header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 19 فرزان - تير 1387 arrow توليد علم: آخرین آمار تولید علم ایران
توليد علم: آخرین آمار تولید علم ایران
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با تشریح وضعیت تولید علم ایران در مقایسه با رقبای خود در منطقه، تولیدات علمی ایران در پایگاه استنادی ISI تا روز گذشته را 7 هزار و 320 مورد اعلام کرد و گفت: سرعت تولید علم در ایران منحصر به فرد و چشمگیر است.
دکتر جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر پیشرفت تولیدات علمی ایران در مقایسه با سال قبل بسیار چشمگیر و در نوع خود منحصر به فرد دانست و افزود: در سالهای گذشته در اوایل نیمه دوم سال میلادی، آمار تولید علم ایران هیچوقت به این رقم نمی رسید به طوری که کل تولید علم ایران در سال گذشته 9 هزار و 62 مورد بود.
وی تولید علم ترکیه را تا روز گذشته 14 هزار و 126 مورد عنوان کرد و گفت: با در نظر گرفتن تولیدات علمی کشورهای منطقه وضعیت تولید علم ایران در منطقه پس از ترکیه قرار دارد.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری اضافه کرد: بعد از ایران کشور مصر حائز اهمیت است که با تولید 2 هزار و 586 مقاله مقام سوم منطقه را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: پس از مصر نیز کشورهای مالزی و عربستان صعودی به ترتیب با تولید یک هزار و 719 و یک هزار و 206 مقاله رتبه های 4 و 5 منطقه را از آن خود کرده اند.


دکتر جعفر مهراد - رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری
مهراد ابراز امیدواری کرد: با توجه به روند رو به رشد تولیدات علمی ایران و تلاش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و فناوری تا پایان سال 2008 رشد علمی ایران در ISI به بیش از 12 هزار مورد برسد.
وی اظهار داشت: جمع کل 7 هزار و 320 مورد تولید علم ایران تاکنون مربوط به پایگاههای اطلاعاتی استنادی 1) علوم، 2) علوم اجتماعی، 3) هنر و علوم انسانی است که سه پایگاه عمده ISI را تحت عنوان Web of Science تشکیل می دهند.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علم و فناوری افزود: رشته های فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و دامپزشکی، پزشکی و رشته های وابسته علوم پایه جزء نمایه استنادی علوم به حساب می آیند.

صفحات اجتماعی