header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 58 و 59 فرزان - مهروآبان 1390 arrow فناوری اطلاعات: راه اندازی سامانه هوشمند اشتراک منابع (سهام)
فناوری اطلاعات: راه اندازی سامانه هوشمند اشتراک منابع (سهام)

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات از ثبت پروپوزالها قبل از دفاع در پایگاه داده های پژوهشگاه خبر داد و گفت: به منظور دسترسی به کلیه منابع اطلاعات علمی، سامانه هوشمند اشتراک منابع راه اندازی می شود.
دکتر سید امید فاطمی در حاشیه گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه ها و پارکهای فناوری در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج جلسه با معاونان پژوهشی دانشگاه ها و پارکهای فناوری، افزود: از دو سال قبل دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و یا پس از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه های خود را در پایگاه داده های پژوهشگاه ثبت می کردند اما در این نشست تصویب شد تا قبل از برگزاری جلسه دفاع، دانشجو باید نسبت به ثبت پایان نامه خود اقدام کند.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه در حال حاضر روزانه 90 پایان نامه تایید و در پایگاه به ثبت می رسد، اظهار داشت: این پایان نامه ها پس از تصویب به ثبت می رسد در حالی که اگر این پایان نامه ها قبل از دفاع به ثبت برسند از اجرای پایان نامه های تکراری جلوگیری می شود.

وی ارائه متن کامل (Full Text) مقالات در پایگاه داده ها را از دیگر مصوبات این نشست عنوان کرد و یادآور شد: به منظور استفاده سایر دانشجویان از یافته های دیگران مصوب شد تا Full Text مقالات در پایگاه قرار گیرد که با موافقت معاونان پژوهشی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی این امر به زودی محقق خواهد شد.
دکتر فاطمی ایجاد سامانه هوشمند اشتراک منابع را از دیگر مصوبات نام برد و در این باره توضیح داد: در حال حاضر منابع اطلاعاتی مختلفی وجود دارد که برای دسترسی به این اطلاعات روشهای مختلفی وجود دارد که برای دسترسی به کلیه این منابع طرح، سامانه هوشمند اشتراک منابع با عنوان "سهام" راه اندازی خواهد شد تا متقاضیان به کلیه منابع از جمله e-book، کتابهای چاپی و غیره دسترسی داشته باشند.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با اشاره به هزینه 23 میلیاردی وزارت علوم برای خریداری منابع علمی در سال 2011 اضافه کرد: با راه اندازی این سامانه هوشمند می توان به منابع بیشتری دسترسی داشته باشیم.

وی همچنین به اقدامات این پژوهشگاه در سال 2012 برای تامین منابع اطلاعاتی اشاره کرد و ادامه داد: در سال 2012 بر اساس نیاز سنجی دقیق از موسسات و سامانه اشتراک منابع، دسترسی ها را کاراتر خواهیم کرد.

خبرنامه

دیگر شماره ها

آمار بازديد

ورود و خروج
نام کاربری

کلمه عبور

مرا به ياد داشته باش
فراموش کردن کلمه عبور
ثبت نام نكرده ايد؟ عضویت
صفحات اجتماعی