صفحات اجتماعی

Home arrow خبرنامه الکترونیک فرزان arrow  خبرنامه شماره 9 فرزان - شهريور 1386 arrow اخبار دانشگاهي: دانشگاه علوم پزشكي تهران٬ 83 درصد رشد در مقالات نمايه شده در ISI
اخبار دانشگاهي: دانشگاه علوم پزشكي تهران٬ 83 درصد رشد در مقالات نمايه شده در ISI
دكتر لاريجاني، رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اين مطلب به تشريح كارنامه موفق اين دانشگاه در 9 ماه اخير پرداخت و افزود: توليدات علمي دانشگاه در دهه گذشته از رشد بالايي برخوردار بوده ، به طوري كه  در سال 2005 بيشترين رشد را در سطح كشور داشته است.
 دكتر لاريجاني ضمن بيان مطلب فوق به رشد مقالات ايندكس شده دانشگاه علوم پزشكي تهران اشاره كرد و گفت: در سال 85 نسبت به سال 84 در مقالات ايندكس شده دانشگاه در ISI/SCI  حدود  83 درصد و در Medline  حدود 53 درصد رشد داشتيم و در سطح كشور نيز در مقالاتISI ، 21درصد و در Medline نيز از رشد 24 درصدي برخوردار هستيم كه اين آمار بيانگر آن است كه دانشگاه علوم پزشكي تهران از جايگاه ويژه‌اي در سطح منطقه و در ميان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور برخوردار است.
 رييس دانشگاه  علوم پزشكي تهران در ادامه سخنان خود افزود: دانشگاه علوم پزشكي تهران تنها دانشگاه علوم پزشكي كشور ESI در رشته Clinical Sciences است كه براساس ميزان ارجاع به مقالات عمل مي‌كند.
 وي همچنين به جايگاه دانشگاه علوم پزشكي تهران در سطح خاورميانه اشاره كرد و گفت: در Webometrics كه يكي از شاخص‌هاي ارزيابي عملكرد دانشگاه‌ها است از رتبه 52 در سال 2005 به رتبه 7 در سال 2006 دست پيدا كرديم كه اميدواريم اين روند رو به رشد در سطح بين المللي نيز افزايش يابد.
 دكتر لاريجاني در ادامه سخنان خود افزود: حدود 22 مجله قابل جستجو در سايت اين دانشگاه وجود دارد كه تا كنون 380 شماره از آنها به چاپ رسيده و حدود 360 مقاله قابل جستجوي ديگر نيز در اختيار پژوهشگران قرار گرفته است.
 رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران ضمن بيان مطلب فوق همچنين تعداد مقالات دانلود شده دانشگاه در 9 ماه گذشته را صد و 90 هزار مقاله عنوان كرد و گفت: برخي از اين مقالات بيش از 80 بار دانلود شده‌اند و مقدار قابل توجهي از آنها نيز توسط كشورهاي غربي Search شده‌اند كه اين امر بيانگر آن است كه مقالاتي كه در سطح دانشگاه علوم پزشكي تهران ارايه مي‌شوند از قابليت‌هاي ويژه‌اي برخوردار است.
 وي در ادامه سخنان خود آمار عمل پيوند در بيمارستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكي تهران را بيش از 3 هزار پيوند عنوان كرد و گفت: بيش 1 هزار 800 پيوند مغز استخوان و بيش از 100 پيوند قلب تا كنون انجام داده‌ايم و همچنين در زمينه پيوند كبد و سلول‌هاي جزيره‌اي پانكراس نيز فعاليت‌ها و تحقيقات گسترده‌اي را بعمل آورده‌ايم.
دكتر لاريجاني  درخصوص جايگاه دانشگاه علوم پزشكي تهران در سطح بين المللي گفت: در اين كشورها شاخص‌هاي ارزيابي خاصي از قبيل تعداد كساني كه موفق به كسب جايزه نوبل مي‌شوند، تعداد اساتيدي كه در خارج از كشور تدريس مي‌كنند و شاخص‌هاي ديگري كه هنوز در سطح كشورهاي اسلامي جايگاهي ندارند وجود دارد اما در اين ميان دانشگاه علوم پزشكي تهران دست از تلاش برنداشته و با اتخاذ تصميمات مناسب در اين زمينه اميدواريم به نتايج مطلوبي دست يابيم.
وي در ادامه سخنان خود افزود: براي اينكه مقالات پژوهشي به Patent منجر شوند لازم است مقررات دست و پا گير در امر پژوهش از ميان برداشته شوند و ابزار مورد نياز در اختيار پژوهشگران قرار گيرد  همچنين با سرمايه گذاري مناسب در اين زمينه از پژوهشگران و طرح‌هاي تحقيقاتي آنها حمايت مالي شود.
 دكتر لاريجاني در ادامه سخنان خود درخصوص بهبود كيفيت آموزشي در دانشگاه مطبوع گفت: رسالت اصلي دانشگاه در امر آموزش است و آموزش اينترنتي، توانمندسازي اعضاي هيات علمي و بازنگري در نحوه آموزش به دانشجويان از جمله برنامه‌هايي است كه روي آن تاكيد شده به عنوان مثال درس اخلاق پزشكي به شكل سنتي تدريس مي‌شد كه اكنون با روش و شيوه‌هاي جديدي به دانشجويان آموزش داده مي‌شود.
 وي در ادامه سخنان خود به جذب دانشجويان نخبه در مقطع ليسانس اشاره كرد و گفت: مطالعات زيادي در زمينه جذب دانشجويان نخبه كه پيش نيازهاي لازم را گذرانده باشند صورت گرفته است كه نتايج آن در به زودي به اطلاع علاقمندان خواهد رسيد.
 دكتر لاريجاني همچنين از تاسيس دانشكده طب سنتي خبر داد و گفت: دانشجويان طب سنتي از مهر ماه امسال جذب اين دانشگاه شده اند.
 رييس دانشگاه در ادامه سخنان خود بر لزوم توجه به دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي تهران تاكيد كرد و گفت: دانشجوياني كه وارد اين دانشگاه مي‌شوند از استعدادهاي درخشاني برخوردارند و بايد با ايجاد بستر مناسب براي آنها زمينه رشد علمي و ارتقاء دانش پزشكي در كشور را فراهم كنيم.
 وي همچنين در خصوص ارتقاء سطح كيفي درمان و توسعه توريسم درماني در كشور گفت: براي توريسم درماني بايد قابليت‌هاي ويژه‌اي براي جذب بيماران و سرمايه‌هاي آنها داشته باشيم.
 دكتر لاريجاني در ادامه سخنان خود قابليت‌هاي كليدي و مبادله‌اي را عامل موثري در جذب توريست درماني در كشور دانست و گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران با ايجاد شهر سلامت در جزيره كيش كه از امكانات تخصصي كافي برخورد است گام موثري را در اين زمينه برداشته است.