صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow خبرنامه شماره 66 فرزان - خرداد1391 arrow استعدادهای درخشان: انتقاد رئیس بنیاد ملی نخبگان از ارائه اطلاعات نادرست در مورد وضعیت نخبگان
استعدادهای درخشان: انتقاد رئیس بنیاد ملی نخبگان از ارائه اطلاعات نادرست در مورد وضعیت نخبگان

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به گزارش منتشر شده درباره وضعیت مهاجرت نخبگان با انتقاد از این گزارش یادآور شد: این گزارش با عنوان "المپیاد مهاجرت" موجب ایجاد شائبه در وضعیت نخبگان در کشور شده است.
دکتر نسرین سلطانخواه در جلسه 713 شورای عالی انقلاب فرهنگی که روز سه‌شنبه 16 خرداد به ریاست دکتر علی لاریجانی برگزار شد، با ارائه گزارشی در مورد وضعیت نخبگان در کشور گفت: یکی از روزنامه‌های صبح؛ هفته گذشته در تیتر صفحه اول خود عنوان؛ "المپیاد مهاجرت" را بکار برده است، که همین تیتر موجب ایجاد شائبه در وضعیت نخبگان در کشور شده است.
وی افزود: در گزارشی که در صفحات داخلی این روزنامه درج شده است ادعا شده که از تعداد 225 نفر دارندگان مدال در المپیادهای جهانی، 140 نفر به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند که این تعداد 62 درصد از کل است. در حالی که این گزارش معین نکرده است که این مهاجرت به کدام بازه و مقطع زمانی اختصاص دارد که این خود یک مغالطه است.
دکتر سلطانخواه افزود: نکته بعدی این است که دارندگان مدال المپیادهای جهانی 461 نفر و دارندگان مدال المپیادهای ملی که تیم‌های شرکت کننده در المپیادهای جهانی از بین آنها انتخاب می‌شوند هم 961 نفر است و اگر این روزنامه می‌خواست یک بررسی جامع داشته باشد باید تمام این تعداد را بررسی می‌کرد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ایراد بعدی، منبع این اطلاعات است که به اعتراف خود این روزنامه، منبع اطلاعات صفحات اینترنتی مربوط به نخبگان است که این منبع موثقی محسوب نمی‌شود.
وی اضافه کرد: در جدولی که در این روزنامه درج شده است، از تعداد 91 نفر که اعلام شده به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، افرادی را داریم که در داخل از کشور به فعالیت علمی مشغول هستند و تعداد دیگری هم پس از تحصیل به کشور بازگشته‌اند.
دکتر سلطانخواه گفت: از بین 461 نفری که دارای مدال المپیادهای جهانی هستند، هم اکنون 225 نفر از بنیاد ملی نخبگان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند و این یعنی 56 درصد از دارندگان مدال المپیادهای جهانی در داخل کشور هستند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: ما در بنیاد ملی نخبگان گزارش کاملی از 4 هزار و 120 نفری که تاکنون در المپیادهای جهانی مدال کسب کرده‌اند را جمع‌آوری و وضعیت دقیق تمام آنها را نیز در بنیاد ملی نخبگان گردآوری کرده‌ایم که به زودی به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد.