header image
Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 23 فرزان - آبان1387 arrow رئيس جمهور:ايران درسرعت رشدعلمي رتبه اول جهان است گرچه هنوزحجم توليدات ما به ميزان بالايي نرسيده است
رئيس جمهور:ايران درسرعت رشدعلمي رتبه اول جهان است گرچه هنوزحجم توليدات ما به ميزان بالايي نرسيده است
رئيس جمهوري اسلامي ايران در همايش بيستمين سالگرد تاسيس دانشگاه پيام نور گفت: بايد تلاش کنيم تا دانشگاه هاي ما به کارخانجات توليد مدرک تبديل نشود چرا که اين موضوع آفت علم است.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر احمدي نژاد رئيس جمهور کشورمان در همايش بيستمين سالگرد تاسيس دانشگاه پيام نور که در محل مجلس قديم  برگزار شد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: بحث علم ودانش براي ما ايرانيان بحث روشني است چرا که به خصوص پس از اسلام ملت ايران سرمايه گذاري هاي فراواني در بحث علم نه تنها براي خود بلکه براي بشريت انجام داده است.

وي افزود: ايرانيان در سرمايه گذاري در راه علم آموزي  بيشترين رتبه را در دنيا دارند ، به گونه اي که مشاهده مي کنيم پدران و مادران کارمند شايد قسمت بيشتري از درآمد خود را به تحصيل فرزندانشان اختصاص مي دهند.

دکتر احمدي نژاد ادامه داد: عطش علم آموزي در ايران در طول تاريخ خدمات فراواني را به بشريت ارائه کرده است و جوانان ما مشتاق علم آموزي هستند.

رئيس جمهور با بيان اينکه علم روشن کننده راه زندگي سعادتمندانه است، تصريح کرد: ملت ايران به واسطه علم آموزي قدر و قيمت علم را مي دانند چرا که هيچ فردي بدون علم قادر به فتح هيچ قله اي از قله هاي کمال نيست.

وي اضافه کرد: نام علم از اسماء الهي است که راه را براي تجلي ساير اسماء الهي باز مي خواند البته منظور ما علمي است که از جنس نور باشد.

دکتر احمدي نژاد با اشاره به تحصيل ميليون ها نفر در کشور اظهار داشت: اين افراد به طور مستقيم بهترين دوران از عمرشان را صرف علم آموزي مي کنند لذا وظيفه ما اين است که بسترهاي لازم براي بهره برداري درست از اين سرمايه گذاري ها فراهم کنيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه دانشگاه پيام نور نهاد مبارکي است، تصريح کرد: طي سالها با تلاش هايي که صورت گرفته اقداماتي در جهت توسعه و بسط علمي دانشگاه انجام شد اما در بخش علم علاوه بر بسط کمي بايد مجاهدت گسترده اي براي توسعه کيفي مباني علم و جهت گيري هاي علمي و مفيد بودن آن انجام شود.

وي خاطر نشان کرد: هيچ علمي بدون مبناي نظري و فلسفي نيست و اين مباني مبتني بر نوع نگاه به جهان و انسان، دريافت ها را از طبيعت متفاوت مي کند لذا علم مفيد، علمي است که مبتني بر دريافت حقيقي از جهان و انسان باشد.

دکتراحمدي نژاد افزود: بايد مراقب باشيم تا دانشگاه هاي ما به مرکزي براي نشر برخي مطالب تبديل نشود.

رئيس جمهور با اشاره به وضعيت اقتصادي برخي کشورهاي استکباري خاطر نشان کرد: اين کشورها چيزي به نام علم اقتصاد توليد کردند و مخالفين اين علم را به عنوان غير کارشناس سرکوب کردند ، و اين علم توليد شده توسط آنان، امروز نه تنها آنها را بلکه حواشي آنها را نيز غرق مي کنند.

وي همچنين گفت: بايد ابتدا مباني درست را بشناسيم و سپس به تثبيت و ترويج آن بپردازيم چرا که در غير اين صورت زحماتي را متقبل خواهيم شد، اما حاصل کار متناسب با زحمات ما نخواهد بود.

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه به نظر مي رسد اين کار را مي توان در دانشگاه پيام نور انجام داد گفت: اين دانشگاه در حال شکوفايي است و بايد مراقبت کنيم تا اين دانشگاه به مرکزتوليد مدرک تبديل نشود.

رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي وظيفه دوم مسئولان را حرکت به سوي علم حقيقي و تبيين مباني نظري و فلسفي علم دانست و اظهار داشت: بهتر است به اندازه زيادي به سمت بومي کردن پيش برويم هر چند نمي توان اين ميزان را به صد در صد رساند چون برخي عرصه ها ويژه است و ضرورتي ندارد وارد آن شويم.

وي افزود: هنگامي که به سمت بومي کردن مي رويم بايد نيازهاي واقعي را مد نظر قرار دهيم.

دکتر احمدي نژاد همچنين گفت: وزير علوم به همراه همکارانش برخي رشته هاي کاربردي متناسب با نيازهاي کشور را مورد مطالعه قرار داده اند لذا نکته مهمتر اين است که دانشجويان بتوانند از دريافت هاي علمي خود در عرصه عمل استفاده کنند.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به فراموش کردن برخي رشته ها به مانند خانه داري، خاطر نشان کرد: زماني رشته خانه داري در دبيرستانها وجود داشت اما به دليل موج تخريب خانواده در غرب ما هم به دنبال آن موج رفتيم در حاليکه نبايد تقسيم بندي اجتماعي را در جامعه به هم بزنيم.

وي ادامه داد: اين سخن درست است که در عرصه کرامت انساني و فرصت تعالي ، زن و مرد با يکديگر برابرند اما اگر زنان خشن بشوند جامعه خشن مي شود و اگر زنان از هويت مهر و محبتي که دارند خارج شوند جامعه به درد سر مي افتد.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: اين موضوعات به دليل اينکه از دانشگاه منتشر شده ، بايد در دانشگاه اصلاح شود.

دكتر احمدي نژاد همچنين گفت: چگونه است که تربيت يک انسان کار کوچکي شده اما رانندگي با تريلي يا اتوبوس يک کار پرافتخار است.

وي در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان کرد : در برخي از کشورهاي شرقي که از لحاظ صنعتي نيز بسيار پيشرفته هستند، به درصد بالايي از رشته هاي مربوط به خانواده پرداخته اند به دليل اينکه نمي خواهند جهنمي درست کنند که همه در آن بسوزند ، لذا نبايد به تبع برابري زن و مرد وجود انساني زنان را له کنيم.

رئيس جمهور همچنين تصريح کرد: برخي رشته ها و حرف در برخي مناطق ايران وجود دارد که هنوز علمي نشده اند و اين مسئله باعث از دست رفتن آنها مي شود و لذا مردم هم بايد در تصميمات دولت مداخله داشته باشند.

دکتراحمدي نژاد در ادامه خطاب به رئيس دانشگاه پيام نور اظهار داشت: خيلي به دنبال اين موضوع نباشيد که دانشجويان حتما به دانشگاه بيايند و حضور داشته باشند چرا که همين روش مجازي خوب است و دانشجويان فقط براي رفع اشکال بايد در دانشگاه حضور يابند.

وي اضافه کرد: حضور دانشجويان نياز به ساختمان سازي را افزايش مي دهد لذا به اين نکته توجه داشته باشيد که به وزارت علوم دومي تبديل نشويد. در اين صورت مي توانيد هزينه ها را پايين نگاه داريد و دولت هم تا جايي که بتواند کمک هاي لازم را خواهد کرد.

رئيس جمهور دانشگاه پيام نور را ظرفيت بسيار خوبي توصيف کرد و گفت: در قالب هاي معمولي منجمد نشويد و به همراه جريان علمي حرکت کنيد.
 
دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه توليدات علمي ما روز افزون است، خاطر نشان کرد: اين توليدات اکنون با تصاعد هندسي در حال اضافه شدن است و سرعت رشد علمي ما در دنيا اول است گرچه هنوز حجم توليدات ما به ميزان بالايي نرسيده است.

وي همچنين گفت: ما قبل از انقلاب در بند بوديم و اجازه نمي دادند به سوي افق هاي دور حرکت کنيم.

رئيس جمهور ضمن تشکر از وزير علوم و مسئولان دانشگاه پيام نور تصريح کرد: همت کنيد تا کيفيت ها عميق تر شود چرا که بچه هاي ما بهترين دوران زندگيشان را در اختيار قلم و علم شما قرار مي دهند.
صفحات اجتماعی