header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 37 - دی 1388 arrow بودجه پژوهش: بهترین و ضعیف ترین دستگاههای اجرایی در عرصه پژوهش کدامند؟
بودجه پژوهش: بهترین و ضعیف ترین دستگاههای اجرایی در عرصه پژوهش کدامند؟

معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری بهترین و ضعیف ترین دستگاههای اجرایی در خصوص اجرای قانون یک درصد مبنی بر اختصاص یک درصد از درآمد به پژوهش را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسین سالار آملی در نشست مطبوعاتی همایش ملی قانون یک درصد بودجه سال 88 مبنی بر اختصاص یک درصد درآمد عملیاتی شرکتها، بانکها و موسسات دولتی به پژوهش گفت: قانون یک درصد بزرگترین طرح پژوهشی کشور به شمار می آید و 490 شرکت، بانک و موسسه انتفاعی را تحت پوشش قرار می دهد. این شرکتها هم اکنون در زمینه پژوهش فعال شده اند. 

وی اظهار داشت: سامانه طرح های کلان مربوط به قانون یک درصد نیز شکل گرفته و مشغول فعالیت است. در سال گذشته 6 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار کل قانون یک درصد بود و از این اعتبار پنج هزار میلیارد ریال از طریق عقد قرارداد با دانشگاهها تحقق یافت و به دانشگاهها تزریق شد. 

معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به دستگاههایی که در زمینه اجرای قانون یک درصد مثبت و یا ضعیف عمل کرده اند گفت: وزارت نفت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نیرو و مسکن بهترین عملکرد و وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی ضعیف ترین عملکرد را در رابطه با قانون یک درصد در سال گذشته داشتند.

وی درباره عملکرد شرکتها و بانکهای دولتی در سال جاری نیز اظهار داشت: کل اعتبارات قانون یک درصد در سال جاری 6 هزار و 100 میلیارد ریال بود که این رقم با توجه به خصوصی شدن برخی شرکتها کاهش یافت شرکتها در سال جاری 3 هزار و 407 اولویت تحقیقاتی مطرح کردند که 737 پروژه تحقیقاتی به تصویب معاونت علمی ریاست جمهوری رسید.

دکتر سالارآملی افزود: از کل اعتبار سال 88 قانون یک درصد، 862 میلیارد ریال، 5 هزار دلار، 830 پوند و 236 هزار یورو قرارداد منعقد شد.

صفحات اجتماعی