.

دکتر سعید سرکار در جمع خبرنگاران در حاشیه نخستین کنگره بین المللی ایمنی نانو افزود: بیماری سالک بیماری است که اکثر مناطق دنیا با آن درگیر هستند و در ایران به تنهایی نزدیک به ۳۰ هزار مورد سالک ثبت شده است .

نکته قابل توجه در خصوص این پماد نانویی این است که بر خلاف گذشته که جای زخم بیماری سالک بعد از خوب شدن باقی می ماند، این پماد بعد از یک ماه مصرف بدون آنکه جای زخمی از سالک باقی بگذارد، بیماری را برطرف می کند.

دکتر سرکار تاکید کرد: ساخت این دارو برای نخستین بار در دنیا صورت می گیرد و خود به تنهایی می تواند کمک ارزی بسیار خوبی به کشور انجام دهد.

وی یادآوری کرد: از هم اکنون تعدادی از کشورها برای انتقال تکنولوژی ساخت این دارو تقاضا داده اند که جدید ترین آن مربوط به تقاضای کشور برزیل می باشد.

 

**** داروی کورکومین در ابتدای سال آینده وارد بازار می شود

دکتر سرکار در خصوص ورود داروی کورکومین به بازارنیز گفت: این دارو که در بین محققین به داروخانه لقب گرفته از زردچوبه تهیه شده و برخلاف زردچوبه که در حالت عادی به سختی جذب بدن می شود به کمک نانو تکنولوژی از توان جذب بالایی برخوردار است و در قالب کپسول ارائه می شود.

وی گفت: در مجموع تعداد هشت دارو در مسیر دریافت مجوزهای خود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند و اینکه به طور دقیق کی به بازار خواهند آمد بستگی به زمانی دارد که بتوانند مراحل آزمایش های خود را طی کنند.

 

*** ۱۷ درصد محصولات نانویی در حوزه بهداشت و سلامت است

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: در حال حاضر فعال ترین حوزه ای که محصولات نانو را به خود اختصاص داده حوزه بهداشت، سلامت و لوازم آرایشی است که ۱۷ درصد از محصولات تولید شده در حوزه نانو به آن اختصاص دارد.

 

*** اصالت محصولات نانویی با نانو مارک مشخص می شود

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با سازمان ملی استاندارد ایران نانو مارک به عنوان تایید کننده اصالت محصولات نانویی در کنار آرم استاندارد استفاده خواهد شد.

سعید سرکار زمان تحقق این طرح را در شش ماه آینده عنوان کرد و افزود: بدین شکل مشتریان با دیدن این آرم می توانند مطمئن باشند که در این محصول از فناوری نانو استفاده شده، کیفیت آن ارتقا پیدا کرده و این ارتقاء کیفیت موقت نمی باشد.

وی ادامه داد: از بین رفتن اعتماد مردم به محصولات نانویی می تواند ضربه جبران ناپذیری به این علم نوپا وارد کند و به همین دلیل روز به روز به حساسیت مسوولان امر در این حوزه افزوده می شود.

سرکار اعتماد مردم را بالاترین سرمایه دانش نانو دانست و اظهار داشت: در موضوع صادرات وزارت بازرگانی همان میزان که بر روی واردات حساسیت نشان می دهد در بحث صادرات دو برابر باید حساسیت نشان دهد.

وی موضوع سفرش به کشور ارمنستان را یادآور شد و ادامه داد: به گفته یکی از مسوولان زمانی در این کشور داروهای ایرانی حتی از داروهای اروپایی نیز مورد اطمینان تر بودند اما با ورود یک محموله رب کپک زده ایرانی به این کشور داروهای ایرانی هم تحت شعاع بی اعتمادی مردم به محصول غذایی ایرانی شدند.

سالَک یا لیشمانیوز پوستی شایع ترین نوع بیماری پوستی لیشمانیاز است که بر اثر گزش جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می شود. عامل این بیماری انگلی به نام لیشمانیا است.

کنگره ایمنی نانو ایران(‏Iran Nano Safety Congress) به همت شبکه ایمنی فناوری نانو، دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن نانوپزشکی و کمیته نانو سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز(چهارشنبه) آغاز به کار کرد و فردا(پنجشنبه) پایان می یابد.

خبرهای تصویری

جدیدترین خبرها