header image
Home arrow صفحه اصلي arrow آرشيو مصاحبه هاي خبرنامه الكترونيك فرزان arrow گفتگوي خبرنامه شماره 13 - دکتر محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
گفتگوي خبرنامه شماره 13 - دکتر محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
شاید عبارت مشهور publish or perish را خوانده یا شنیده باشید. انتشارات پژوهشی ضامن بقای پژوهشگران و مراکز پژوهشی در عرصه دانش و پژوهش می باشند. طی سالهای اخیر به حق بر ضرورت انتشارمقالات پژوهشی خصوصا در مجلات نمایه شده تاکید زیادی شده است، اما بندرت ازسایر انواع انتشارات و محصولات پژوهشی بویژه کتاب نام برده می شود. سیر حرکت در طی سالهای گذشته نیز شاهد چندان امیدوارکننده ای بر بهبود وضعیت تالیف کتابهای علوم پایه و پزشکی نبوده است.        
در این شرایط حضور مولف و استادی فرهیخته ازاعضای جامعه پزشکی در یکی از مهمترین نهادهای مجری و سیاستگزار در زمینه کتاب یعنی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرصتی مغتنم داد تا ضمن تجدید دیدار با ایشان به موضوع  کتاب بویژه در حوزه علوم پزشکی پرداخته شود. دکتر محسن پرویز، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمال سعه صدر به پرسشهای متنوع ما پاسخ گفت. دکتر پرویز از مولفین و صاحبنظران کتاب در حوزه های فرهنگی بویژه دفاع مقدس می باشد. درعین حال تالیفات دکتر پرویز اعم از کتاب و مقاله در حوزه تخصصی ایشان - فیزیولوژی - چشمگیر و در خور توجه است.  ایشان از یک سو به عنوان هیات علمی با فضای دانشجویی و دانشگاه آشنایی دارد و از سوی دیگر به عنوان یک مولف و مدیر از شناخت کافی ازحوزه نشر برخوردار است.
از آنجا که هم اکنون آیین نامه ارتقای اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح می باشد، بیانات ایشان می تواند برای صاحبنظران مورد استفاده قرار گیرد.
نباید از نظر دور داشت هنگامیکه امتیاز ارتقا و حق التالیف یک کتاب جامع 500 صفحه ای برابرامتیاز و میزان تشویق یک مقاله 5 صفحه ای در یک مجله درجه 3 باشد تنها عشق و اراده مولفان متعهد کشورمان می تواند خالق آثاری ماندگار در حوزه تالیفات پزشکی باشد.
در ادامه توجه شما را به گفتگویمان با دکتر محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلب می کنیم.
 
لطفاً مختصري در مورد بيوگرافي و سوابق علمي و پژوهشي خودتان بفرماييد.
من متولد سال 1342 هستم، دكتراي طب عمومي را در سال 71 در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و در سال
 77 PhD فيزيولوژي را در دانشگاه علوم پزشكي تهران گرفتم و از سال 78 عضو هياًت علمي گروه فيزيولوژي اين دانشگاه بوده‌ام. با توجه به كمبود هياًت علمي در آن دوران، از سال 74 شروع به تدريس فيزيولوژي نمودم كه تاكنون ادامه دارد. بعضاً خارج از تهران نيز گروه فيزيولوژي [دانشگاه علوم پزشكي تهران] تدريس داشته كه بخشي از آن را نيز من انجام داده‌ام مثل يزد، خرم آباد، زاهدان. در رابطه با بخش پژوهش و تاليف، من يكسري كتابهاي پزشكي را از دوران دانشجويي ويرايش مي كردم كه 40 عنوان است و 7 عنوان تأليف دارم كه عمدتاً مشترك بوده،  آخرين كتاب، درسنامه فيزيولوژي پزشكي جلد 2 مي‌باشد كه آقاي دكتر حبيبي و همكارانشان زحمت آن را كشيدند و سرپرستي بخش فيزيولوژي اعصاب آن با من بوده‌است. تا كنون حدود 8 مقاله بين‌المللي كه در مجلاتي كه در ISI نمايه ميشوند چاپ شده  و 14 مقاله فارسي دارم.

در جامعه پزشكي شما عمدتاً به عنوان پزشك فيزيولوژيست و هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران شناخته شده هستيد، چطور شد كه به عنوان معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي منصوب شديد؟
اين مقوله در واقع ربطي به مسائل قبلي ندارد. من از سال 1362 داستان كوتاه براي نوجوانان مي‌نوشتم كه شامل حدود 16عنوان كتاب تأليفي و 6 عنوان ويرايش در اين حوزه است. آخرين كتاب در اين زمينه، كتاب‌شناسي دفاع مقدس است كه در 2 جلد و 3500 مدخل تاليف شده است. اين حركت از سال 62 به طور مستمر جريان داشته و در طول دوران تحصيل من نيز ادامه داشته است.
در سال 1378 با جمعي از نويسندگان و شاعران انجمن قلم ايران را پي‌ريزي كرديم و از همان سال به عنوان عضو هياًت مديره اين انجمن بوده‌ام تا زماني كه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشغول به كار شدم يعني 4 دوره متوالي به عنوان عضو هياًت مديره آن انتخاب شدم.
حضور من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به واسطه سابقه‌اي است كه در زمينه داستان نويسي و نقد ادبيات داستاني داشته‌ام.

بطور خلاصه بفرماييد عمده فعاليت&zwn