header image
Home arrow اخبار سلامت arrow خبرنامه شماره 95 فرزان- آبان 1393 arrow جشنواره های پژوهشی و فناوری: نقش مهم جایزه مصطفی (ص) در توسعه دانش و فناوری در کشورهای اسلامی
جشنواره های پژوهشی و فناوری: نقش مهم جایزه مصطفی (ص) در توسعه دانش و فناوری در کشورهای اسلامی

برنده نوبل پزشکی 2013 گفت: جایزه مصطفی (ص) می تواند نقش مهمی در توسعه علم در کشورهای اسلامی داشته باشد به شرطی که بر اساس شایستگی اعطا شود.
توماس کریستین زودهوف برنده نوبل پزشکی 2013 بیان داشت: ابتکار راه اندازی این جایزه و ویژگی های آن من را تحت تاثیر قرار داد و من به نهاد جایزه مصطفی (ص) بابت چنین حرکتی تبریک می گویم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به توسعه دانش و فناوری در کشورهای اسلامی، پیشنهاد کرد که جایزه مصطفی (ص) صرفا بر اساس دستاوردهای علمی و از طریق شناسایی پاسخ های درست به پرسش های مهم علمی و بدون توجه به ملاحظات خاص اعطا شود.

زودهوف علم را یکی از معدود حوزه ها و بهانه های بهبود روابط بین الملل در شرایط نزاع حال حاضر جهان شمرد و گفت: علم تا زمانی می تواند زمینه ساز اشتراکات قابل توجهی جهت برقراری ارتباط باشد که دیدگاه های تمدن های بشری مبتنی بر تفکر منطقی و حقیقت باشند.

وی افزود: پایه ریزی تمامی تمدن ها مبتنی بر پیشرفت های بشری در حوزه دانش و فناوری است.

توماس کریستین زودهوف متولد 22 دسامبر 1955 (شهر گوتینگن آلمان) مدرک پزشکی خود را از دانشگاه گوتینگن آلمان دریافت کرده است.

وی موضوع پایان نامه دکتری خود را با عنوان «ساختار بیوفیزیکی گرانول های ترشحی» در موسسه ماکس پلانک و زیر نظر پروفسور «ویکتور ویتاکر» به انجام رسانده است.

زودهوف به همراه جیمز راتمن و رندی شکمن از آمریکا به طور مشترک موفق به کسب جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال 2013 شد.

نهاد نوبل این جایزه را به دلیل «کشف سیستم تنظیم خودکار نقل و انتقال وزیکل ها در سلول» به این سه دانشمند اهدا کرده است.

کشف این سه دانشمند تاثیر بسیار مهمی در شناخت مکانیسم انتقال هورمون ها و آنزیم ها به داخل و خارج سلول دارد و می تواند در درمان بسیاری از بیماری‏ها از جمله بیماری‏های دستگاه عصبی، بیماری های سیستم ایمنی و دیابت تحولی ایجاد کند.

پروفسور زودهوف علاوه بر دریافت نوبل پزشکی در سال 2013، توانسته جایزه آلبرت لاسکر را در تحقیقات پزشکی سال گذشته از آن خود کند.

جایزه مصطفی (ص) جدیدترین جایزه عالی علم و فناوری است که قرار است هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا شود.

این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام (ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم آموزی به نام یکی از القاب ایشان «مصطفی» به معنای برگزیده نام گذاری شده است که در سال جاری برای نخستین بار اهدا خواهد شد.

برگزیدگان در هر رشته علاوه بر دریافت لوح و مدال مخصوص جایزه، مبلغ 500 هزار دلار جایزه ویژه نیز دریافت می کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می شود.

جایزه مصطفی در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است و شورای سیاستگذاری متشکل از دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر روند اعطای این جایزه نظارت می کند.

این جایزه به طرح هایی تعلق می گیرد که زمینه ساز بهبود روند زندگی بشر بوده و در آن ها محققان دست به نوآوری های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده باشند.

صفحات اجتماعی