header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 86 فرزان- بهمن 1392 arrow تولید علم: تولیدات علمی ایران درسال 2013 به بیش از 25 هزار مدرک رسید.
تولید علم: تولیدات علمی ایران درسال 2013 به بیش از 25 هزار مدرک رسید.

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: میزان تولیدات علمی ایران در سال 2013 در پایگاه استنادی ISI با احتساب مجموع مقالات کنفرانس ها و مقالات مجلات به 25 هزار و 959 مدرک رسیده است و این رقم برابر با 1.461 درصد از کل تولیدات علمی جهان به حساب می آید.

دکتر جعفر مهراد با اشاره به پیشرفت های علمی و فناوری در کشور و مروری بر توسعه علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی علمی در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: رصد توسعه علمی با استفاده از شاخص ها و معیارهای مختلف صورت می گیرد. 

رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: یکی از ماموریت های اصلی این سازمان کنترل مشخصات و اطلاعات مقاله هایی است که در کشور و خارج از کشور به چاپ می رسد و حضور ایران در عرصه های بین المللی به منظور چاپ مقاله های علمی با توزیع جغرافیایی متناسب درخور توجه است. 

وی گفت: اطلاعات مستخرجه از ISI نشان می دهد که 10 کشور اول که اعضای هیأت علمی و پژوهشگران ایرانی در نشر آثار علمی با آنها همکاری دارند شامل کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، مالزی، ژاپن و هندوستان است. 

دکتر مهرداد خاطرنشان کرد: نگاهی به آمار تولید علم ایران به تاریخ ماه اوت 2013 میلادی نشان می دهد که از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور به همت اعضای هیأت علمی و پژوهشگران در پایگاه استنادی ISI که یکی از موسسات بین المللی علم سنجی است، 14770 مقاله به ثبت رسیده و ایران با تولید 14770 مقاله 1.45 درصد از کل تولید علمی دنیا را در بازه زمانی مورد اشاره به خود اختصاص داده بود. 

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در خصوص روند میزان تولیدات علمی ایران گفت: پیگیری آمار تولید علم ایران در ماه اکتبر سال 2013 میلادی یعنی درست بعد از دو ماه نشان می دهد که میزان تولیدات علمی ایران در فاصله دو ماه به 21138 مقاله رسیده است. 

دکتر مهراد در زمینه ثبت اختراعات و اکتشافات اظهار داشت: برای ثبت اختراعات و اکتشافات در ایران سازمان های مختلفی ورود پیدا کرده و آمارهای مختلفی ارائه می دهند. ثبت اختراعات و اکتشافات در خارج از کشور از نظر کیفیت و محتوا و دقت در ارائه آمار قابل اتکا بوده و بر این اساس در سال 2012 میلادی 28 اختراع در دفتر ثبت اختراعات آمریکا و یک اختراع در دفتر ثبت اختراعات اروپا به نام ایران به ثبت رسیده است.

صفحات اجتماعی